Naujininkai – pasaulis už geležinkelio

2020 03 03 MaršrutaiNaujienos

Neakivaizdinis Vilnius pristato maršrutą, kuris geriau leis pažinti Vilniaus dalį už geležinkelio bėgių – Naujininkus. Kaip ir kiti prie stočių įsikūrę rajonai visame pasaulyje, Naujininkai daugybę metų nešiojo nešvaraus ir nesaugaus rajono etiketę. Vis dėlto reikia pripažinti, kad niūriausi laikai jau praeityje ir tik atkaklūs nuotykių ieškotojai čia košės gali prisivirti daugiau nei bet kurioje kitoje Vilniaus vietoje.

Buvusi akių ligoninė – Tyzenhauzų pėdsakas Naujininkuose

Buvimas visai arti miesto širdies nei anuomet, nei dabar neleidžia Naujininkams išsprūsti iš sostinės kultūrinio gyvenimo orbitos. Beje, tai ir vienas seniausių, o kartu ir istoriškai įdomiausių Vilniaus gyvenamųjų rajonų. Kertinė data norint suprasti Naujininkų istoriją – 1862 m. Tais metais oficialiai prasidėjo reguliarus eismas traukiniais pirmąja Lietuvoje Peterburgo–Varšuvos linija, kaip tik besidriekusia pro Vilnių. Iki geležinkelio stoties pastatymo mūsų aptariama vietovė buvo beveik negyvenama, o jai atsiradus – išsyk ėmė kilti fabrikų kaminai ir darbininkų namai. Šviežiai užstatoma apylinkė pradėta vadinti „Kaminais“ (Комины, Kominy) ir „Naujuoju Pasauliu“ (Новый Свѣтъ, Nowy Świat), o transformavus pastarąjį pavadinimą radosi mums pažįstami Naujininkai.

Būtent Naujininkuose veikia vienintelis Lietuvoje stačiatikių moterų vienuolynas

Per pusantro amžiaus egzistavimo istoriją šis rajonas visada buvo žinomas veikiau kaip geležinkelio ir fabrikų darbininkų gyvenvietė nei turtingųjų miestiečių susitelkimo vieta. Apie kadaise dominavusias profesijas primena net gatvių pavadinimai, patiksiantys mėgstantiems alternatyvią romantiką, – Šaltkalvių, Konduktorių, Garvežių, Iešmininkų, Darbininkų… O maršrutas, kuriuo siūlome pakeliauti, parodys kur kas daugiau – liksite nustebinti.

Susipažinti su Naujininkais galima vadovaujantis elektroniniu maršrutu arba spausdintu, kurį nemokamai pasiimti galima Turizmo informacijos centruose.

Naujininkų studijos su gidu

Kovo 8 d. visi norintys naujai pamatyti Vilnių už geležinkelio kviečiami į nemokamą ekskursiją. Per kelių valandų pasivaikščiojimą pietinė miesto dalis neabejotinai suspindės anksčiau nepastebėtomis spalvomis.

Ekskursija vyksta kovo 8 d. 14.00
Trukmė – 2 val. 30 min.
Veda – gidas Albertas Kazlauskas
Ekskursija nemokama, tačiau būtina registracija.
Susitikimo vieta bus atsiųsta el.paštu užsiregistravusiems.

Skaidrė 17

Gimtadienis po žeme: ,,Neakivaizdinis Vilnius” kviečia išjungti tamsą

Plačiau