Palangos dvelksmas radijo bangomis iš...Vilniaus • Neakivaizdinis Vilnius

Palangos dvelksmas radijo bangomis iš…Vilniaus

2020 07 13 Asmenybės

Prisimenu, kai vieną savaitgalį būdama Vilniuje, galima sakyti, praleidau Palangoje – vakare ėjau į „Palanga Street Radio“ transliuotą koncertą Žvėryne, o kitą dieną apsilankiau šio radijo studijoje. 

Pirmasis nepriklausomas internetinis bendruomenės radijas Lietuvoje – taip prisistato „Palanga Street Radio“ (PSR). Šiandien prie šio projekto pluša devynių žmonių komanda. Man pavyksta pasikalbėti su keturiais iš jų – Linu, Aušra, Mindaugu ir Ignu.

Apie butą, kuriame vyko keisti dalykai

PSR istorija prasidėjo 2017-aisiais, kai Vilniuje, Palangos gatvėje, gyvenę bendraminčiai savo namus pavertė pirmąja PSR būstine. Tuo metu vienintelė studijos įranga buvo nuolat įjungtas Lino kompiuteris Mindaugo kambaryje, į interneto platybes transliavęs delfinų garsus iš „Youtube“.

8-ojo „Pluto Not Home“ akimirka. Vakarą pradėjo atlikėja Sheshkovskij.

„Iš pradžių muzikos transliavimas mums buvo tarsi žaidimas. Tačiau gana greitai tai, ką darėme, pasidarė įdomu ir aplinkiniams – sulaukdavome žinučių, kad žmonės mūsų klausosi kavinėje, namuose, vonioje, Paryžiuje… Pasklido gandas apie butą, kuriame vyksta keisti dalykai“, – prisimena Ignas.

„Palangos“ bute buvo supiltas 75 kilogramų smėlio paplūdimys, atsirado palmių, nuolat lankydavosi nauji svečiai, dėl pasirodymų buvo išnešami baldai. Ilgainiui projektas „išaugo“ buto ribas, tad prieš metus PSR komanda nusprendė persikelti į patogesnę, specialiai radijo veiklai skirtą studiją J. Basanavičiaus gatvėje.

Persikėlus į naują biurą, atsivėrė neribotos galimybės kurti. Šiandien „Palangos“ komanda džiaugiasi suburta bendruomene: prie radijo veiklos prisidėjo jau per 150 kūrėjų iš 16 valstybių, kurie sukūrė daugiau nei 600 radijo laidų. Projekto laikotarpiu komanda įgyvendino per 100 muzikos renginių ir bendradarbiavo su daugiau nei 10 meno institucijų.

Už laisvę ir įvairovę

„Turinio nepriklausomumas mums yra vienas svarbiausių dalykų. Visa mūsų veikla pastatyta ant kūrybinės laisvės pamato. Norime, kad kūrėjai nebūtų apriboti, kad tai nebūtų dėl „klikų“ ir „laikų“, – kalbėjo Linas.

Palangiškiai savo biure. Iš kairės: Mindaugas, Ignas, Linas ir Aušra.

PSR siekia pateikti platų muzikos stilių ir nuotaikų spektrą, mėgina priešintis monotonijai, puoselėti spalvingą, pozityvią ir saugią kūrybinę aplinką.

„Šiuo metu turinys susideda iš periodinių laidų, kurias rengia apie 20 žmonių, ir gausybės pavienių įrašų. „Facebook“ kanale taip pat rengiame gyvas vaizdo transliacijas su muzikos kūrėjais iš Lietuvos ir užsienio“, – tinklelį pristato Mindaugas, pagrindinis PSR meninės dalies kuratorius.

„Kaip patartumėte pradėti pažintį su „Palanga“?“ – paklausiau.

„Apsilankyti mūsų puslapyje Palanga.live arba atsisiųsti mobiliąją radijo programėlę ir spausti „play“. Tiesioginė transliacija leidžia nesirinkti ir būti nustebintam“, – pasiūlo Mindaugas.

„Kitas būdas mus išgirsti – pasinerti į naująjį audioarchyvą „Palangos“ svetainėje. Įrašus archyve galima filtruoti pagal nuotaiką, klausymo vietą ir muzikinius prieskonius. Taip žaidžiant galima atrasti tiek naujus, tiek senus radijo įrašus, o pasiklydus padeda spalvingi įrašų viršeliai, kurie atspindi muzikinį turinį ir nuotaiką. Žinoma, visas laidas galima rasti ir mūsų „SoundCloud“ bei „Mixcloud“ paskyrose, kur patogu sekti mus ir dalytis laidomis su kitais melomanais“, – papildo Aušra.

 „Palanga street radio“ studija.

GARSHVA ir kitos laidos

Viena ilgiausiai transliuojamų laidų – „palangiškio“ Vytauto „Trafik“ vedama LABAS VYTAS. Tai rytinė laida, orientuota į gatvės ir hiphopo kultūrą. LABAS VYTAS padeda klausytojams prabusti išmintingomis frazėmis ir unikaliu humoru. „Tai – viena iš retų PSR laidų, kuriose aktyviai bendraujama su auditorija – kas antrą kūrinį Vytas apžvelgia situaciją studijoje arba skelia iš vakaro užsirašytą pokštą“, – apibūdina Ignas.

Keletas kitų ilgai gyvuojančių laidų, kurias verta paminėti: stipri kaip espreso puodelis laida 6TAS KAVOS, stabiliausia mėnesinė laida radijuje – LUKAS PLEVOKAS bei ribų neturinti GARSHVA. „Ši laida – neapibrėžiama“, – asmeniškiausią ir mėgstamiausią laidą GARSHVA pristato Mindaugas. „Tai – tarsi kūrybingumo treniruotė didžėjui – paleidi vadžias ir negalvoji, ar kam nors patiks, ar gerai darai, ar blogai.“

Kai Plutas atostogauja

„Palanga Street Radio“ taip pat transliuoja renginių seriją „Pluto Not Home“ (liet. „Plutas ne namie“). Po šiuo pavadinimu slepiasi jaukūs gyvo garso koncertai mediniame namuke Žvėryne. Namų šeimininkai Alanas ir Aušra koncertus pradėjo organizuoti 2018 metų gruodį. Vienas šios vietos gyventojų – šuo Plutas (veislė – „dalmavipetas“) – pasirodymų metu „susikrauna“ lagaminą ir išvyksta atostogų. Augintinis – pernelyg energingas ir itin mėgsta dėmesį.

Kadangi erdvė – nedidelė, į gyvo garso performansus reikalinga išankstinė registracija, kuri prieš renginį skelbiama „Pluto Not Home“ socialinių tinklų paskyrose.

„Ne kartą viename kambaryje esame sutalpinę 60 žmonių, būna ankšta! Smagu, kad su mūsų garso inžinieriaus Pauliaus ir PSR pagalba koncertą gali išgirsti net ir tie, kurie nebetelpa“, – apie niekada nevėluojančius ir tiesiogiai transliuojamus „Pluto Not Home“ koncertus pasakoja Aušra.

Koncertų metu klausytojai jaukiai glaudžiasi viename kambaryje.

„Labai džiaugiamės projekto metu atradę Aušrą, Alaną ir kitus komandos narius. Nuolat ieškome bendraminčių, kurie norėtų prisidėti prie PSR projekto muzikaliai ar organizaciniais klausimais. Dirbame neatlygintinai, vedami entuziazmo ir noro kurti atvirą bei drąsią kultūrą. Turime daugiau gražių planų nei resursų juos įgyvendinti, todėl ypač vertiname nusprendusius projektą paremti per „Patreon“ platformą, 1,2 proc. GPM deklaracijas ar kitais būdais. Be moralinio ir finansinio aplinkinių palaikymo negalėtume išlaikyti savo studijos ir apskritai nebūtume taip toli kartu nuėję“, – atsisveikindamas pasidalija Linas.

Artimiausiuose komandos planuose – siekis plėsti bendruomenę, tobulinti internetinę radijo svetainę ir paversti ją interaktyvesne, kviesti klausytojus į vasaros renginius ir stiprinti jūros ošimą sostinėje.

Daugiau

www.palanga.live
„Facebook“: „Palanga Street Radio“, „Pluto Not Home“

Archyvas

www.palanga.live/archive
„SoundCloud“
„Mixcloud“

Teksto autorė Auksė Podolskytė. Igno Nefo nuotraukos. Tekstas iš Neakivaizdinio Vilniaus žurnalo 6-ojo, vasaros numerio.

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

Skaidrė 17

Kaip kurti vidinį kūno žemėlapį mieste?

Plačiau