Šiuolaikinio meno centre veikia atviro kvietimo paroda

2020 03 10 NaujienosRenginiai

Praėjusį rudenį Šiuolaikinio meno centras paskelbė atvirą kvietimą dalyvauti grupinėje parodoje. Toks parodos organizavimo principas tapo galimybe reflektuoti meno lauko poreikius drauge su jo bendruomene ir ieškoti naujų bendradarbiavimo būdų. „Norime šį tą išbandyti – pakviesti visus norinčius siūlyti kūrinius, idėjas, projektus, įvykius, renginius ir procesus,“ kvietime rašė projekto kuratorės; tai, „kas atrodo svarbu, ar kuo manote būsiant įdomu pasidalinti, o galbūt – patirti kartu su kitais“.

Andrej Vasilenko nuotr.

Į kvietimą atsiliepė daugiau nei 200 kūrėjų iš Lietuvos ir užsienio, profesionalių menininkų ir ne tik – nedidelė begalybė, keletą pastarųjų mėnesių bandžiusi ŠMC galimybių ribas. Visi dalyvavusieji prisidėjo prie idėjų, sumanymų ir pozicijų įvairovės – svarstytas, diskutuotas ir šia prasme priimtas buvo kiekvienas pasiūlymas, tad esame nuoširdžiai dėkingi visiems atsiliepusiems į šį kvietimą. Dalis atsiųstų pasiūlymų bus įgyvendinti ateityje ir pristatyti atskirai, arba įausti į bendrą ŠMC veiklų audinį. Tuo tarpu kelios dešimtys menininkų, kuratorių ir kolektyvų pristatomi parodoje „Galva su daug minčių“. ŠMC ji veiks iki balandžio 15 dienos.

Andrej Vasilenko nuotr.

Tai daugiabalsė paroda apie laiką, pabaigą, pradžią, tranzitą ir kaitą. Joje nėra vienos – viltingos ar grėsmingos – ateities vizijos ar vienos judėjimo krypties: esamąjį laiką žymi skirtingų trajektorijų sinchroniškumas ir kelių pasirinkimų galimybė. Nuspėti, ką būtent keičia mūsų veiksmai, ne visada įmanoma; nepaisant to, svarbu ir įdomu stebėti tai, kas veriasi prieš akis, ir veikti. Jei paroda nemeluoja, įveikti neapibrėžtumo nerimą galbūt labiausiai padeda švelni atida, artumas ir rūpestis, o „klijais“ visa apimančioje nežinomybėje tampa buvimas atrama, tramplinu ir nuotykiu sau ir vienas kitam.

Andrej Vasilenko nuotr.

Kvietimas dalyvauti parodoje platintas pavadinimu „Ar mes užsidarome?“, o pati paroda turėjo būti vienu paskutiniųjų projektų prieš ŠMC pastato laukiantį remontą. Būsima pauzė virto pretekstu savirefleksijai ir institucijos atsivėrimui – ją apėmusi „šuolio į nežinią“ nuotaika juntama ir parodoje. Tačiau netikėtai pasikeitus pastato renovacijos planui, remontas buvo atidėtas ir ŠMC dar bent metus veiks įprastose erdvėse. Lauktieji pokyčiai atidėti, bet mintys įsibėgėjo.

Kuratorės: Neringa Bumblienė, Julija Fomina, Virginija Januškevičiūtė, Ūla Tornau, Asta Vaičiulytė

Daugiau apie parodą: ŠMC

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau