Rasų kapinių istorijos – specialiame maršrute

2020 10 27 MaršrutaiNaujienos

Kasmet Vėlinių laikotarpiu į Rasų kapines žmonės renkasi ne tik aplankyti artimųjų kapų, bet ir pasivaikščioti po jas, kaip po istorinę vietą. Tai – seniausios Vilniaus kapinės, kur amžinojo poilsio vietą rado lietuvių tautinio atgimimo šaukliai, didikai, profesoriai, knygnešiai, sukilėliai. „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia pasivaikščioti Senųjų Rasų kapinių maršrutu, pagerbti nusipelniusius mūsų krašto žmones, prisiliesti prie pastarųjų dviejų šimtmečių Vilniaus istorijos.

Rasų kapinių koplyčia. Sauliaus Žiūros nuotr.

Iškiliausių istorinių asmenybių atminimas

Įkurtos žlungant Abiejų Tautų Respublikai, Rasų kapinės tapo esminių Vilniaus ir Lietuvos istorijos vingių liudininkėmis. Čia palaidoti lietuviai, lenkai, baltarusiai, atvykėliai iš tolimų šalių, kurie čia gyveno, dirbo, dalyvavo miesto visuomeniniame, kultūriniame, politiniame gyvenime. Kas jie, kurių vardais pavadintos gatvės ir universitetai? Kaip jie gyveno ir ką veikė? Kokiomis kalbomis kalbėjo? Kaip įsivaizdavo Lietuvos ateitį? Maršrutas leis nusikelti laiku į praeitį ir susipažinti su XIX a. ir XX a. pirmosios pusės vilniečiais.

Čia galima rasti LDK didiko E. Tiškevičiaus, Vileišių šeimos, T. Vrublevskio, Vasario 16-osios Akto signatarų amžinojo poilsio vietas. Literatų kalnelyje – tokių asmenybių, kaip Antanas Vivulskis ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kapus. Rasų kapinėse palaidota ir Lenkijos prezidento Juzefo Pilsudskio širdis. Kapinėse stovi pagrindinė, neogotikinė kapinių koplyčia, kurioje perlaidoti Gedimino kalne rasti sukilimo vadų Konstantino Kalinausko ir Zigmanto Sierakausko bei sukilimo dalyvių palaikai.

Vileišių šeimos koplyčia. Kristinos Černiauskaitės nuotr.

Kaip naudotis maršrutu?

Kitaip nei įprastuose „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutuose, „Rasų kapinių istorijose“ nėra objektų su tiksliais adresais, todėl siūloma naudotis paruoštu Rasų kapinių planu ir jame sužymėtomis maršruto stotelėmis. Maršrutą rasite ČIA. Taip pat galima naudotis spausdinimui paruoštu PDF dokumentu, kuriame yra ir kapinių planas ir maršrute esančių asmenybių aprašymai.

Šįkart kviečiame su maršrutu susipažinti savarankiškai ir laikytis naujai įsigaliojusių karantino taisyklių.

Skaidrė 17

Atnaujintame Vilniaus tyrinėjimo gide – nuo naujų neofreskų iki kurortinių patirčių

Plačiau