Kairėje esantis postindustrinis vaizdas liudija radikalų pokytį, kuris įvyko po karo. Senųjų vilniečių vienu tapybiškiausių vadintas Paplaujos priemiestis sovietmečiu buvo iš dalies industrializuotas. Be jau minėtos elektros skaitiklių gamyklos, mašinos ėmė ūžti gelžbetonio gamykloje, trikotažo ir konservų fabrikuose. O kairiau Jūsų esantys pastatai – tai buvęs „Audėjas“, gaminęs baldinius gobelenus, taip pat užuolaidas, pavyzdžiui, teatrams. „Audėjas“ prieš keletą metų persikraustė kitur, o šioje vietoje jau kyla nauji pastatai. Įdomu tai, kad įspūdingų gabaritų gamybiniai cechai dabar yra uoliai naudojami pasaulinės kino pramonės. Dalis garsiojo „Černobylio“ serialo vaizdų, kurie filmuoti panaudojant butaforiją ir kompiuterinę grafiką, sukurti būtent čia. Jei pamenate, kaip Legasovas ėjo pas Gorbačiovą į priimamąjį raudonu kilimu, – tai nufilmuota „Audėjo“ cechuose.
Paskutines mūsų kelionės minutes skirkime Markučiams. Tai vietovė, kurią labiausiai garsina to paties pavadinimo dvaras. Žiloje senovėje apylinkes valdė įvairūs didikai – Chodkevičiai, Kiškos, tačiau ano meto paveldo praktiškai nėra likę. Ryškiausias ir matomas pėdsakas – iš XIX amžiaus pabaigos. Tuomet Markučius įsigijo geležinkelių inžinierius Aleksejus Melnikovas. Būtent jis 1868 metais pasistatė pastatą ant kalno, kuriame veikia Puškino muziejus. Beje, pats poetas Aleksandras Puškinas čia nėra niekada lankęsis! Tad kokia gi Puškino sąsaja su Markučiais? Viskas paprasta – minėtojo inžinieriaus ir namo savininko Melnikovo duktė Varvara ištekėjo už Grigorijaus Puškino, Aleksandro Puškino sūnaus ir, nors ne iš karto, sutuoktiniai persikėlė gyventi į Markučius. Grigorijus ir Varvara iš Rusijos atsivežė autentiškų daiktų, kurie priklausė poetui, o 1935 metais Varvarai Melnikovai-Puškinai mirus buvo įgyvendintas jos testamente nurodytas priesakas šioje vietoje įkurti Aleksandro Puškino muziejų. Testamentas buvo įvykdytas su kaupu – veikia ne tik muziejus, yra išlikęs ir poeto biustas, dalis parko, koplyčia ir kapinaitės, kuriose atgulė Grigorijus ir Varvara Puškinai bei keli kiti dvaro gyventojai.
Markučių istorijai, o ypač tai daliai, kuri yra dešiniau, – tai išraiškingos kalvos su chaotiškai išsibarsčiusiais mediniais namukais, – svarbu tai, kad ji susiformavo daugiausia dėl to, kad būdama našlė ir patirdama rimtų finansinių sunkumų Varvara Puškina 1930–1935 metais stipriai mažino savo valdas ir pardavinėjo sklypus naujakuriams. Būtent nuo Markučių dvaro atskirtų ir parduotų žemės lopinėlių susiformavo nemenka kalnų regionus primenanti gyvenvietė. Būtinai po ją pasivaikščiokite, tik perspėjame, kad reikės klibinkščiuoti tai aukštyn, tai žemyn!
Štai ir pasiekėme galutinį tikslą, mielieji! Markučiai – nuostabi vieta kelionės pabaigai. Išsiilgę istorijos gali tiesiu taikymu aplankyti muziejų, kas nori pavaikštinėti – pasivaikščioti Markučių parke ir jo apylinkėse, o jei tai karšta vasara – kodėl gi nešokus į Vilnelę atgaivinti pavargusio kūno?
Iki!