Raketų išradėjui atminti

2019 11 11 NaujienosVietos

Keliaudami į / iš oro uosto Dariaus ir Girėno gatvės pašonėje pastebėkite raketą. Žinoma, netikrą, granitinę, tačiau atvaizduojančią tikro garsaus raketų išradėjo kūrinį. Mažai kam žinoma, kad XVII a. Lietuva turėjo mokslininką, artilerijos inžinierių, kuris savo idėjomis pralenkė laiką ir išradimais stebino visą Europą.

Kazimieras Simonavičius Vilniaus bei Amsterdamo universitete studijavo matematiką, mechaniką, hidrauliką, architektūrą, optiką bei taktiką, dirbo Lietuvos ir Lenkijos kariuomenės karališkosios artilerijos vado pavaduotoju. Savo žinias mokslininkas sudėjo į veikalą „Didysis artilerijos menas“. Tai buvo pirmoji knyga pasaulyje, sistemingai pateikianti žinias apie
daugiapakopės raketos ir raketinės artilerijos kūrimą, svarbiausias šios srities vadovėlis, daugiau nei 200 metų studijuotas viso pasaulio artileristų. Tuo metu K. Simonavičius neabejotinai buvo vienas ryškiausių Europos mokslininkų ir išradėjų. Viena iš priežasčių, kodėl kūrinys stovi Dariaus ir Girėno gatvėje, yra ta, kad šalia įsikūręs Kazimiero Simonavičiaus universitetas.

Daugiapakopę raketą vaizduojantį paminklą sukūrė Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Vladas Urbanavčius. Idėjos autorius – menininkas Saulius Paukštys.

Kur?
Dariaus ir Girėno g. 25

„Kuriu Vilnių“ – tai antrus metus vykstanti Vilniaus miesto savivaldybės programa, remianti įvairius meno projektus ir instaliacijas viešosiose sostinės erdvėse.

Skaidrė 17

Išbraidytos Vilniaus pievos

Plačiau