Žali maršrutai • Neakivaizdinis Vilnius

Žali maršrutai

Gamtos terapija ir judesio filosofija tampa tikra šių laikų religija. Kas dieną ir kas žingsnį mokomės samaningėti ir atrasti mišką savyje. Tarp daugiau nei 100 „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutų – ir žaliosios stotelės su istorijomis apie kitokį buvimą mieste.

„Čiulbantys Karoliniškių šlaitai“

Daugelis miestiečių puikiai pažįsta Vilniaus žaliąsias erdves: Vingio parką, Bernardinų sodą, ne kartą yra lankęsi Kalnų parke. Bet retas keliavo įspūdingu mišku, kuris driekiasi kitapus Vingio parko gyvenamųjų rajonų, prie Neries upės. Gausybė maloniai klaidinančių miško takelių, medžiai virtuoliai, išsišakojusios gilios griovos, raguvos ir aplink giedančių paukščių įvairovė bei žydintys retieji Lietuvos augalai – visa tai visiškai pateisina Karoliniškių kraštovaizdžio draustinio statusą. Beje, šis draustinis yra viena seniausių saugomų teritorijų Vilniaus mieste.


Nuotr. Ignas Nefas

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/ciulbantys-karoliniskiu-slaitai/ 

Žaliųjų ežerų ir Verkių maršrutai

Ne tik žalia, bet ir gera, kur dairais. O dairytis važiuodami dviračiu pagal „Žaliųjų ežerų maršrutą“ Verkių regioniniame parke tikrai turėsite kur: aplankysite Verkių dvarą, pravažiuosite Staviškių piliakalnį, pasieksite Žaliųjų ežerų kraštovaizdžio draustinį, galėsite atsipūsti Balsio ežero paplūdimyje. Daugiau Verkių istorijų – ir kitame dviratininkų maršrute „Verkių maršrutas.  Daugelio nueitas, mažai kieno važinėtas“, kuris nuves per viso pasaulio piligrimų lankomas Vilniaus Kalvarijas, Verkių dvarą ir jo parką su apžvalgos aikštele, Verkių malūną, Trinapolio vienuolyną.


Nuotr. Saulius Žiūra

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/zaliuju-ezeru-marsrutas/ ; https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/verkiu-marsrutas/ 

„Paskui mamutą“

Beslenkantis ledynas mums padovanojo mėgstamiausias miesto panoramų stebėjimo vietas, poilsiui tinkamas pakalnes ir gamtos istorijos muziejų, esantį čia pat – mums po kojomis. Maršrutas „Paskui mamutą“ atskleis, kur Vilniuje rastos mamuto iltys, kokie jūrų gyvūnai prieš šimtus milijonų metų sostinėje paliko savo pėdsakus ir kaip atrodė žymiausia miesto aikštė, kai po ją buvo galima irstytis valtele.

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/marsrutas-paskui-mamuta/ 

„Gamtos taku su mažyliu“

Šis unikalus maždaug valandos trukmės maršrutas pritaikytas saldžiam popiečio miegui vežimėlyje: kol mažyliai snaus gryname ore, tėvai galės pasigrožėti gamtos perliukais – kalvomis, sraunia Vilnia, įspūdinga atodanga – ir apžiūrėti istorines vietas: piliakalnius, dvarus ir malūnus, patrankų liejyklą. Po pasivaikščiojimo sužinosite, kodėl ši vietovė pavadinta Belmontu (it. Bello monte – „gražus kalnas“). Prie pat Belmonto – jau prieš keturis šimtmečius istoriniuose dokumentuose paminėtos Leoniškės, toliau – Pūčkorių dvaras (dar vadinamas Puškarnia), kunigaikščių laikus menanti patrankų liejykla ir net dinozaurų laikus atidengianti Pūčkorių atodanga.


Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos nuotrauka

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/gamtos-taku-su-mazyliu/ 

„Vilnius kaip sodas“

Pasivaikščiokite po senuosius Vilnius sodus, prisiminkite jų istoriją, kismą ir žmones, kurie rūpinosi želdynais ar… juos naikino. 3,5 km teminiame maršrute – 8 stotelės. Nuo Valdovų rūmų renesansinio sodo iki Radvilų, Goštautų, bernardinų vienuolių, misionierių sodų, pirmojo Vilniaus botanikos sodo, oranžerijų, šiltnamių. Kai kuriose jų kadaise kerojo tokie egzotiniai augalai kaip figmedžiai, riešutmedžiai, kamelijos, kuriomis į pobūvį besiruošiančios damos žiemą puošdavo plaukus ar sukneles, artišokai ir kt. Tetrūko apelsinmedžių ir vynuogyno, kuriam klimatas Vilniuje buvo per atšiaurus.


Nuotr. Vytautė Ribokaitė

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/vilnius-kaip-sodas/ 

„Žalioji meno galia”

Dviračiu – ne tik keliauti po miestą žaliai, bet ir gaudyti žinučių apie planetos ateitį bei klimato kaitą. Tokias žalias žinutes siunčia dviračių maršrutas Neries krantinėmis ,,Žalioji meno galia. Skulptūros, kurios verčia mąstyti“. 7 km maršrute abipus Neries – atrinktos aštuonios skulptūros, keliančios klausimus apie mūsų ir miestų laikinumą, apie gamtą mieste ir kaip jos neužgožti, apie  migraciją, apie nutolimą nuo ištakų ir tikrumo, apie tai, kas augina žmogų. Maršrute – ne tik gerai žinomi kūriniai, tokie kaip ,,Krantinės arka“ ar ,,Čiulbantis kryžius“, bet ir, pavyzdžiui, nuolat kintantis Žemės meno krypties kūrinys ,,Puskalnis“.


Nuotr. Vytautė Ribokaitė

Nerk į žalius nuotykius https://neakivaizdinisvilnius.lt/studijos/zalioji-meno-galia/ 

„Ekspedicija „Rytų ekspresu“ 6G autobusu“

„Neakivaizdinis Vilnius“ tęsia smagią ir tvarią miestinėjimo po Vilnių tradiciją viešuoju transportu „Studijos pakeliui“. Ar „druskos kelias“ buvo sūrus, kodėl Olandų gatvėje niekada nebuvo jokių olandų ir kas pukšėjo Pūčkoriuose? Visi atsakymai skamba viešojo transporto audiomaršrute „Ekspedicija „Rytų ekspresu“ 6G autobusu“. Šis autobusas rieda išties iškalbingu maršrutu: pradėjęs kelionę ties seniausiu tiltu per Nerį Šnipiškėse, vėliau užgriebia Žirmūnų ir Antakalnio pakraščius, kyla į kalną Olandų gatve, legendiniame Užupyje primena Lietuvos valdovus, žygiavusius į rytus Polocko kryptimi, o toliau nustebina besidriekiančia ilga miškų juosta, kerinčiu kraštovaizdžiu, kol pasiekia Naująją Vilnią – rajoną, kadaise turėjusį atskiro miesto statusą. Tad riedant autobusu pro langą galima skaičiuoti ne varnas, o įsimintinas vietas.

Daugiau apie viešojo transporto audiomaršrutus https://neakivaizdinisvilnius.lt/studiju/studijos-pakeliui/