Tarp pilies g. ir Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios zuja į klarisių vienuolyną besiruošianti stoti Uršulė Norvaišaitė, Užupio tiltu į bohemiškus namus skuba Tūla, švarke slėpdamas uždraustas gėles pro geto vartus žengia Izaokas… Tikriausiai bent vieną jų esate sutikę. Tik kol kas ne mieste, o knygų puslapiuose. Vilnius įkvėpė ne vieną rašytoją, suteikė jų kūrinių herojams namus, leido romantiškoms, o gal priešingai – tragiškoms istorijoms apsigyventi įvairiose sostinės erdvėse. Naujas maršrutas „Literatūrinis Vilnius“ kviečia atrasti šias įliteratūrintas vietas ir susitikti su kūrinių herojais gyvoje miesto aplinkoje.
Leidinyje – aštuoniolika literatūrinių stotelių, atskleidžiančių rašytojų sostinės vizijas nuo Adomo Mickevičiaus laikų iki modernios šiandienos. Tai pirmasis tokio pobūdžio maršrutas, kuriame pristatomi svarbiausi Vilniuje ar apie Vilnių kūrę autoriai. „Sudarydami maršrutą rinkomės ryškiausius rašytojus, kurių tekstuose miestas yra esminis elementas. Taip pat norėjosi įtraukti skirtingų tautų autorius išryškinant daugiakultūrį sostinės veidą. Svarbi ir žanrų įvairovė – keliaujantys maršrutu sutiks ir romanų, ir poezijos, ir poemų veikėjų “ – sako maršrutą kartu su literatūrologe Aiste Kučinskiene rengusi VšĮ „Gatvės gyvos“ vadovė Viktorija.
Maršruto gatvės ir vietos – rašytojų eilėse
Keliaujant maršrutu aplankysite ir gerai žinomas, tačiau ir mažiau lankomas, labiau užslėptas miesto vietas. „Mažai kas žvilgteli pro vartus į prie vyriausybės besiglaudžiantį Šv. Jurgio bažnyčios ansamblį, mažai kam žinoma, jog čia sovietmečiu veikė „Knygų rūmai“ – senų spaudinių saugykla su įspūdinga kūrinių kolekcija, o dalis knygų nuo valdžios buvo slapstomos bažnyčios nišose,“ – vieną iš įdomių maršruto stotelių atskleidžia Viktorija.
Keliaujant lydės ir įtraukiančios kūrinių ištraukos, kurios į įvairius miesto pastatus, gatveles ir aikštes pakvies pažvelgi visai kitu kampu. „Svarbiausia buvo, jog citata sietųsi su konkrečia miesto erdve, bei, žinoma, reprezentuotų patį kūrinį ar apskritai autoriaus kūrybos visumą,“ – apie tai, kaip pavyko iš didelės apimties tekstų pasirinkti nedidelę ištrauką dalijasi literatūrologė Aistė.
Kvies užsukti į autentiškus autorių namus-muziejus
Maršrutas driekiasi senamiestyje ir jo prieigose. Aplankyti visas vietas prireiks keleto valandų. O jei turėsite daugiau laiko literatūriniams atradimams – gidas siūlo ne tik keliauti gatvėmis, tačiau ir užsukti į keletą rašytojų memorialinių butų-muziejų. Šie nedideli butai-muziejai neretai primirštami turistų, tačiau užsukti tikrai verta – čia neretai išvysi autentišką interjerą, pajusi laikmečio dvasią ir paties rašytojo aurą.
Įliteratūrintas ne tik senamiestis
Šis pirmasis „Literatūrinio Vilniaus“ maršrutas pristato su senąja miesto dalimi sietinus autorius ir kūrinius. Tačiau Vilniuje įliteratūrintas ne tik senamiestis. „Antakalnis, Žvėrynas, Naujamiestis, stoties rajonas, Justiniškės, Karoliniškės… – galėtume tęsti ir tęsti. Miesto rajonai labai natūraliai tampa literatūriškais, nes autoriai dažnai perkelia savo gyvenamas ar lankomas erdves į fikcijos pasaulį. Kai kurie rajonai net imami sieti su vienu autoriumi, pavyzdžiui, Justiniškės – su Sigitu Geda, parašiusiu ne vieną eilėraštį rajonui,“ – sako Aistė ir priduria, kad ateityje literatūrinio Vilniaus pasivaikščiojimus tikrai būtų galima išplėsti. O kol kas pirmojo maršruto ieškokite Vilniaus turizmo informacijos centruose.
„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.