Eidami kairiuoju Vilnios krantu kartu su ja į darnią žalią visumą apjuosime dabar suaugusią Sereikiškių parko ir Bernardinų sodo teritoriją. Parko vartai prie Vilnios apytiksliai žymi ribą, kur baigiasi XIX a. tris dešimtmečius VU gamtos mokslų profesoriaus Stanislovo Bonifaco Jundzilo puoselėto botanikos sodo teritorija ir prasideda Bernardinų vienuolių kadaise auginti daržai ir sodai. Profesorius Jundzilas buvo sukaupęs vieną turtingiausių kolekcijų Europoje – 3000 medžių ir lauko augalų, dar 3700 rūšių augo žiemos sode, sodą puošė takai ir pavėsinės, tilteliai per Vilnią. Po 1831 m. sukilimo uždarius Vilniaus universitetą, jo sukaupti turtai išdalyti Tartu ir Kijevo universitetams.
Bernardinų sodai ėmė keistis uždarius Bernardinų vienuolyną po 1863–1864 metų sukilimo. Juos perėmusi miesto dūma (savivaldybė) iš pradžių juos nuomojo miestiečiams daržovėms auginti. Vėliau ji nusprendė juos paversti parku su takeliais, tvenkiniais ir paviljonais. Juos nuomojo verslininkams, o jį pritaikė įvairioms pramogoms – vasaros teatrams, vaikų žaidimo aikštelėms, bufetams ir alinėms, kėgliams, tirams, valčių pasiplaukiojimams tvenkiniuose, kurie žiemą virsdavo čiuožyklomis.
Aštuoniakampė rotonda su stilinga iškaba „Kava, ledai“ tarsi primena, kaip galėjo atrodyti parko pavėsinės. Ji statyta apie 1957 metus kaip sovietinio idiliško pasisėdėjimo Jaunimo sode vieta. Iš pradžių ji vadinosi „Pasaka“, paskui tapo „Rotonda“, ilgainiui priglaudusi pigesnės negu „Neringoje“ kavos ir atsineštinio vyno („rašalo“) iš „granionų“ stiklinių gėrėjus – Dailės instituto jaunuosius menininkus ir Vilniaus universiteto jaunuosius poetus. Dar vėliau ją pamėgo Vilniaus pankų bendruomenė žiogeliais siaurintomis kelnėmis ir skiauterėmis.
Eidami pro margą karuselę pabandykime įsivaizduoti vasaros pramogų oazę. Buvusio Botanikos sodo aplinkoje XIX a. pab. – XX a. pr. pramogautojus viliojo plačiai pamėgtas Izaoko Šumano įrengtas restoranas ir net visas pramogų parkas. Į jį buvo patenkama pro vartus sumokėjus įėjimo mokestį. O jau patekus pramogos bangavo nuo šventiškų šeimų pietų, sūpynių ir karuselių, puošnių pasivaikščiojimų su orkestro garsais iki prabangių vakarienių, triukšmingų vakarojimų su vodeviliais, benefisais vasaros terasose, teatrais, koncertais, intymiomis pavėsinėmis ir visame mieste garsiais organizuotais savaitgalio pasibuvimais teminių maskaradų, kabaretų ir madingiausių šou šurmulyje.
Vilnia mus nuves ir iki kitos XIX a. pab. – XX a. pr. lėbautojų vietos – Lipskių šveicariško sodo su fontanu, restoranu ir scena. Jis pramogų įvairove ir populiarumu nė kiek nenusileido, o dydžiu ir ištaiga dar labiau stebino savaitgalio vakarotojus. Ištvermingiausi amžininkai per audringą savaitgalio naktį pasiausdavo visur.