Kiek Lietuvoje yra Gedimino pilių?

Garsas apie Vilnių, kaip kadaise išpranašavo legenda, išties sklinda po visą šalį ir po pasaulį. O sostinės simbolio – Gedimino pilies bokšto – kopijos pasklidę po visą Lietuvą, nuo Klaipėdos iki Druskininkų. Vasario 16-osios proga leiskimės į kelią juos surasti ir suskaičiuoti!

Gedimino pilies bokštas – legendinis Vilnius simbolis. Nuotr. G. Khiterer (Go Vilnius)

1. Gedimino pilies bokštas Ukmergės rajone

Dar 1928 m., kai Vilnius priklausė lenkams, Lyduokių šaulių skyrius inicijavo Gedimino pilies kopijos, simbolizuojančios sostinės atgavimo idėją, pastatymą Lyduokių miestelio (Ukmergės r.) centre. Nors sovietų okupacijos metais pilaitė buvo sunaikinta, vietos gyventojų dėka ji atgimė 1989 m. pagal skulptoriaus Viktoro Žentelio projektą. 5 m aukščio raudonšonis statinys tapo tikra miestelio įžymybe, pritraukiančia ir smalsuolius iš kitų miestų.

Gedimino pilaitės kopija Ukmergės r. Nuotr. Atrask savo kraštą-Lietuvos gidė

2. Gedimino pilies bokštas Biržų rajone

2004 m. daug kartų sumažintą Vilniaus simbolį savo kieme panoro pasistatyti Būginių kaimo (Biržų r.) gyventojas Jonas Laumė. 3 m aukščio pilaitės kopijai prireikė 3 tūkst. plytų ir kelių savaičių darbo. Ji iškilo ant 7 m aukščio kalnelio, kurį biržietis supylė iš žemių, kai kasė tvenkinius. Pilaitė yra privačioje teritorijoje.

3. Gedimino pilies bokštas Druskininkuose

Jeigu sveikatinsitės Druskininkų kurorte, prasukite pro sanatorijos „Dainava“ parkelį. Čia prie tvenkinio – tarsi karučiu atvežta miniatiūrinė Gedimino pilis. Tai – iš Druskininkų kilusio skulptoriaus Gedimino Mažinto iš granito ir metalo 2005 m. sukurta skulptūra „Pilis”.

Miniatiūrinė Gedimino pilis Druskininkų kurorte. Nuotr. R. Vaniarchina

4. Gedimino pilies bokštas Rokiškio rajone

Užteko svečiams iš Londono tarstelti, kad ant kalnelio Pandėlio (Rokiškio r.) miesto parke kažko trūksta, ir vietos entuziastas Valdas Pipikas pasiraitojo rankoves ir su pagalbininkais iki Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio 2018 m. sumeistravo 1,55 m aukščio Gedimino pilaitę. Ant miniatiūrinio raudonų plytų statinio už kiek daugiau nei 20 km nuo Rokiškio plevėsuoja Lietuvos trispalvė.

Trispalvė – ir ant Gedimino pilies bokšto Rokiškio r. Nuotr. Atrask savo kraštą-Lietuvos gidė

5. Gedimino pilies bokštas Klaipėdos rajone.

Kaip iš akies trauktas Gedimino pilies bokštas – ir netoli jūros. Miniatiūrų ir botanikos parke „Babilono sodai“ Letūkų kaime (Klaipėdos r.) jis yra garbingoje Eifelio bokšto, Triumfo arkos, Egipto piramidžių ir kitų žymiausių pasaulio statinių, pripažintų architektūros stebuklais, kaimynystėje. Tiksliau, šių statinių miniatiūrų. Gedimino pilies modelį pagamino Ignas Perminas. Plastikinė 70 cm aukščio miniatiūra yra atspausdinta 3D spausdintuvu ir puošia „Babilono sodus“ nuo 2022 m.

Gedimino pilies bokšto kopija – tarp pasaulio architektūros stebuklų miniatiūrų parke Klaipėdos r. Nuotr. Babilono sodai

 

Jeigu keliaudami po Lietuvą aptikote daugiau čia nepaminėtų Gedimino pilies bokšto kopijų – parašykite mums el. paštu labas@neakivaizdinis.lt 

Skaidrė 17

Sonic Vilnius: miesto garsynai

Plačiau