Vilniaus gatvės meno maršrutas – šiandienos miesto metraštis gatvių fasaduose

2021 11 24 MaršrutaiNaujienos

Šaltasis metų laikas – bene geriausias metas atkreipti dėmesį į išskirtinai miestui būdingą kūrybos kryptį – gatvės meną. Kai spalvomis nebelepina gamta, jų verta dairytis pastatų fasaduose. „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato atnaujintą maršrutą „Vilniaus gatvės menas“, kuris supažindins su Užupį, Senamiestį ir Naujamiestį puošiančiais kūriniais. Rekomenduojame pasiimti šildančio gėrimo puodelį išsinešimui, įsijungti maršrutą mobiliojoje programėlėje ir leistis į spalvingą pasivaikščiojimą. 

Kūrinio autorius Paparazzi. E. Poluden nuotr.

Miestas – lyg meno galerija

Pasakodami kitiems ar tiesiog galvodami apie Vilnių turbūt nevadiname jo gatvės meno Meka. Tačiau tai dar nereiškia, kad sostinėje nėra nuostabių šio meno pavyzdžių.

Gatvės menas turi maišto, laisvės ir romantikos bruožų. Gimęs iš pasipriešinimo kasdienybei ar akademiškumui, jis vis dar vadintinas viena trapiausių meno formų, nes dažnai atsiranda ant apleistų pastatų, tvorų ar požeminių pėsčiųjų perėjų, kitaip tariant, objektų, kurie bet kada gali būti nugriauti, perdažyti ar suniokoti vandalų. Autoriai, suprasdami, koks trumpaamžis gali būti jų darbas, vis tiek neatsispiria pagundai palikti savo žinią.

EttoJa kūrinys „Erasmus+“ siena: Niekada nevėlu______“. S. Žiūros nuotr.

Iki pirmojo „Vilnius Street Art“  festivalio 2013 metais toks menas atsirasdavo marginalinėse miesto vietose ir dažniausiai apsiribodavo prasmingais arba beprasmiais užrašais (vadinamaisiais tag’ais). Dabar gatvės menas išėjo iš pogrindžio, įsikuria matomose vietose ir užima gerokai didesnius plotus. Darbų daugėja, kartais jie tiesiog dekoratyvūs, kartais labai prasmingi, bet visuomet matomi ir skatinantys praeivius ne praeiti nuleidus galvą, o nusišypsoti, nustebti ar supykti, kitaip tariant, išnirti iš rutinos ir nors akimirką persikelti į kitą pasaulį.

Maršrutas prasideda Užupyje, o baigiasi dar daugiau meno kūrinių pristatančioje „Open Gallery“ teritorijoje.

„Ežiukas hakeris“, Edwardas von Longusas. E. Poluden nuotr.

Maršrutą rasite ČIA, taip pat nemokamoje mobiliojoje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“.

Skaidrė 17

Riedlente per Vilnių

Plačiau