Vilnius, atrakintas dizaino: kur mieste pamatyti įdomiausius dizaino objektus?

2021 10 12 MaršrutaiNaujienos

Dizainas, kaip atskiras žanras, susiformavo XIX a., pramonės revoliucijos metu, tačiau kasdiene mūsų gyvenimo dalimi jis tapo dar seniau. Šiandien judėdami Vilniuje taip pat nuolat mindome, griebiame, užsėdame ir prisilaikome už dizaino sprendimų. Kurioje desertinėje galima išvysti senos vaistinės baldus? Kokie dizaino sprendimai padėjo naujiems pastatams įsilieti į senamiestį? Ant kurio suoliuko galima prisėsti net lyjant lietui? Kviečiame atrasti naujame maršrute „Vilnius, atrakintas dizaino“.

Pramoninio dizaino konkurso „Neformate“ metu sukurta kėdė tapo lietuviško dizaino veidu. Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Dizainas, sprendžiantis problemas ir priimantis iššūkius

Vilnius pilnas įdomių dizaino sprendimų. Vieni jų sukurti dar iki sovietmečio, kiti sovietinės okupacijos metu, kai dizaino terminas nevartotas dėl „kapitalistinio“ atspalvio ir buvo keičiamas „taikomąja daile“ ar „pramonine dailė“. Apstu ir išradingų dizaino sprendimų, atsiradusių nepriklausomybės metais. Tiesa, šį laikotarpį galima skelti pusiau. Atgavus nepriklausomybę, Lietuvos dizainas pirmiausia turėjo pasivyti Vakarų pasaulį tiek ideologine, tiek procesų, tiek rezultato kokybės prasme. O tuomet prasidėjo identiteto paieškos ir lietuviško dizaino veido formavimas, vis dar tebesitęsiantis, tačiau jau atpažįstamas ir atlaikantis globalios rinkos išbandymus. Kai dizaino sprendimai tobulai atlieka savo funkciją – dažniausiai į juos net neatkreipiame dėmesio. Tokia pagrindinė dizaino paskirtis – užpildyti trūkumą, išspręsti problemą, priimti iššūkį. Šis maršrutas kviečia susipažinti su dizaino objektais Vilniuje, kuriuos vienija į dešimtuką pataikantys sprendimai.

Seniausias skelbimų stulpas Vilniuje. Pirmieji tokie statiniai išdygo 1936 m. Jie specialiai buvo statomi ant šaligatvio krašto, kad afišas galėtų skaityti ne tik pėstieji, bet ir ratuotieji. Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Lietuvos kino teatro iškabą sukūręs architektas Linas Katinas neslėpė, kad labiausiai jį įkvėpė SAS, skandinaviškų oro linijų logotipas. Gabrieliaus Jauniškio nuotr.

Nerkite į dizaino pasaulį „Dizaino savaitėje“

Maršrutą šią savaitę pristatome neatsitiktinai: visas Vilnius spalio 11-17 d. gyvena dizaino ritmu – vyksta „Dizaino savaitė 2021”. Jos metu dėmesį trauks tokie atviri ir nemoki renginiai kaip dizaino aukcionas, mados dizaino dirbtuvės, juvelyrikos, keramikos, interaktyvaus grafinio dizaino, knygos projekto parodos, galerijų bei salonų atidarymai, filmų peržiūros, tarptautinė dizaino konferencija, nacionalinio dizaino prizo darbų apdovanojimai bei paroda, interjero dizaino sprendinių ekspozicijos ir dizainerių vitrinos.

Dviejuose „Dizaino savaitės“ taškuose rasite ir interaktyvius mūsų naujojo maršruto žemėlapius: nuo spalio 12 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, o nuo 13 d. Nacionalinėje dailės galerijoje. Popierinius žemėlapius taip pat galite pasiimti ir Turizmo informacijos centre (Pilies g. 2).

DĖMESIO – laisvų vietų į šeštadienį vyksiantį gyvą maršruto pristatymą nebėra.

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

Skaidrė 17

Gimtadienis po žeme: ,,Neakivaizdinis Vilnius” kviečia išjungti tamsą

Plačiau