Pažinti išskirtinės urbanistinės architektūros kviečia Lazdynai

2019 06 11 MaršrutaiNaujienos

Vakarinėje Vilniaus dalyje, palei Laisvės prospektą, sutinkame visą eilę pilkų miegamųjų rajonų, iškilusių antroje sovietmečio pusėje – Karoliniškės, Šeškinė, Pašilaičiai… Namų statybos kombinato gamyklose štampuotos plokštės varžė projektuotojų kūrybinę laisvę, tačiau nepaisant to, kiekvienam rajonui stengtasi sukurti bent kiek savitesnį veidą. Iš visos jų virtinės verta pažymėti seniausiąjį šioje ašyje – Lazdynus. 1974 m. pelnyta prestižinė Lenino premija į rajoną atviliojo ne tik valstybės aparato pareigūnų, bet ir SSRS bei užsienio turistų. Lazdynuose jų laukė vienas iš vos kelių mieste veikusių naktinių barų, plačios pėsčiųjų alėjos, kino teatras, įmantrių konfigūracijų namai, seno miško salelės.

Ką čia galima pamatyti XXI a.? Rajono šlovė jau seniai išblėsusi, tačiau kiekvienas laikotarpis turi savo etalonus, kuriuos verta pažinti per istorinę prizmę. Kaip tik tai ir siūlo neseniai išleistas projekto „Neakivaizdinis Vilnius“ lankstinukas apie Lazdynus. A3 formato leidinyje rasite 4 km ilgio maršrutą, vedantį pro 10 objektų. „Kelionę pradėsite nuo legendinio restorano prieigų, kurių vaizdą dažnai buvo galima išvysti žurnalų, knygų, turistinių vadovų ir net muzikinių albumų viršeliuose. Vėliau pasijusite turistu iš 70-ųjų ir keliausite pėsčiųjų alėja, pamatysite unikalaus išplanavimo vidurinę mokyklą, pirmąjį Vilniuje monolitinį gyvenamąjį namą. Abejingų nepaliks, ko gero, seksualiausia Vilniaus skulptūra, skirta tam tikros profesijos atstovams“, – būsimais atradimais dalijosi lankstinuko sudarytojas, VšĮ „Gatvės gyvos“ gidas Albertas Kazlauskas.

Lankstinuko siūlomas maršrutas nėra žiedinis, tačiau dėl kompaktiškos rajono formos grįžti į pradžios vietą bus nesudėtinga – tai aktualu, jei iki Lazdynų vyksite nuosavu automobiliu. Vis dėlto maršruto autorius rekomenduoja keliauti viešuoju transportu, nes paskutinis objektas – nuostabi apžvalgos vieta ant Plikakalnio atodangos. Nuo čia pasivaikščiojimą galima tęsti sielą ir akis glostančiu Karoliniškių kraštovaizdžiu draustiniu ir einant paupiu pasiekti patį sostinės centrą.

Norite išbandyti šį maršrutą? Ieškokite lankstinuko Vilniaus turizmo informacijos centruose arba vadovaukitės elektronine jo versija. Kitus miesto kampelius geidžiantys pažinti smalsuoliai neturėtų nuliūsti – netolimoje ateityje savo maršrutų sulauks dar daugiau miesto dalių. Norintys Lazdynuose pasivaikščioti su gidu birželio 16 dieną gali dalyvauti ekskursijoje. Daugiau informacijos ir registracija – čia.

Skaidrė 17

Sostinės DNR – vilniečiai

Plačiau