Istorijos miestui ir pasauliui: naujo formato paskaitų cikle – įvairialypė Vilniaus istorija

2020 09 23 Renginiai

Lietuvos nacionalinis muziejus kartu su Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu nuo rugsėjo 24 d. pradeda paskaitų ciklą „Istorijos miestui ir pasauliui“. Šis paskaitų ciklas – tai naujo formato projektas, kurio metu muziejininkai pristatys saugomą vertybę, o istorikai atskleis su eksponatu susijusio laikmečio kontekstą. Paskaitose bus galima dalyvauti gyvai arba stebėti jas tiesiogiai portale 15min.lt.

Naujo formato paskaitų ciklas skirtas artėjančiam 700 metų Vilniaus gimtadieniui. Pirmąjį Vilniaus paskaitų kursą sudarys trylika paskaitų: šešios – rudens semestre ir septynios – pavasario.

„Šis paskaitų ciklas – tai muziejaus ir universiteto jungtis. Istorikų papasakota istorija suskamba, kai šalia pasakojimo atsiranda laikmetį menantį vertybė. Šiuo bendru projektu muziejus į dienos šviesą ištraukia tuos eksponatus, kurie dažnai nesulaukia pakankamo dėmesio ar savo lankytojo, o istorikai nustebina temomis, nugulusiomis istorijos paraštėse“, – projektą pristato Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Naujasis arsenalas. Laimos Penek, LNM nuotr.

Paskaitas skaitys Vilniaus universiteto istorikai – savo sričių specialistai, įvairių knygų autoriai, istorijos mokslo populiarintojai, televizijos veidai. Tarp prelegentų – Vilniaus universiteto rektorius, istorikas Rimvydas Petrauskas, taip pat Alfredas Bumblauskas, Irena Vaišvilaitė, Marija Drėmaitė, Tomas Vaiseta, Aivaras Ragauskas, Grigorijus Potašenko, Ryšardas Gaidis, Inga Zakšauskienė, Aelita Ambrulevičiūtė, Justina Kozakaitė, Inga Leonavičiūtė, Eligijus Raila.

„Paskaitose sužinosime, koks Vilnius buvo įvairiausiais laikotarpiais – nuo XIII iki pat XX amžiaus. Į sostinę žvelgsime ne tik – kaip kad dažnai būna – per politinę prizmę, bet įvairialypiu žvilgsniu, koks ir yra gyvenimas: atrasime slaptąjį radijo klausytoją Šaltojo karo metais, išgirsime to laiko radijo įrašų, susipažinsime su jų turiniu; pro akis nepraslys sovietmečiu Vilniuje susidaręs pamišimo trikampis – psichiatrijos ligoninės, kuriose kalėjo ir disidentai, atversime vieno iš jų bylą; domėsimės, ką sostinėje veikė ir kaip čia įsitvirtino sentikiai, ar dar begalime rasti jų pėdsakų; išgirsime, kokių gyvenimiškų paradoksų nutikdavo XIX amžiaus bajorų gyvenime; sužinosime, kokius namus tarpukaryje statėsi vilniečiai, koks Vilnius buvo, kai gyventojai naudojosi naktipuodžiais, ir koks jis tapo atsiradus moderniai kanalizacijai“, – paskaitų temas pristato vienas iš idėjos autorių, istorikas Norbertas Černiauskas.

Naujasis arsenalas. Laimos Penek, LNM nuotr.

Kaip sako organizatoriai, istoriniai pasakojimai daug paveikesni tuomet, kai jiems iliustruoti pasitelkiamos tą epochą atspindinčios vertybės – unikalūs, išskirtiniai eksponatai, kadaise priklausę žmonėms, nes juk patys ir esame istorijos kūrėjai.

„Tikimės, kad paskaitų ciklas ir formatas pasiteisins. Norėtume paskaitas tęsti tiek, kiek trunka pagrindinės bakalauro studijos Lietuvoje – ketverius metus. Per šį laiką pasitiktume ir 700-ąjį sostinės gimtadienį“, – sako muziejaus direktorė R. Kačkutė.

Pirmasis Vilniaus paskaitų ciklo „Istorijos miestui ir pasauliui“ susitikimas – rugsėjo 24 d. 18 val. Paskaitos vyks Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje (Arsenalo g. 3). Jas tiesiogiai transliuos 15min.lt. REGISTRACIJA

Skaidrė 17

Naujai senas ar senai naujas „Lelijos“ rūbas

Plačiau