Projektas „Miesto pažinimo praktikos“
Alternatyvus ir eksperimentuojantis Kirtimų kultūros centras pradeda vykdyti projektą „Miesto pažinimo praktikos“. Tai edukacinių užsiėmimų ciklas, kuriame jaunosios kartos lietuvių kūrėjai, skirtingais būdais tyrinėjantys miestą ir žmogaus santykį su aplinka, kartu su Vilniaus dienos ir jaunimo centrų jaunuoliais analizuos kaip kūryba gali būti pritaikoma supančios erdvės pažinimo kontekste.
Projekte pakviesti dalyvauti menininkai – Marija Nemčenko, Visvaldas Morkevičius ir Rūta Spelskytė – dirba skirtingose srityse, bet visus juos domina žmogaus ir aplinkos ryšys.
„Miesto pažinimo praktikų“ tikslas – per kiekvieno iš dirbtuves jaunuoliams vesiančių menininkų kūrybą pažinti miestą, jo erdves ar gyvus organizmus, kurių įprastai nepastebime. „Projekte siekiame sudominti jaunuolius kūrybiniais užsiėmimais, išplečiant kūrybiškumo sąvoką, parodant, kad įvairios kūrybinės veiklos gali mus supti kiekvieną dieną. Taip pat dirbtuvės padės Vilniaus rajonuose įsikūrusių jaunimo ir dienos centrų jaunuolius supažindinti su šiuolaikinių lietuvių menininkų kūryba ir menininkų sukurtų bei vedamų užsiėmimų metu pasisemti įkvėpimo“, – sako projekto iniciatorė Raimonda Tamulevičiūtė. „Miesto pažinimo praktikos“ iš skirtingų kampų kviečia pažvelgti į pačią meno edukacijos ir kūrybiškumo sąvoką, eksperimentuoti ir patirtį pritaikyti kasdienybėje.
Dirbtuvėse – analoginė fotografija, miesto augmenija ir gyvų organizmų savybės
Pirmasis projekto užsiėmimas jau įvyko – fotografas Visvaldas Morkevičius kartu su vaikais ir jaunuoliais iš „Vilnius social club” dienos centro leidosi į aplinkos tyrimo sesiją-pasivaikščiojimą, kuriame pasitelkdami analoginę fotografiją, tyrinėjo naujai atsiveriantį Lazdynų rajono kraštovaizdį ir jame besiformuojančią kasdienos rutiną. Sesijos dalyviai susipažino su dokumentinės fotografijos principais ir jos taikymo galimybėmis bei fotografuodami bandė pastebėti naujus Vilniaus miesto pjūvius. Fotografijos bus pristatomos parodos Kirtimų kultūros centre metu.
Visvaldas Morkevičius – fotografas, kurio kūrybos spektras apima meninę dokumentiką, mados ir portretinę fotografiją bei vizualiuosius menus. V. Morkevičiaus fotografijose fiksuojamos įvairių subkultūrų, sutiktų personažų bei urbanistinio gyvenimo scenos. Menininkas yra išleidęs 3 autorines fotografijų knygas, 2020 m. jis tapo tarptautinio konkurso „Gomma Grant“ apdovanojimo „The 2019 Gomma Prix Award” laimėtoju ir Rygos fotografijos bienalėje įvertintas „Seeking the Latest in Photography!” apdovanojimu. Visvaldo Morkevičiaus darbai buvo eksponuojami solo ir grupinėse parodose Europoje, yra laikomi tokių muziejų ir įstaigų, kaip MO Muziejus, Lewben Art Foundation ir SEB Bank meno kolekcija, muziejų ir privačiose meno kolekcijose.
Apie gyvus organizmus pamąstyti pakvies Rūta Spelskytė – menininkė, kuri savo kūryboje remiasi įvairiais mokslo reiškiniais, dažniausiai siejamais su gamtos mokslais, o jos kūryboje svarbų vaidmenį vaidina žmogaus ir gyvosios gamtos organizmų dialogas, elgesio modelių tyrinėjimai.
Susitikimo, skirto Vilniaus atviro jaunimo centro „Mes“ lankytojams, metu bus pažindinamasi su keliais įdomesniais gyvais organizmais, įprastai žmogaus naudojamais įvairioms medžiagoms gaminti: pigmentams, audiniams, vaistams, kvapams ir kt. Rūta Spelskytė dalijasi: „Dirbtuves galima būtų pavadinti „Raudona ir Juoda“, nes pirmoje dalyje daugiausia dėmesio skirsime iš košinelio vabalų nuo seno išgaunamai raudonai spalvai – pabandysime ją pasigaminti, nudažyti ja medžiagos pavyzdžius. O vėliau pereisime prie „Marso juodos“, kuri susijusi su gyvų organizmų magnetorecepcija – navigaciniu pojūčiu, kurio dėka paukščiai žino, kuria kryptimi skristi per vandenynus.“ Jei oro sąlygos leis, planuojama išeiti į lauką paieškoti feromagnetinių akmenų ir aptarti, kuo jie ypatingi. Užsiėmimo metu taip pat bus diskutuojama tokiais klausimais, kaip gyvų organizmų naudojimo žmogaus poreikių tenkinimui etiškumo aspektai bei kuo gyvūnai pranašesni už žmones ar ko būtų galima iš jų pasimokyti.
Rugsėjo 14 d., 18 val. Antakalnyje veikiančiame jaunimo centre „Žalianamis“ vyks atviras visiems norintiems ir nemokamas užsiėmimas kartu su menininke Marija Nemčenko.
Marija ves dirbtuves „(Ne) piktos žolės”, apie kurias ji sako: „Gausūs Vilniaus laukinių augalų sodai dažnai įvardijami kaip nepageidaujamos piktžolių pievos. Tačiau, argi tikrai šios piktžolės piktos? Šių dirbtuvių metu pažvelgsime į laukinius augalus kitaip. Bandydami juos prisijaukinti, dalinsimes istorijomis, mitais, bei žiniomis kaip galima panaudoti rudens metu Vilniuje augančius laukinius augalus. Dirbtuvės prasidės trumpu pasivaikščiojimu aplink jaunimo centrą „Žalianamis“ Antakalnyje, kur surinksime žoleles savo personalizuotiems arbatos mišiniams. Grįžę vidun, gaminsime rankų darbo daugkartinio naudojimo šilkinius arbatos maišelius, kuriuos dekoruosime savo pasirinktu būdu – siuvinėjimu, dažymu ir kitais metodais. Dalyviai bus skatinami dekoruoti arbatos maišelius ieškant įkvėpimo įvairiapusiškai – žvelgiant į augalus per mikroskopą ar klausantis istorijų apie juos.“
Daugiau informacijos: www.kirtimukc.lt ir https://www.facebook.com/events/231388586522236
Renginį organizuoja Kirtimų kultūros centras, iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.