Kuriu Vilnių

Vilniaus miesto savivaldybės inicijuota programa „Kuriu Vilnių“ nuo 2018-ųjų remia miestą atgaivinančius kūrinius. Tarp programoje gimusių projektų – tokie žinomi darbai, kaip M. Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke, Menų fabrike Lofte veikianti gatvės meno galerija „Open Gallery“, po Liubarto tiltu įsikūrusi kino ir kitos kultūrinės veiklos erdvė „Patiltė“ ir kiti. Visus „Kuriu Vilnių“ projektus, jų lokacijas mieste, aprašymus ir nuotraukas galite rasti šiame žemėlapyje.
Su keletu kūrinių kviečiame susipažinti čia:

Mykolo Saukos skulptūros Viršuliškių miško parke (2018 m.)

M. Sauka ir betoninis vilnietis

Agnės Katmandu nuotr.

2018 m. rudenį skulptorius ir rašytojas Mykolas Sauka (garsiojo tapytojo Šarūno Saukos sūnus) nusprendė pagyvinti Šeškinėje esantį miškelį (pavadintą Viršuliškių miško parku). Čia jis įkurdino naujus gyventojus – šešias betonines skulptūras. „Tai tokie pat žmonės, kurie vaikšto po šį parką“, – teigia menininkas. Susipažinkime. Ištiesęs rankas į šonus – Eduardas, tupintis – Jurgis, Sima kelia kojas ir daro „žvakę“, Linas sėdi susimąstęs, o stovinti būsima mama – Rūta. 2019 m. pabaigoje prie jų prisijungė ir kultūristas Maksimas.

Kur? Viršuliškių miško parkas (Laisvės pr. 57)

„Vln Pop: menų uostas“, Linas Kaziulionis (2019 m.)

Lino Kaziulionio nuotr.

Tapytojo Lino Kaziulionio projektas „Vln Pop: menų uostas“ neatpažįstamai pakeitė šalia Vilniaus oro uosto esantį Skulptūros ir vitražo centrą. Pastatą papuošė freska, ją netrukus papildė šviesos instaliacija. Piešiniui menininkas rinkosi ryškias spalvas – žalios bei mėlynos atspalvius, o kaip kontrastą naudojo baltą. Taip L. Kaziulionis siekė šį centrą išskirti, patraukti pro šalį važiuojančiųjų dėmesį, pakviesti užsukti vidun. Anot autoriaus, freska transliuoja žinią apie dinamišką, svetingą ir kultūriškai aktyvų miestą. Sutemus ir įsižiebus šviesų instaliacijai, Skulptūros ir vitražo centras bei piešinys įgauna dar kitokį įvaizdį.

Lino Kaziulionio nuotr.

1984 metais Kirtimuose iškilęs pastatas buvo projektuojamas sovietinėms skulptūroms kurti, todėl jo lubų aukštis siekia net 15 metrų! Šiandien jis yra Lietuvos dailininkų sąjungos rankose, jame gaminami ar restauruojami autoriniai darbai, skulptūros, paminklai, monumentalieji dailės kūriniai, vitražai, taip pat reziduoja menininkai, planuojamos parodos. Pačiam L. Kaziulioniui šis darbas įvairiais aspektais buvo rekordinis: freska užima daugiau nei 1 500 kv. metrų ploto, sunaudota per 200 litrų dažų, o LED šviesų juosta siekia beveik 1 kilometrą.

Kur? Skulptūros ir vitražo centras, Dariaus ir Girėno g. 25

Patiltė

S. Žiūros nuotr.

Jos autoriai, skulptoriai Andrius Labašauskas ir Rytis Urbanskas Liubarto tilto patiltę skulptūros pagalba transformavo į viešą kultūrinę erdvę, skirtą bendruomeniškai leisti laiką mieste. „Patiltę“ sudaro žiūrovų ložę primenantis objektas, ant tilto kolonų kabantis ekranas, instaliuota garso sistema. Čia vyksta kino filmų peržiūros ir kiti renginiai.

Kur? Po Liubarto tiltu

„Labirintas“, Timotiejus Norvila/Morfai (2020 m.)

„Labirintas“ – tai lietuvių išeivijos menininko Kazio Varnelio tapybos kūrinio kopija ant daugiabučio namo sienos. Šis mirgantis „lauko paveikslas“ žaismingai užpildo tuščią ir nykią sovietinio daugiabučio sieną. Kūrinys laukiančius stotelėje žmones tarsi kviečia akimis „pasivaikščioti“ po šį labirintą, sekti linijomis ir atrasti, jog tai vientisa, neturinti išėjimo gija.

Projekto kūrėjų nuotr.

Menininkas meistriškai naudodamas tik baltai juodus tonus išgavo minkštų erdvinių detalių įspūdį. Nepaisant to, jog originalusis kūrinys buvo nutapytas 1969 metais, jis neatrodo nė kiek pasenęs ir nepanašu, kad prarastų aktualumą. Tai beveik 10 kartų išdidintas tapybos aliejiniais dažais darbas, kurio kraštinės ilgis siekia net 11 metrų.

Kur? Savanorių pr. 42

Skaidrė 17

Fotoprojektas „Atviravo pašnekovas“

Plačiau