Rajonų studijų literatūros sąrašas

Albertas Kazlauskas
„Vilniaus gatvės gyvos. Gidas po miesto periferiją“ (2017, Gatvės gyvos)
„Vilniaus gatvės gyvos. Atgal į periferiją“ (2019, Gatvės gyvos)

Knygos kviečia susipažinti su įdomiausiais faktais ir lankytinais objektais Naujininkuose, Lazdynuose, Žirmūnuose, Paneriuose bei kitose nuo miesto centro atitolusiose vietose. Šie leidiniai pirmiausia skirtas vilniečiui ar miesto svečiui, kuris Lietuvos sostinę nori pažinti ne tik per senamiesčio prizmę.

„Vilniaus gatvės gyvos. Atgal į periferiją“. Igno Nefo nuotr.

Neringa Jonušaitė „Neringos kavinė: sugrįžimas į legendą“ (2014, Mažoji leidykla)

Žurnalistė aprašo bene žymiausią sovietiniu laikotarpiu XX a. 7 – 8 deš. klestėjusią kavinę, kuri buvo tapusi ne tik susitikimų ir valgymo vieta, tačiau fenomenaliu reiškiniu tuomečiame politiniame kontekste. Čia rinkosi žymiausi meno, mokslo ir kultūros žmonės, kurie diskutuodavo slapta – Ezopo kalba, fone skambant uždraustai muzikai džiazui, dėl ko ši vieta buvo nuolat sekama KGB.

Aelita AmbrulevičiūtėPrabilę namai: XIX a. Vokiečių gatvės eskizai“ (2015, Aukso žuvys)

Įkvepiantis vadovas po XIX a. Vokiečių gatvę, atspindintis tuometinę jos dvasią, gyvenimo būdą, papročius ir tradiciją.

Čia rasite kiekvieno gatvės namo, jų šeimininkų ir juose plėtoto verslo istorijas, sužinosite, kokios prekės buvo siūlomos vilniečiams, kas buvo reklamuojama ir vertinama.

Antanas Rimvydas Čaplinskas „Vilniaus gatvės: istorija, vardynas, žemėlapiai“, (2000, Charibdė)

Vilniaus metraštininko A. R. Čaplinsko „Vilniaus gatvės“ – išsamus vardynas kiekvienam vilniečiui ir miesto svečiui. Jame rasite visas Vilniaus gatves, kurių naujausios įvardytos 2000 m. birželio mėn. Čia nurodytos gatvių ribos ir buvusieji pavadinimai, todėl bet kuriuo atveju gatvę susirasti mieste bus nesudėtinga. Be to, pagal dabartinį administracinį miesto padalijimą seniūnijomis knygoje pateikiami 25 žemėlapiai, kuriuose pažymėtos 1165 esamos ir sąrašuose pateikiamos gatvės. Rodyklėje prie gatvės pavadinimo sutrumpintai nurodoma seniūnija.

Sud. Zita Tiukšienė, Nijolė Sisaitė „Pasižvalgymai po Vilnių: miesto mikrorajonai“ (2015, Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka)

Leidinio, kuriame būtų rašoma apie visus sostinės mikrorajonus ir mažesnes miesto vietove, iki šiol nebuvo. Spragą užpildė Vilniaus kraštotyrininkai – bibliotekininkai, sumanę parengti šią knygą. Pažymėtinas šio leidinio aktualumas. Knygos rengėjai išsamiai išstudijavo publikacijas apie Vilnių ir jų pagrindu parengė leidinį. Apgalvotai pasirinkti šio populiaraus leidinio literatūros šaltiniai: dažniausiai remiamasi žymių specialistų parašytais straipsniais ir knygomis, remiamasi nauja publikuota tyrimų medžiaga, apžvelgiami vertingiausi leidiniai. Rengiant knygą, pasinaudota įvairiose Lietuvos bibliotekose sukaupta informacija ir informacijos ištekliais.

Ši knyga tikrai padės labiau pažinti Vilnių, skatins juo domėtis ir skaityti knygas. O Vilniaus tyrėjus tepaskatina toliau gilintis į sostinės mikrorajonų, vietovių istorijų studijas – atsispirti yra nuo ko. Elektroninis leidinys.