Atnaujintas Užupio maršrutas: meniška aura, medinė architektūra ir miesto panorama

2021 03 10 Maršrutai

Užupio pavadinimą iššifruoti lengva – tai vieta už upės. O tai, kas yra už upių, kalnų ar tvorų, sutikite, visada atrodo kitoniška ir paslaptinga. „Neakivaizdinis Vilnius“ atnaujino po Užupį vedantį pažintinį maršrutą ir kviečia keliauti – pamatyti bohemiška aura garsėjančio „miesto mieste“ menininkų kūrinius, skulptūras, gražuolius medinius namus, ypatingą bažnytėlę bei išvysti nuostabią miesto panoramą.

Užupis niekada nebuvo eilinė miesto vieta, kurioje gyvenimas slenka nuobodžiu ritmu. Kadaise šiame neturtingame istoriniame priemiestyje telkėsi Vilnios varoma pramonė. Malūnai, kanalai, fabrikėliai, ne visada malonūs odos dirbtuvių keliami kvapai buvo šios vietos kasdienybė.

Šv. Baltramiejaus bažnyčia. A. Kazlausko nuotr.

Sovietiniais metais sostinėje spėriai statant gyvenamuosius rajonus, Užupis tapo spalvinga kriminalo ir bohemos sandūros kryžkele – ramaus ir šilto gyvenimo ieškantys miestiečiai mieliau kraustėsi į butus su patogumais kur nors Karoliniškėse, Pašilaičiuose ar Antakalnyje.

Įspūdingame mediniame name Polocko gatvėje bus įrengtas Medinės miesto architektūros muziejus. S. Žiūros nuotr.

Po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo atsiradusį vakuumą – tapybiškas, bet apleistas vietas miesto centre – okupavo menininkai, o jų fantazijos nestokojanti veikla netrukus išsirutuliojo į… atskirą respubliką. Nuo jos įkūrimo jau praėjo daugiau nei du dešimtmečiai, per tą laiką daug kas Užupyje smarkiai pasikeitė – šią vietą atrado verslas, turistai, tačiau ji ne ką blogiau nei anksčiau pasiruošusi atskleisti ir savo nemirtingą bohemiškąją pusę. Juk ne veltui sakoma: Užupis toks mažas, kad vietos jame užteks visiems.

Maršrutą rasite ČIA, taip pat galite atsispausdinti maršruto PDF.

Skaidrė 17

Pirmųjų Vilniaus spaustuvių beieškant

Plačiau