Sveiki gyvi, miesto istorijos gerbėjai! Šis susitikimas – tai nuostabi istorijos, viešojo transporto ir garsinio pasakojimo sintezė. Šį kartą siūlome keliauti pietvakariniais Vilniaus pakraščiais, nuo legendinių Lazdynų iki tolimųjų Grigiškių.
Nenustebkite išvydę perbrauktą ženklą VILNIUS. Kelionės metu tikrai paliksime sostinę ir įriedėsime į Trakų rajoną, tačiau galiausiai – vėl grįšime į miestą. Net, sakyčiau, miestą mieste. Bet apie tai vėliau. Tesukuria tokia paini geografija turistinę dvasią ir smalsumu tepripildo žvilgsnį. Rekomenduojame atsisėsti veidu autobuso važiavimo kryptimi, mat karts nuo karto paraginsime dairytis tai į dešinę, tai į kairę. Keliaukime!
Ekspediciją pradedame Lazdynuose. Iš pirmo žvilgsnio – viename iš daugelio pilkų sovietinių rajonų… Ne visai taip!
Ar žinojote, kad taip kaip dabar po senamiestį, taip praėjusios epochos pabaigoje po Lazdynus šmirinėjo turistai? Į rankas paėmęs Vilniaus ekskursijų biuro reklamą, 9-ojo dešimtmečio keliauninkas galėjo rinktis tarp nemenko sąrašo ekskursijų po sostinę – ne tik labiau tradicinio pobūdžio, apie architektūrą, istoriją, bet ir… Viena iš jų taip ir vadinosi – „Naujų statybų rajonas Lazdynai“.
Ką gi čia galėjai išvysti? Gidai turistams rodydavo niekur neregėtų konfigūracijų stambiaplokščius namus, išsaugotas natūralaus miško saleles, vieną pirmųjų naktinių barų Sovietų Sąjungoje „Erfurtas“, plačias pėsčiųjų alėjas, originalią vidurinę mokyklą, kino teatrą, senojo Vilniaus įkvėptas bromas, žiedinę Architektų gatvę – galima būtų vardinti ir vardinti. Tai buvo tikro socialistinio Vilniaus vitrina. Pasakojama, kad turistų pasivaikščiojimo kelyje iš gyventojų net reikalauta palaikyti vizualinę estetiką, tad atvykus svarbiai delegacijai, balkonuose negalėjo būti džiaunami margaspalviai drabužiai.
Apie Lazdynus išties gausiai rašyta to meto spaudoje. Žymūs fotografai, tokie kaip Antanas Sutkus ar Liudas Verbliugevičius leido specialiai rajonui dedikuotus fotografijų albumus. Maža to, garsūs muzikantai, pvz., Virgilijus Noreika, savo albumų viršelius irgi fotografavo Lazdynuose! Tad tai – tikrai gausiai apdainuotas rajonas, be konkurencijos pranokęs bet kurį kitą statytą sovietiniais metais. Jei sunku įsivaizduoti, kaip turistai galėjo vaikščioti po naujas statybas, palyginkime tai su dabartiniu Paupiu – juk jis taip pat pamėgtas ne tik vietinių, bet ir noriai rodomas užsieniečiams.
Beje, Lazdynai, nors ir savo šlovės dienas jau senokai pergyvenę, nėra visai pamiršti. Rajono kūrėjas Vytautas Edmundas Čekanauskas yra sakęs – „Lazdynai turi viską, išskyrus bažnyčią“ – būtent Nepriklausomybės laikais, jau būdamas garbaus amžiaus, architektas gavo progą išpildyti šią svajonę. O paskutinė visus vilniečius džiuginanti traukos vieta – visai neseniai duris atvėręs naujasis baseinas.
Jei šiandien dar turėsite jėgų, po kelionės kviečiu rajoną ramiu žingsniu apvaikščioti pėstute ir pasijusti mūsų tėvų ir senelių kartos turistu.
Pravažiavę Lazdynų pašonėje esantį didelį transporto mazgą, netrukus skrosite Nerį Gariūnų tiltu, baigtu tiesti 1986 m. Tiesą pasakius, tai ne vienas, o 2 tiltai viename – jei kada būsite apačioje, pakrantėje, pastebėsite du, tarsi broliai dvyniai, vienas šalia kito suglaustus tiltus. Įdomu tai, kad šis tiltas pirmąsyk buvo statomas nauju, užtraukimo būdu – t. y., statyba vyko ne pasitelkiant pastolius, o metalines tilto perdangas užtraukiant lynais ant upės – tarsi antklodę. Dabar šis statinys atrodo gana šviežiai, mat prieš dešimtmetį jis buvo atnaujintas.