Literatūrinis Vilnius. Pasivaikščiok rašytojus įkvėpusiais maršrutais

2020 05 07 Maršrutai

Tarp pilies g. ir Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios zuja į klarisių vienuolyną besiruošianti stoti Uršulė Norvaišaitė, Užupio tiltu į bohemiškus namus skuba Tūla, švarke slėpdamas uždraustas gėles pro geto vartus žengia Izaokas…  Tikriausiai bent vieną jų esate sutikę. Tik kol kas ne mieste, o knygų puslapiuose. Vilnius įkvėpė ne vieną rašytoją, suteikė jų kūrinių herojams namus, leido romantiškoms, o gal priešingai – tragiškoms istorijoms apsigyventi įvairiose sostinės erdvėse. Gegužės 7 d. minimos Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga, „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia keliauti literatūriniais maršrutais, susitikti su kūrinių herojais gyvoje miesto aplinkoje ar į knygos nuotaiką pasinerti klausant muzikos.

Literatų g. anksčiau virė tikras literatūrinis gyvenimas – čia būta knygynų, spaustuvių, trumpai gyveno ir poetas Adomas Mickevičius.

Įliteratūrintas Vilnius

„Literatūrinis Vilnius“ – vienas pirmųjų iniciatyvos „Neakivaizdinis Vilnius“ išleistų maršrutų. Jame – aštuoniolika literatūrinių stotelių, atskleidžiančių rašytojų sostinės vizijas nuo Adomo Mickevičiaus laikų iki modernios šiandienos. Tai pirmasis tokio pobūdžio maršrutas, kuriame pristatomi svarbiausi Vilniuje ar apie Vilnių kūrę autoriai.

„Sudarydami maršrutą rinkomės ryškiausius rašytojus, kurių tekstuose miestas yra esminis elementas. Taip pat norėjosi įtraukti skirtingų tautų autorius išryškinant daugiakultūrį sostinės veidą. Svarbi ir žanrų įvairovė – keliaujantys maršrutu sutiks ir romanų, ir poezijos, ir poemų veikėjų “ – sako maršrutą kartu su literatūrologe Aiste Kučinskiene rengusi VšĮ „Gatvės gyvos“ vadovė Viktorija.

Leistis į „Literatūrinio Vilniaus“ kelionę galima vadovaujantis elektroniniu maršrutu. Tiesa – kol šalyje tęsiasi karantinas, prieš einant į iš vidaus lankomus objektus siūlome pasitikrinti jų darbo laikus ir sąlygas arba apžiūrėti jas tik iš išorės.

Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios ir vienuolyno erdvėse vyksta dalis pirmosios K. Sabaliauskaitės romano „Silva rerum” dalies veiksmas.

Po R. Gavelio Vilnių – su muzika ausyse

Festivalio „Muzika erdvėje“ ir „Neakivaizdinio Vilniaus“ bendras darbas – vieno ryškiausių Lietuvos postmodernizmo kūrinių – Ričardo Gavelio „Vilniaus pokerio“ įkvėptas muzikinis maršrutas.

Kokį Vilnių matė „Vilniaus pokerio“ veikėjas Vytautas Vargalys turbūt įsivaizdavo kiekvienas, skaitęs šį romaną. O kaip šis pasaulėvaizdis įkvepia ir apie ką verčia susimąstyti šiandienos Vilniaus gyventoją? Festivalio „Muzika erdvėje“ metu, šeši jauni lietuvių kompozitoriai savo interpretacijas nusprendė išreikšti šiuolaikinės muzikos kūriniais, sukurtais specialiai knygoje paminėtoms sostinės vietoms. Šiandien Ričardo Gavelio gerbėjai ir tie, kurie Vilnių nori pamatyti per muziką, turi galimybę „Vilniaus pokerio“ maršrutu keliauti savarankiškai  – tereikia telefono ir ausinių.

Vilniaus universitetas – viena „Vilniaus pokerio” stotelių.

Trumpo pasivaikščiojimo trukmės maršrutą sudaro penkios stotelės, išsidėsčiusios Vilniaus centre ir penki jaunųjų Lietuvos kompozitorių muzikos kūriniai. Tai – Vygintas Kisevičius, Matas Drukteinis, Mantautas Krukauskas, Marius Salynas, Julius Aglinskas ir Agnė Matulevičiūtė. Be muzikos įrašų, prie kiekvienos elektroninio maršruto stotelės pateiktos „Vilniaus pokerio“ citatos ir jų įkvėptų kompozitorių apmąstymai. Keliaujant maršrutu rekomenduojama bent trumpam stabtelti ir keletą minučių su muzika praleisti erdvėje, kuriai ji sukurta. „Vilniaus pokerio“ maršrutą rasite čia.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau