Pastačius tiltą, anapus Neries pradėjo virti gyvenimas. Istoriniuose šaltiniuose gyvenvietes, įsikūrusios dešiniojoje Neries krantinėje, minimos nuo XVI a., o viena iš krantinių teritorijų, šiandien ribojama Kalvarijų, Žvejų ir Rinktinės gatvių, nuo XVIII a. pradedama vadinti Piromontu. Teigiama, kad šis pavadinimas kilo nuo buvusių rūmų, kadaise stovėjusių ant kalvos šalia Žaliojo tilto, savininko vardo. Tiesa tiksliai nėra žinoma, kam jie priklausė: vaivadai Pirui, seniūnui Piurui, ar taurininkui Petrui, todėl sutinkami ir kiti – Piuromonto arba Petromonto pavadinimai.
Visgi tikėtina, kad pirmą kartą Piuromontas buvo paminėtas pačio savininko. Karaliaus Stanislavo Augusto išrinkimo dienos progą Stanislovas Piuras surengė savo rūmuose prašmatnias iškilmes, kurias aprašė eilėraštyje: tą progą buvo šaudoma iš patrankų, parengti fejerverkai, vyko šokiai ir linksmybės. Būtent šiose valdose ir susiformavo Piromonto kvartalas. Istorijos vingiai lėmė, kad vėliau jame iškilo skirtingų funkcijų statiniai: kareivinės, viena iš Juozapo Montvilos kolonijų, stadionas, o vėliau – administracinės patalpos ir daugiabučiai.
Nors po Antrojo pasaulinio karo Piromonto kvartalas išnyko iš miesto žemėlapių, o dėl nuolatinių perstatymų dalis išliko tik mažoji dalis istorinių žymių, buvusio kvartalo gatvėse iki šiol slepiasi daug įdomybių, liudijančių apie turtingą šios teritorijos praeitį ir skirtingus miesto raidos etapus.
Ką sužinosite ir pamatysite pasirinkę šį maršrutą?
- Kur stovi buvusias Šv. Arkangelo Rapolo kapines menanti koplyčia?
- Kas liko iš XIX a. II p. prie krantinės stovėjusių kareivinių?
- Kam Tarybų Lietuvoje buvo skirtos specializuotos valiutinės parduotuvės?
- Kur įsikūrė naujoji poilsio zona su kaskadiniais fontanais?