Nuo gėlių iki ornamentų – plastiškas modernas Vilniaus architektūroje

2020 12 12 MaršrutaiNaujienos

XIX a. pab. gimęs modernas – daug kam art noveau vardu žinomas dailės ir architektūros stilius, pasižymintis formų įmantrumu ir stilizuotu dekoratyvumu. „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato maršrutą, kuris leis atrasti šio stiliaus akcentus sostinės architektūroje.

Antono Filipovič-Duboviko namas

Šiuo laikotarpiu menininkams didžiausiu įkvėpimu tapo gamta, moters grožis, tautiniai motyvai ir geometrinės formos. Į Vilnių modernas atėjo kiek vėliau nei kitose šalyse – tik XX a. pr. per Varšuvą, Krokuvą bei Peterburgą ir gyvavo iki Pirmojo pasaulinio karo pradžios.

Ksaverijaus Zubovičiaus ir Boleslovo Stankevičiaus namas Kaštonų g. Roko Mikšiūno nuotr.

1900 m. Vilniuje buvo vis dar populiarus istorizmo stilius, kuris iš dalies lėmė gana santūrią moderno stiliaus architektūrą. Tyrinėjant sostinės architektūrą, galima sutikti tris moderno stiliaus kryptys: susipynęs su istorizmu; plastiškas ir dekoratyvus; racionalus ir geometrinis. Su jomis ir siūlome susipažinti naujajame maršrute.

Namų kompleksas Pamėnkalnio g. Roko Mikšiūno nuotr.

Nors mums geriausiai žinoma art nouveau sostinė yra Ryga, kviečiame atidžiau patyrinėti Vilniaus centre esančius pastatus ir atrasti iki tol nepastebėtas gamtos bei augalijos įkvėptas sostinės architektūros detales. Maršrutą, kuris puikiai tiks žiemos pasivaikščiojimams, kai akys ilgisi žaliuojančių augalų formų, rasite čia.

Maršrutu keliauti kviečiame saugiai, laikantis krantino apribojimų – po du arba tik su artimiausiais šeimos nariais.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau