Nauja kryptis rudens atradimams – Vilkpėdė • Neakivaizdinis Vilnius

Nauja kryptis rudens atradimams – Vilkpėdė

2020 09 16 MaršrutaiNaujienos

Geros žinios ieškantiems naujų pasivaikščiojimo maršrutų spalvingam rudeniui: „Neakivaizdinis Vilnius“ pristato naują miesto studijų kryptį – Vilkpėdę. Apie 5 kilometrus besidriekiantis maršrutas leis aplankyti 13 įdomiausių Vilkpėdės objektų, juo keliaudami sužinosite, kur buvo atlikta pirmoji Lietuvoje širdies operacija, kuri bažnyčia sovietmečiu buvo ne uždaryta, o grąžinta tikintiesiems, pamatysite didžiausią kabamąjį tiltą Lietuvoje ir perskaitysite garsiąją Vilkpėdės atsiradimo legendą.

 

Ožkos ant akmens skulptūra, ant kurios galima perskaityti Vilkpėdės legendą. Andriaus Pavelko nuotr.

Buvusi našlaičių prieglauda. Andriaus Pavelko nuotr.

Kaimas, virtęs pramoniniu rajonu

Kairiajame Neries krante, šalia Panerių kalvų esančioje vietovėje kadaise augo tankus pušynas, slėniu tekėjo šaltiniuotas upelis. Ilgainiui prie upelio įsikūrė ir Vilkpėdės kaimas. Teritorija, kurioje dabar yra Vilkpėdės gyvenamasis rajonas, ilgą laiką buvo Vilniaus priemiestis – vakariniai miesto vartai. Tačiau 1862 m. per Vilkpėdę nutiesus geležinkelio liniją Peterburgas–Varšuva, į rajoną ėmė skverbtis civilizacija – kūrėsi plytinės, malūnas, odų dirbtuvė, tekstilės fabrikėlis, o sovietmečiu čia ėmė dygti didelės statybinių medžiagų, elektronikos, chemijos gamyklos. Šiandien gyvenamoji zona sudaro tik apie ketvirtadalį Vilkpėdės. Didžioji dalis – gamybiniai, administraciniai ir komerciniai pastatai.

Vilniaus Dievo Apvaizdos bažnyčia. Andriaus Pavelko nuotr.

Buvęs Vilniaus elektros suvirinimo įrengimų gamyklos bendrabutis. Andriaus Pavelko nuotr.

Nuo istorinės ligoninės iki įspūdingo kabamojo tilto

Vilkpėdėje slepiasi daug įdomias istorijas pasakojančių objektų ir ženklų. Maršrute aplankysite Vilkpėdės legendą žyminčią skulptūra, tarpukario bunkerį, pamatysite milžinišką bendrabutį, turėjusį apsaugoti už jo esantį kvartalą nuo triukšmo, ypatingus medicinos pasiekimus menančią ligoninę, paslaptingą Kristaus ir ugniagesio skulptūrą, Vilniaus termofikacinę elektrinę, didžiausią visoje šalyje Bukčių kabamąjį tiltą ir kitas vietas. Vilkpėdės maršrutą rasite ČIA. Popierinę jo versiją nemokamai galima pasiimti Vilniaus turimo informacijos centruose.

Bukčių kabamasis tiltas. Andriaus Pavelko nuotr.

Sekmadienio ekskursija su gidu

„Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia į ekskursiją po Vilkpėdę. „Vingio parko šįkart neliesim, pramoninės zonos bus mažai, daugiausiai pasivaikščiosim ir pakalbėsim apie gyvenamąją Vilkpėdę. Apie pastatus, legendas, skulptūras ir nepastebimus išlikusius rajono akcentus,“ – apie ekskursiją sako ją vesiantis gidas Andrius Pavelko.

Ekskursijos vyksta:

Rugsėjo 20 d. (sekmadienis) 12.00, būtina REGISTRACIJA
Rugsėjo 20 d. (sekmadienis) 14.30, būtina REGISTRACIJA

Ekskursijos nemokamos, vietų skaičius ribotas, susitikimo vieta bus skelbiama tik užsiregistravusiems. Ekskursijos metu privaloma dėvėti apsaugines veido kaukes.

Skaidrė 17

Kas vyksta Vilniaus galvoje?

Plačiau