Vilnius – ilgio matavimo vieneto metro gimtinė • Neakivaizdinis Vilnius

Vilnius – ilgio matavimo vieneto metro gimtinė

2022 06 14 NaujienosVietos

Išradėjo Tito Livijaus Buratinio, vadinamo šiaurės Leonardu da Vinči, pėdsakai –Vilniuje. Būtent čia italų kilmės fizikas, matematikas, geografas, egiptologas, architektas, diplomatas ir finansininkas XVII a. sukūrė terminą ilgio matui „metras“. Šis istorinis faktas neseniai įamžintas naujoje skulptūrinėje kompozicijoje ant Valdovų rūmų sienos.

Nuotr. Kastyčio Mačiūno

Naująjį siūlomą ilgio matą T. L. Buratinis aprašė 1675 m. Vilniuje išleistoje knygoje „Misura universale“. Joje pirmą kartą paminėtas terminas metras kaip ilgio matas. Autorius universalųjį ilgio matą siūlė vadinti metro cattolico. Tai reiškė, kad jis turėtų būti naudojamas visuose katalikiškuose kraštuose.

„Ši istorija – įrodymas, kad sumanumas ir progresas yra įrašyti Vilniaus DNR. Per beveik 700 metų Vilnius patyrė ir matė daug: perversmai, stichijos, karai ir sukilimai, įspūdinga miesto plėtra, pakilimai, laimėjimai. Šie tūkstančiai įvykių ir milijonai Vilniuje kada nors gyvenusių ir kūrusių žmonių, patys to nežinodami, rašė Vilniaus kodą. Vienas jų – išradėjas Titas Livijus Buratinis“, – įsitikinęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Nuotr. Kastyčio Mačiūno

1665 m. T. L. Buratinis apsigyveno Vilniuje. Jam buvo pavesta vadovauti ne tik Vilniaus, bet ir Lietuvos Brastos, Krokuvos bei Ujazdovo monetų kalykloms. Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos valdymo laikais (1648–1668), po XVII a. vidurio karų, Lietuvos monetų kalykla vėl buvo atidaryta ir veikė nusiaubtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje. Čia 1664–1666 m. kaldinti variniai šilingai (vadinti boratinkomis), auksinės ir sidabrinės monetos. Per archeologinius tyrimus greta šios vietos, Valdovų rūmų II oficinos pietiniame gale, buvo rasti Monetų kalyklos, kuriai vadovavo T. L. Buratinis, pastato pamatai, 2 tūkst. varinių šilingų, jų ruošinių bei atraižų. Bareljefas metro kūrėjui atidengtas kaip tik greta tos vietos, kur prieš pustrečio šimto metų veikė monetų kalykla.

L. Buratinis buvo garsus tų laikų išradėjas. Jis sukonstravo ir skraidančio aparato modelį, kurį pavadino Skraidančiu drakonu. Domėjosi astronomija ir optika, buvo įsirengęs lęšių šlifavimo dirbtuves, kūrė teleskopus. T. L. Buratinis Varšuvoje statė arba remontavo karališkąsias Kazimiero ir Ujazdovo rezidencijas, įrengė tiltą per Vyslą. Be to, T. L. Buratinis sukūrė ir skaičiavimo mašiną, kurią padovanojo Toskanos didžiajam kunigaikščiui Leopoldui Medičiui.

Sumanymo autorius istorikas, laidų vedėjas Virginijus Savukynas, skulptorius – Martynas Gaubas, mecenatas – Vilniaus senamiesčio Rotary klubas.

Skaidrė 17

Du šauliai mieste

Plačiau