Nuo Vilniaus marių iki Basanavičiaus namų Lukiškėse: Vilniaus muziejuje duris atvėrė nauja paroda • Neakivaizdinis Vilnius

Nuo Vilniaus marių iki Basanavičiaus namų Lukiškėse: Vilniaus muziejuje duris atvėrė nauja paroda

2021 07 21 NaujienosRenginiai

Trečiadienį, 18 val. Vilniaus muziejuje duris atvėrė paroda „Neįgyvendinti XX amžiaus Vilniaus projektai”. Nuo projektų, planų ir maketų iki video manipuliacijų – lankytojams pristatomas kitoks miestas, negu esame įpratę matyti.

Iš dešimties projektų įgyvendinamas vos vienas

Pasak parodos kuratorių, vidutiniškai iš visų architekto ar urbanisto sumanymų ir projektų įgyvendinama vos 10 procentų, likę įprastai nebūna realizuoti. Nors muziejaus erdvėse eksponuojama virš šimto objektų, parodos kuratorės teigia, kad tai – tik labai nedidelė visų nerealizuotų Vilniaus vizijų dalis.

„Apie 90 procentų projektų įprastai lieka popieriuje. Tas sluoksnis, kuris lieka popieriuje, mus ir sudomino. Kultūros istorijoje dabar yra labai populiaru kelti tariamosios nuosakos klausimus. Kuriant šią parodą tie klausimai ir tapo mūsų varomąja jėga: koks galėjo būti Vilnius?“, – pasakoja viena iš parodos kuratorių, architektūros istorikė, Vilniaus universiteto profesorė Marija Drėmaitė.

Parodoje eksponuojamose foto ir video manipuliacijose skirtingi praėjusio amžiaus neįgyvendinti projektai perkelti į šiandienines Vilniaus erdves.

Didžiausios XX amžiaus architektūros dirbtuvės

Pasak parodos kuratorių – šiai parodai Vilniaus muziejaus erdvės virto didžiausiomis praėjusio amžiaus architektūros dirbtuvėmis. Praėjusio amžiaus metu režimai Vilniuje keitėsi net dešimt kartų. „Dirbtuvėse“ eksponuojami patys netikėčiausi skirtingų laikotarpių inžineriniai, meniniai, kartais net „tarpkontinentaliniai“ projektai – Vilniaus marios, Juodąją ir Baltijos Jūrą jungiantys kanalai, skirtingų laikotarpių miesto ar rajonų planai, paminklų maketai, Lukiškių aikštės ar Tauro kalno projektai.

„Visi projektai turi pozityvų užtaisą. Autoriai stengėsi padaryti miestą gražesnį ir palengvinti vilniečių gyvenimą nepriklausomi nuo politinės situacijos, vyraujančių ideologijų“, – teigia parodos kuratorė, Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė

Vis dėlto ne visi eksponatai tilpo į „didžiausias dirbtuves“. Nuo pirmadienio vilniečių akis traukiantis ant rotušės laiptų iškilęs 6 metrų aukščio Adomo Mickevičiaus paminklas – vienas iš parodos eksponatų, tiesa, pats stambiausias. 1922 m. metais skulptoriaus Zbigniewo Pronaszko sukurtas Adomo Mickevičiaus paminklas – vienas iš daugelio realybe taip ir netapusių Vilniaus projektų. Monumentas turėjo būti dvigubai aukštesnis už Vilniaus centre esantį maketą.

Vilniaus muziejaus erdvėse, specialiai įrengtame vaikų kampelyje, mažieji muziejaus lankytojai turės galimybę kurti savo miestą – planuoti ir statyti pastatus. Visi parodos lankytojai kviečiami rinkti labiausiai jiems patikusį projektą, „balsuoti“ paliekant įrašą muziejaus lankytojų knygoje.

Rudenį parodos turinį papildys išsami neįgyvendinto Vilniaus knyga, paskaitų bei susitikimų ciklas bei virtualus maršrutas, kurį bus galima išbandyti ir tikrovėje. Paroda duris lankytojams atvers liepos 21 d., Vilniaus muziejuje, Vokiečių g. 6., ir veiks iki 2022-ųjų sausio 9 dienos.

Parodos kuratorės – architektūros istorikė, Vilniaus universiteto profesorė dr. Marija Drėmaitė ir menotyrininkė, Vilniaus muziejaus direktorė dr. Rasa Antanavičiūtė – ne vienerius metus tyrinėja sostinės bei kitų miestų viešąsias erdves ir urbanistiką.

Apie Vilniaus muziejų

Vilniaus muziejus – nauja sostinės pažinimo erdvė, miesto gyventojams ir svečiams pristatanti unikalius ir dar nežinomus, tačiau aktualius pasakojimus bei miesto istorijas.

Dinamiškas ir nuolat besikeičiantis, kaip ir pats miestas, muziejus kasmet planuoja pristatyti po 2–3 parodas, grįstas autentiškais miesto gyvenimo tyrimais. Išskirtinai Vilniui skirtas muziejus kviečia įdėmiau įsižiūrėti į mus nuolat supančią aplinką ir joje išvysti ką nors įdomaus ir netikėto.

Skaidrė 17

Du šauliai mieste

Plačiau