Po Menininkų kalnelį. Kur nutūpė baltas paukštis

Antakalnio kapinių Menininkų kalnelis – ypatinga vieta. Čia ilsisi apie pusę tūkstančio menui ir kultūrai nusipelniusių asmenybių: Vytautas Kernagis, Jurga Ivanauskaitė, Vytautas Šapranauskas, Ieva Simonaitytė, Paulius Širvys… Juos prisiminti lankytojai užsuka ne tik per Vėlines. Nors kapai sužymėti bendrame kapinių registre, „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia daugiau sužinoti apie dalies iš jų gyvenimą bei prisiminti kūrybą specialiame atminties maršrute ,,Menininkų kalnelis – kultūros istorijos pasakotojas”.

Angelas ant Jurgos Ivanauskaitės kapo. Nuotr. Rasos Pangonytės-Račiukaitės

„Atrinkti vos pusšimtį iš 500-tų pavardžių buvo be galo sunku, nes kiekviena pavardė žymi įdomią asmenybę. Apsisprendusi, kad šiame maršrute apsiribosiu tik menininkais, neminint akademikų, dvasininkų ir kitų garbių žmonių, išskyriau keturias plačias kategorijas – literatūrą, dailę, muziką ir teatrą. Kiekvienoje jų yra po 10 pasakojimų apie žmones, kuriuos dar gerai prisimename, ir primirštas, tik vyresnei kartai pažįstamas asmenybes. Sudarinėjant tokį maršrutą, neįmanoma išvengti subjektyvumo. Kiekvienas jį matytų kiek kitokį“, – pripažįsta pasivaikščiojimo po Menininkų kalnelį maršruto sudarytoja Rasa Pangonytė-Račiukaitė.

Ji pasakoja, kad surinkti amžiams atgulusių Menininkų kalnelyje gyvenimo istorijas inspiravo pasivaikščiojimai po šią ramybe dvelkiančią vietą ir supratimas, kad apie kai kuriuos žmones žinoma jau labai mažai ir informacijos, kodėl jie čia palaidoti, reikia ieškoti specialiai.

Aktoriui Vytautui Šapranauskui atminti. Nuotr. Rasos Pangonytės-Račiukaitės

„Žemėlapyje rasite tik 48 sustojimus, tačiau kai kuriose kapavietėse ilsisi visa menininkų šeima. Pavyzdžiui, dainininkė Janina Miščiukaitė  ir saksofonininkas Rimantas Brazaitis ar dailininkas Antanas Kmieliauskas su dukra Ramune. Atsižvelgdama į bendrus darbus, draugystę, atstovavimą tai pačiai kartai ar kitas sąsajas, kai kurioms asmenybėms skyriau vieną pasakojimą. Tačiau iš tiesų, stebėjausi, kad bendrą jungtį galime vesti per visą Menininkų kalnelį: daug čia besiilsinčių žmonių buvo pažįstami tiesiogiai arba per kūrybinę veiklą“, – atkreipia dėmesį R. Pangonytė-Račiukaitė.

Ji rekomenduoja į šią vietą pažvelgti kaip į Lietuvos kultūros enciklopediją, todėl čia palaidotų asmenybių gyvenimo aprašymus maršrute papildė nuorodomis į jų sukurtus filmus ar kitus kūrinius – kad Menininkų kalnelyje nutūpusio balto paukščio giesmė dar ilgai nenutiltų.

Pasivaikščiojimo po Menininkų kalnelį maršrutas ČIA.

Skaidrė 17

Markučių vietos dvasia

Plačiau