Kairiajame Neries krante, šalia Panerių kalvų, yra vietovė, vadinama Vilkpėde. Kadaise čia augo tankus pušynas, slėniu tekėjo šaltiniuotas upelis. Ilgainiui prie upelio įsikūrė ir Vilkpėdės kaimas. Teritorija, kurioje dabar yra Vilkpėdės gyvenamasis rajonas, ilgą laiką buvo Vilniaus priemiestis – vakariniai miesto vartai.
Vilkpėdė – neseniai apgyvendinta vietovė, XVIII a. pab. čia buvo vos keli namai. Tik 1862 m. per Vilkpėdę nutiesus geležinkelio liniją Peterburgas–Varšuva, į rajoną ėmė skverbtis civilizacija. Iki Antrojo pasaulinio karo čia buvo įsikūrusios kelios plytinės, stovėjo malūnas, odų dirbtuvė, tekstilės fabrikėlis, nuo seno driekėsi tiesus Trakų kelias (dab. Savanorių pr.). Sovietmečiu šioje teritorijoje ėmė dygti didelės statybinių medžiagų, elektronikos, chemijos gamyklos.
Dabar Vilkpėdės seniūnija užima 10,8 km2 plotą. Čia gyvena apie 20 tūkst. gyventojų. Vilkpėdės seniūnijos teritorija apima nemažą Savanorių pr. dalį su pramonės zona, Vingio parką ir gyvenamąją zoną iki Žemaitės ir V. Pietario gatvių. Gyvenamoji zona sudaro tik apie ketvirtadalį Vilkpėdės. Didžioji dalis – gamybiniai, administraciniai ir komerciniai pastatai.
Ką sužinosi/pamatysi maršrute:
- Kur 1958 m. buvo atlikta pirmoji Lietuvoje širdies operacija?
- Kuri bažnyčia sovietmečiu buvo ne uždaryta, o grąžinta tikintiesiems ir kodėl?
- Kur stovi skulptūra, vaizduojanti Kristų su ugniagesiu?