Sodo galerija. Beatričės Kelerienės Anagama keramikos meno centras
Keramikės Beatričės Kelerienės Sodo galerija pristato išskirtines malkinio degimo keramikos kolekcijas, autorės sukurtas Anagama keramikos meno centre.
Lankytojai kviečiami pamatyti ir įsigyti autorinius kūrinius: „aukšto degimo” keramines skulptūras, vazas, kolekcinių stalo indų. Autorė daugelį metų studijavo malkinių aukštakrosnių Anagama techniką Japonijoje. Jos vienetiniai kūriniai yra artimi tradicinėms namų keramikos formoms, jie išdegti ir dekoruoti archajiškomis įvairių kraštų technikomis. Arbatos indų kolekcijose rasite plikymo arbatinukus, Čavanus matča arbatai plakti, mažuosius žaliosios arbatos arbatinukus Hohin, puodelius žolelių arbatai ir arbatos vaišių saldumynams.
Sodo galerijoje pristatomi kūriniai yra ne tik ypatingų formų, bet ir iš ypatingų molių, tinkamų degti ypatingoje malkinėje aukštakrosnėje Anagamoje. Anagamos krosnyje dirbiniai įgyja nepaprasto grožio ir atsparumo. 1300°C karštyje, molio molekulėse esantis vanduo tiek išgarinamas, kad keramikos dirbiniai tiesiog akmenėja. Tokiame karštyje medžio pelenai lydosi, o liepsnos jais piešia ant keramikos paviršiaus. Anagamoje degama mažiausiai penkias paras, ir ilgalaikis degimas duoda ypatingas paviršių faktūras, atspalvius persiliejančius nuo žemės grunto tonų iki ugninių švytėjimų. Anagamos degimas, tai ypatinga meistrystė dekoruoti keramiką liepsnų prisilietimais.
Sodo galerijoje rasite ir Raku technika sukurtų indų, kurie atrodo trapūs, lyg ir suskeldėję. Labai klaidinantis grožis. Iš tiesų jie pakankamai tvirti ir atsparūs, išdegti 1000°C. Įspūdingas suskeldėjimas atsiranda kai iš krosnelės ištraukiamas įkaitintas žaižaruojantis indas ir įmetamas į medžio pjuvenas. Pjuvenose kyla staigus mažas gaisras, pridususiose liepsnose sukuriama redukcinė atmosfera, ir taip ant keramikos atsiranda metaliniai atspalviai. Dėl staigaus temperatūrų pasikeitimo glazūrų paviršius suskeldėja, o šimtai atsiradusių mažyčių įtrūkimų plyšiai užsipildo suodžių dalelytėmis. Taip sukurti indai atrodo apipinti vos matomu įtrūkimų tinkleliu, šviesos atspindžiai lūžinėja sutrūkusiame paviršiuje, spalvos, regis, įgyja trečią matavimą.
Pelenų glazūros kolekcijos keramika sukurta degant ją malkinėje aukštakrosnėje. Šie indai dekoruoti išsilydžiusiais medžio pelenų, akmens dulkių ir įvairių molio rūšių mišiniais. Aukštakrosnėje šios medžiagos lydosi, sudarydamos „pelenų glazūrą”. Kaip ir Anagamos keramikos kūriniai, šie yra itin atsparūs, nors ir degti gerokai trumpesnį laiką. Iš natūralių gamtos medžiagų lydinio gautos glazūros suteikia indams specifinio grožio. Šios kolekcijos dekoras išskirtinis ne tik medžiagišku natūralumu, bet ir tarytum atsitiktinai susiformavusių spalvų sąskambiais.
Sodo galerijoje rengiamos pamokos pradedantiems ir pažengusiems, norintiems perprasti malkinio degimo keramikos ypatumus.