Aplankykite Pilaitę: su piliaviete, malūnu ir tvirtoves primenančiais kiemais

2021 05 28 Maršrutai

Pariedėję kelis kilometrus Pilaitės prospektu patenkame į rajoną, kuriam sovietmečio pabaigoje pranašautas stambaus – 70 tūkst. gyventojų – priemiesčio, su centru sujungto „greituminiu tramvajumi“, vaidmuo. Tokie perdėm fantastiniai planai realybe netapo. Vis dėlto Pilaitė buvo ir yra vienas sparčiausiai augančių Vilniaus rajonų, kas kelerius metus jos pakraščiai vis pasikeičia neatpažįstamai.

Kai kuriuos Pilaitės kiemus puošiančios dekoratyvinės arkos – išskirtinis šio rajono akcentas

Šią gyvenvietę galima skirti į tris dalis, kurių kiekviena pasižymi savitu charakteriu ir skirtinga istorija. Viena, senoji, su piliakalniu ir dvaru priešakyje, mena LDK laikus, antra – sovietmečio ir nepriklausomos Lietuvos epochų sandūrą, o trečia – tai naujoji statyba, prasidėjusi po 2000-ųjų. Keliaudami „Neakivaizdinio Vilniaus“ siūlomu maršrutu pažinsite visus tris sluoksnius, be to, kelionę baigsite atnaujintame paplūdimyje – gal verta prigriebti ir maudymosi aprangą ar lauknešėlį piknikui?

Pilaitės vardą gavo dėl… pilaitės

Sklando legenda apie Pilaitėje kadaise stovėjusią lietuvių pilį, skirtą gintis nuo kryžiuočių. Manyta, kad čia būta strateginės pilies, priklausiusios Vilniaus gynybos sistemai. Vis dėlto šiuose spėjimuose ir legendose pernelyg daug nežinomųjų, todėl gerokai arčiau tiesos yra naujus duomenis patvirtinantys archeologų atradimai, kurių metu išaiškinta, kad pilis tikrai buvo, tačiau kiek vėliau nei kovų su kryžiuočiais laikais. Archeologai iš tikrųjų piliakalnyje aptiko akmens ir plytų mūro liekanų, yra XVI–XVII a. datuotinų statinių likučių, atkasta nedidelio apvalaus akmens ir plytų bokštelio, mūrinių rūmų ir gynybinės sienos liekanų. Kad pilies būta prabangios, liudija atkasti kokliai, kurių dalis identiški naudotiems Valdovų rūmuose. Nedidelis 12 km ilgio Sudervėlės upelis, įtekantis į Nerį ir ištekantis iš Buivydiškių pelkių, buvo pasitelkiamas pilies apsaugai kaip natūralus gamtinis barjeras.

Pilaitės dvaras. Jo valdą kadaise sudarė dirbamos žemės, malūnas, svirnai, karčemos, plytinės, kalkinės, arklidės

Natūralu, kad prie pilies susiformavo visavertis dvaras. Žinoma, kad XVI a. čia buvo pavyzdinis ūkis: veikė malūnas, lentpjūvė, kalvė. XVII a. vid., po karo su Maskva ir pilies nugriovimo, dvaras atiteko jėzuitams, o 1773 m. panaikinus ordiną jis perduotas valdyti bajorui T. Kukevičiui. Jo valdymo metais dvare atsirado naujų gyvenamųjų ir ūkinių pastatų, buvo išplėtota rekreacinė dalis, įrengtas parkas, išplėsti sodai. 1827 m. dvarą nusipirko Vilniaus universitetas, čia įkurtas pavyzdinis agronomijos ūkis, jam vadovavo M. Fričinskis. Tai bene pirmoji plataus profilio žemės ūkio mokykla Lietuvoje!

Dirbtuvės „Beepart“

Vydūno g. 0: kūrybiškos vietos – kūrybškas adresas

2011 m. Pilaitėje atsirado originalus statinys, ilgainiui tapęs kultūrinio gyvenimo rajone širdimi, – tai dirbtuvės „Beepart“. Šioje vietoje iškilo iš jūrinių konteinerių surinktas pastatas, kuris yra visiškai nepriklausomas (išskyrus elektros tiekimą) nuo miesto infrastruktūros, pavyzdžiui, naudoja lietaus vandenį, šilumą padeda išsaugoti šiaudai ir tentas. „Beepart“ įsikūrė Pilaitėje todėl, kad idėjos autorius Andrius Ciplijauskas pirmiausia siekė iš kultūrinio štilio prikelti gyvenamuosius rajonus. Įstaiga turi savo bibliotekėlę, rengia įvairius susibūrimus bendruomenei, parodas, filmų peržiūras, jogos treniruotes ir ne tik. Pastato kieme pilaitiškiai turi galimybę užsiauginti šviežių daržovių. „Beepart“ kūrybiškumą patvirtina interneto svetainėje nurodytas adresas – Vydūno g. 0. Žinoma, nulinio namo oficialiai nėra, todėl korespondencijai naudojamas kitas adresas.

Blokiniai Pilaitės kvartalai

Blokiniai kvartalai ir įdomūs architektūriniai akcentai

Pilaitė – paskutinis sovietmečio „blokinukų“ rajonas. Lyginant su dauguma ankstesnių sovietinių gyvenamųjų rajonų projektų, Pilaitės idėja pasižymi paprastomis geometrinėmis formomis, lygiagrečiomis ir statmenomis gatvėmis. Kvartalai buvo statomi pagal vakarietišką modelį su mintimi, kad kiemai tarnaus kaip tvirtovės, kurių svarbiausias šeimininkas – bendruomenė. Žaismingai atrodo Pilaitės betoniniai apvalumai: pusapvaliai kampiniai balkonai, laiptinių prieangiai, kiemuose – tarytum rojaus sodų arkos.

Blokiniai Pilaitės kvartalai

Išskirtinio dizaino bažnyčia

Sovietmečiu projektuojant naujus gyvenamuosius rajonus, vietos bažnyčioms juose nebuvo numatyta. Lietuvai atkūrus nepriklausomybę, daugelio naujųjų rajonų gyventojai susidūrė su problema, kad šventovės nuo senų laikų iš esmės liko tik senamiestyje. Siekiant spręsti šią problemą, 1999 m. Pilaitėje įsteigta Šv. Juozapo parapija, o po dvejų metų baigta statyti koplyčia su parapijos namais (žalsvai gelsvas pailgas pastatas). Tiesa, jau tuo metu sklype palikta vietos didesnei bažnyčiai, iškilsiančiai ateityje. Po ilgokos pertraukos, 2016 m. kovą, pradėta statyti šiuolaikinės architektūros maldos namus. Numatyta, kad bažnyčią vienu metu galės lankyti apie 600 žmonių, energija ją aprūpins saulės baterijos, veiks geoterminis šildymas, bus liftas neįgaliesiems ir atskira koplyčia su garso nepraleidžiančiu stiklu šeimoms su mažais vaikais. Kieme netrukus bus įrengtas Šv. Juozapo skveras su dekoratyviniais želdiniais, poilsio vietomis, fontanais.

Šv. Juozapo bažnyčia

Dar vienas piliakalnis ir vieta vandens pramogų mėgėjams

Maršruto pabaigoje, užlipę ant kalno pabandykite pajusti senovės dvasią – stovėsite ant piliakalnio, vadinamo Vilkeliškių vardu. Jis datuojamas I tūkst. pradžia. Vieta, regis, buvo ideali gynybai – aukštuma, apsupta ežerų, upelio ir pelkių. Deja, nūdien aplinka labai urbanizuota, be to, pats kalnas praeityje buvo apnaikintas šiauriau veikusio karjero. Vis dėlto nedidelė aikštelė išliko, o nuo jos atsiveria nebloga apylinkių panorama. Krašto senbuviai šį kalną vadino Krugla gura (Apvaliuoju kalnu).

Vilkeliškių piliakalnis

Piliakalnio papėdėje tyvuliuoja ežeras, vadinamas Gilužio arba Gėlūžės. Kiti miesto rajonai Pilaitei gali pagrįstai pavydėti pašonėje esančių maudyklų. Gilužio ežero paplūdimys 2020 m. buvo atnaujintas ir tapo dar svetingesnis vandens pramogų mėgėjams.

Nuo piliaklanio matosi Gilužio ežeras ir paplūdimys

Pilaitės maršrutą rasite ČIA.

Skaidrė 17

Į pavasarį su Vilniaus „Rytų ekspresu“

Plačiau