Naujame maršrute – Vilniaus portalai su sava istorija

2021 12 15 MaršrutaiNaujienos

Ar kada atkreipėte dėmesį į senamiesčio pastatų durų ir vartų įvairovę? Nuo išraiškingų puošybos elementų iki įėjimus saugančių skulptūrų – naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Vilniaus portalai“ kviečia pažinti įvairiausių durų dizainą ir įdomias jų istorijas. Maršrutą galima rasti nemokamoje mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“, o nebijantys žiemiškų orų šeštadienį duris galės atverti kartu su gide.

Duris galima laikyti vienu seniausių ir esminių architektūros elementų. Nedidelės angos į pirmuosius būstus būdavo pridengiamos kailiais, tik pro jas į vidų patekdavo šviesa. Durys atspindi ir kultūrinius, geografinius savitumus. Pavyzdžiui, antikos laikais duris ir miesto vartus saugojo dviveidės, abi puses vienu metu stebinčios dievybės. Žemos durys vedė į valstiečio trobą, aukštos, plačios angos – į monumentalius rūmus, bažnyčias. Lietuvių liaudies papročiuose durų slenkstis minimas visais svarbiais žmogaus gyvenimo etapais – gimimo, santuokos, mirties. Persekiojamas krikščionis tampa saugus, vos peržengęs bažnyčios durų slenkstį.

Durys turi dvi skirtingas paskirtis – tai ir anga, jungianti skirtingas erdves, ir jas izoliuojanti atitvara. Šią silpnąją dalį žmonės per amžius siekė sustiprinti simbolinėmis priemonėmis. Durų estetika kito kartu su architektūriniais stiliais. XX a. įvyko staigus raidos šuolis, tradiciškai susiklosčiusią durų reikšmę ėmė keisti technologijos ir naujos medžiagos.

Šiandien Vilniuje galima pamatyti tiek senųjų, kelių šimtų metų istorijas slepiančių portalų, tiek modernių, bet ne ką mažiau įdomių durų. Net penkiolika jų rasite maršrute.

Savaitgalio pasivaikščiojimas su gide

Šeštadienį maršrutą gyvai pristatys jo sudarytoja Julija Kodytė. Dalyvavimas nemokamas, tačiau būtina registracija:

Gruodžio 18 d. 12.00 REGISTRACIJA

Trukmė: apie 2 val.

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

Skaidrė 17

Sostinės DNR – vilniečiai

Plačiau