Ar pastebėjote, kad visai neseniai tiltu kirtome upę? Būtent Vilnia ir geležinkelis rajoną skaido į dvi labai skirtingas dalis. Šiaurėje, kur trumpam užklydome pradžioje, gausu prieškario objektų – XX a. pradžios namai, bažnyčia, geležinkelininkų statiniai. O štai čia, pietuose, matome daugiabučius, panašius į daugelį matytų kitur. Viena vertus, nieko ypatinga, eilinis sovietinis mikrorajonas, tačiau būtina pažymėti, kad čia ilgą laiką nebuvo jokių pastatų ne šiaip sau. Mat XX amžiaus pradžioje teritorija priklausė psichiatrinei ligoninei, kurią visai netrukus pamatysite savo dešinėje. Ligoninei priklausė ne tik mūriniai pastatai, bet ir didžiulė teritorija, plytėjusi kairiau, iki pat Vilnelės. Humanistinių pažiūrų įstaigos vadovybė norėjo suteikti psichinę negalią turintiems žmonėms galimybę socializuotis, o ne tik būti uždarytiems palatose, todėl čia buvusiuose laukuose užveisti sodai ir daržai, įrengtas parkas pasivaikščiojimams.
Ligoninė, esanti dešinėje, Naujojoje Vilnioje atidaryta 1903 metais. Ji buvo pritaikyta 1000 ligonių, paskirstant po 200 lovų kiekvienai iš 5 aplinkinių gubernijų – Vilniaus, Kauno, Minsko, Gardino ir Vitebsko. Didžiulį kompleksą sudarė keli tarpusavyje sujungti korpusai. Ansamblio architektūra, žvelgiant iš viršaus, turėjo priminti erelį – nors išliko ne visi pastatai, tai galima įžvelgti ir dabar. Beje, pagal šį projektą XX a. pr. iškilo dar kelios ligoninės – pavyzdžiui, Kazanėje, ar net už 4 600 kilometrų esančiame Sibiro mieste Tomske.
Tarpukariu, Vilniaus kraštą valdant lenkams, ligoninė buvo pertvarkyta į kareivines. Greta iškilo ir naujų daugiabučių kariškiams, pradėta statyti jiems skirta Įgulos bažnyčia, dabar vadinama Švenčiausiosios Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčia. Karo metais komplekse veikė liūdnai pagarsėjęs belaisvių lageris.
Psichiatrinė ligoninė atnaujino veiklą tik 1961-aisiais. Sovietmečiu objektas buvo žinomas ne tik dėl ligonių gydymo, bet ir kaip vieta, kurioje teko pabuvoti sveikiems, tačiau sovietinei santvarkai nepaklusniems piliečiams – rašytojams, dailininkams, taip pat vengusiems tarnybos sovietinėje armijoje. Tačiau tai jau praeityje. Šiuo metu ligoninė atsinaujinusi sėkmingai tęsia veiklą. Jei Jums įdomi architektūra, galite nevaržomai pasivaikščioti jos kieme ir atidžiai apžiūrėti pastatus.
O mes nenumaldomai artėjame mūsų kelionės finišo link. Nuoširdžiai raginame iškart nevažiuoti atgal. Išlipę galutinėje stotelėje, pranerkite pro daugiabučių pynę, pašmirinėkite rajono turguje, pasivaikščiokite Vilnelės pakrantės parke, o jei yra jėgų, pereikite į kitą geležinkelio pusę ir pasigėrėkite Naujosios Vilnios ir apylinkių panorama nuo ant kalno stovinčios šventojo Kazimiero bažnyčios. Vaizdas vertas pastangų! Nepamirškite, kad grįžti į Vilnių galite ne tik autobusu, bet ir traukiniu.
Viliamės, kad kelionė buvo turininga – atsisveikiname ir tariame iki susitikimo!