Muzikinis džemas Vilniuje: kur kokio skonio tikėtis • Neakivaizdinis Vilnius

Muzikinis džemas Vilniuje: kur kokio skonio tikėtis

2024 04 30 NaujienosVietos

Nesurepetuoti pasirodymai, klausytojų akivaizdoje susiformavusios grupės ir iki paskutinės akimirkos neaiškus repertuaras. Spontaniškus publikos akivaizdoje improvizuojamus pasirodymus, vadinamus jam sessions (džemsešenai, arba tiesiog džemais), muzikantai skirtinguose pasaulio miestuose groja daugiau nei 100 metų. Vilnius – ne išimtis. 

Džem sesijos – neatsiejama džiazo muzikavimo tradicija, muzikanto augimo priemonė. ,,Jazz Cellar” nuotr.

Istoriškai jam session pasirodymai siejami su džiazo muzika. Nuo džiazo atsiradimo 1920-aisiais apmokamus populiarios muzikos koncertus atgroję muzikantai rinkdavosi baruose, butuose ar viešbučių kambariuose ir grodavo ne publikai, o jiems patiems mielą muziką, ieškodavo naujų išraiškos priemonių ar paprasčiausiai puikuodavosi gebėjimais prieš kolegas.

Tokiuose baruose Antrojo pasaulinio karo metais užgimė šokiams skirtą svingą pakeitęs eksperimentinis bibopas. Tais laikais džemsešenai buvo iš pažiūros neformalus renginys, tačiau iš tiesų – rimtas reikalas. Sesijoje buvo laukiami visi, tačiau patyrę muzikantai būdavo paruošę rimtą kliūčių ruožą, kad jaunas atlikėjas prieš lipdamas ant scenos kelis kartus pagalvotų. 

Netrukus skambėsiančio kūrinio pavadinimą atlikėjai išgirsdavo tik stovėdami ant scenos, reikėjo būti pasiruošusiam jį sugroti aukštu tempu ir neįprastoje tonacijoje. Tuo metu džem sesijos veikė ir kaip savotiška naujokų birža. Meistrų išbandymą išgyvenęs jaunas atlikėjas galėjo tikėtis kvietimo groti apmokamuose koncertuose.

Dalis bibopo laikų džemsešenų tradicijų išliko iki šių dienų. Netrukus nuskambėsiančius kūrinius atlikėjai vis dar renkasi stovėdami ant scenos, tačiau dabar tai daro bendru sutarimu. Šiuolaikiniai susitikimai paremti ne konkurencija, o bendro muzikavimo džiaugsmu.  

Vietos:

„Jazz Cellar 11“, Aušros Vartų g. 11 

Vienintelis tikras gyvos džiazo muzikos klubas Vilniuje savo jam sessions pradėjo rengti 2021 m. pabaigoje. Kaip prisimena idėjos iniciatorius, Lietuvos džiazo federacijos prezidentas Dmitrijus Golovanovas, tuo metu Vilniuje nebuvo vietos, kur džiazo muzikantai galėtų susitikti ir kartu pagroti.

„Džem sesijos – neatsiejama džiazo muzikavimo tradicija, muzikanto augimo priemonė. Prieš 80-100 metų JAV ir Europoje nebuvo jokios džiazo edukacijos, muzikantai groti mokėsi klausydamiesi vieni kitų“, – sako D. Golovanovas. 

Atėję į „Jazz Cellar 11“ rengiamus džemus galite tikėtis ant scenos pamatyti profesionalių džiazo muzikantų, kartais – net džiazo muzikos žvaigždžių, tačiau daugiausiai susirenka kolegijų ir akademijų studentų. 

„Niekas nieko neriboja, jokio egzamino nėra,“ – sako D. Golovanovas. „Tačiau scenoje stovint aukštesnio lygio atlikėjams jaunesni studentai jaučia, kad gal nereikia eiti. Arba kaip tik bandyti šiek tiek pabūti scenoje, pasitempti, pasimokyti. Mes stengiamės, kad scenoje būtų 1 ar 2 profesionalai, kurie galėtų pakreipti muziką, paragintų kažką keisti, kad ir klausytojams būtų įdomu“. 

Pagal džiazo jam session tradiciją, kūrinį šaukti gali bet kuris scenoje esantis muzikantas, prieštaraujančių paprastai nebūna. Džiazo sesijose priimta kūrinį pradėti ir pabaigti dainos melodija, o per vidurį muzikantai keičia vienas kitą improvizuodami.

Kuo patrauklu klausytojams?

Golovanovas: tai kūrybinių dirbtuvių atmosfera scenoje, žvilgsnis į muzikantų darbo užkulisius. Koncerte gauni nušlifuotą programą, o džem sesijoje įdomu stebėti, kaip kyla muzikinės idėjos. Muzikantai pradeda groti iš tarsi iš nieko, kaip vienam atlikėjui gimusią idėją pagriebia kitas muzikantas ir panaudoja savo partijoje. Būna klaidų, iš kurių pasijuokiama, nes tai – ne koncertas. Čia leidžiama klysti ir atrasti naujų dalykų.

  • Vyksta kartą į 3-4 savaites, programa skelbiama klubo „Facebook“ paskyroje. 
  • Muzikantams įėjimas nemokamas, žiūrovams kainuoja 10 Eur, kuriuos galima išleisti bare. 
  • Skamba džiazo standartai kaip „Softly As In The Morning Surise“, „There Will Never Be Another You“, įvairūs bliuzai.
  • Muzikantai klube ras pianiną, mušamuosius, kontrabosą ar boso gitarą, gitaros stiprintuvą, mikrofonus.

Vienintelis tikras gyvos džiazo muzikos klubas Vilniuje įsikūręs Aušros Vartų gatvėje. ,,Jazz Cellar” nuotr.

Užupio kavinė, Užupio g. 2

Užupio kavinėje kas 3-4 savaites renkasi Užupio džiazo klubo organizuojamų jam session dalyviai. 

„Pas mus renkasi įvairaus amžiaus džiazo muzikantai, nuo moksleivių ir studentų iki profesionalių džiazo atlikėjų. Priimame groti visus, tačiau būtina laikytis įprastų džiazo džem sesijų kanonų. Aš dalyvauju kiekviename, kad galėčiau viską  sukoordinuoti“, – sako Užupio džiazo klubo meno vadovas Karolis Šarkus. 

Džiazo džem sesijas K. Šarkus ėmėsi organizuoti prieš kelerius metus. Pats būdamas aktyvus džiazo muzikantas juto, kad tokių renginių trūksta. Buvo nutarta, kad Užupio kavinėje vyks vakarietiškos koncepcijos džemsešeno versija, kai vakarą pradeda atidarymo koncertas, po kurio lipti ant scenos ir groti kviečiami visi norintys. 

„Būkite laisvi, nebijokite ir nepersigrokite“, – į Užupio džiazo klubo džemus atėjusiems naujokams pataria K. Šarkus.

Kuo patrauklu klausytojams?

Šarkus: Muzikantai sprendimus priima jūsų akivaizdoje, čia ir dabar, daugiau „rizikuoja“ nei tradiciniame koncerte. Per vieną vakarą galima išgirsti net septynias skirtingas muzikantų sudėtis. Galite tikėtis nuoširdaus ir atviro džiazo vakaro.

  • Užupio džiazo klubas jau išėjo vasaros atostogų, muzikantų ir klausytojų lauks naujame sezone. Koncertai vyksta kas 3-4 savaites trečiadieniais arba ketvirtadieniais, programa skelbiama Užupio džiazo klubo „Facebook“ paskyroje.
  • Jam sesijos dalyviams įėjimas nemokamas, klausytojams bilietas kainuoja 8 Eur.
  • Skamba džiazo standartai. Iš dažnesnių „All The Things You Are“, „Cherokee“, „There Will Never Be Another You“.
  • Muzikantai kavinėje ras pianiną, mušamųjų komplektą, gitaros stiprintuvą, mikrofoną vokalui.

Užupio kavinėje kas 3-4 savaites renkasi Užupio džiazo klubo organizuojamų jam session dalyviai. ,,Užupio džiazo klubo” nuotr.

„Paviljonas“, Pylimo g. 21b

Kur kas laisvesnė atmosfera laukia džemsešenuose, kuriose renkasi bliuzą, roką ar folko muziką grojantys atlikėjai. Viena iš tokių vietų Vilniuje – baras „Paviljonas“, muzikantų ir klausytojų laukiantis kiekvieną savaitę. 

„Pas mus nėra jokios konkrečios grojimo tvarkos. Žmonės lipa ant scenos tada, kada pajaučia ir scenoje bendrauja su kitais. Komunikacija – svarbi džemo dalis,“ – sako jam sesijų „Paviljone“ organizatorius Mantas Meškerys. „Pirmą kartą ateinančiam muzikantui patarčiau nieko nebijoti, drąsiai jungtis bei dalyvauti. Čia ne konkursas, nėra jokios komisijos. Čia kaip tik yra ta vieta, kur galima laisvai būti tuo, kas esi.“

Džemo sesijos „Paviljone“ prasidėjo daugiau nei prieš metus. Tuo metu Vilniuje buvo stipriai apmažėję viešų džem sesijų. M. Meškerys sako prisiminęs vieno saksofonisto iš Niujorko pasakytą frazę, kad kiekvienas miestas turi turėti džem sesiją, o jeigu tavo mieste nevyksta – padaryk pats. 

„Paviljono“ džem sesijos neturi žanro apribojimų. Kokia muzika skambės priklauso tik nuo džemo dalyvių ir jų muzikinių idėjų. Viena kartą tai gali būti bliuzas, rokas, džiazas, o kitą – folkas, psichodelika ar repas. 

Kuo patrauklu klausytojams?

Meškerys: Kitaip nei standartiniame koncerte džem sesijoje nėra nieko surepetuoto ir paruošto iš anksto. Viskas vyksta dabar ir čia, improvizacija be jokių rėmų. Įdomus reginys, kai nežinai kur nuves muzikuojančių pasąmonės srautai. Ateikite tikėdamiesi nenuobodaus vakaro, kuriame galite sutikti mėgstamus ir žinomus atlikėjus visiškai netikėtuose amplua. 

  • Kiekvieną trečiadienį, nuo 20 val. iki 23 val. Apie tvarkaraščio pokyčius pranešama „Facebook“ renginyje „Pavasario Džemas”.
  • Nemokamai tiek muzikantams, tiek klausytojams.
  • Nėra žanro apribojimų.
  • Muzikantai ras bosinę gitarą ir stiprintuvą, gitaros stiprintuvą, mušamųjų komplektą, elektrinį pianiną, mikrofonus.

„Lucille Blues Bar“, Rūdininkų g. 20

2023 m. vasarą Vilniaus senamiestyje bliuzo barą atidaręs filipinietis muzikantas Shermanas Tanas sekmadieniais pradėjo rengti jam session koncertus, į kurias įsijungia ir pats.

„Manau, kad Lietuvoje yra daug talentingų žmonių, kuriems reikia pasirodyti viešai, įgauti patirties, pasitikėjimo savimi. Esu tikras, kad tokie renginiai kelia kultūrinio gyvenimo lygį, atlikėjai gali pasižiūrėti, kaip atrodo pats procesas, kaip jie jaučiasi scenoje“, – sako baro savininkas.  

„Lucille Blues Bar“ džemo vakarą pradeda atidarymo koncertas, po kurio ant scenos kviečiami visi norintys prisijungti. Baro scena nedidelė, joje telpa nedaug žmonių, todėl kai kuriais sekmadieniais gali tekti pastovėti eilėje.

„Dažniausiai ateina profesionalūs muzikantai, daugiausia gitaristų ir vokalistų. Atmosfera laisva, nėra griežtų taisyklių, tiesiog grojame ir stebime, kas pavyksta. Nuostabus vaibas, niekas nieko neteisia. Sykį atėjo pora su smuiku ir gitara, prie jų prisijungė kiti atlikėjai. Būna labai įdomu“, – sako Sh. Tanas.

Kuo patrauklu klausytojams?

Sh. Tanas: Skirtingose džem sesijose renkasi skirtingi muzikantai. Mes stengiamės, kad pas mus muzikantai net grodami laisvai, improvizuodami, vis tiek dainą sugrotų teisingai, ją pabaigtų, žinotų akordų progresijas. Būdamas ant scenos atlikėjas negali groti kas šauna į galvą, jis turi klausytis kitų muzikantų, kurti bendrą nuotaiką. 

  • Kiekvieną sekmadienį, išskyrus kartą per mėnesį, kai vyksta kitas renginys. Programą galima rasti baro „Facebook“ paskyroje.
  • Nemokama tiek muzikantams, tiek klausytojams.
  • Galite tikėtis išgirsti „Summertime“, „Sweet Home Chicago“, Johnny Casho dainų.
  • Muzikantai ras mušamuosius, gitaros ir bosinės gitaros stiprintuvus, pianiną, mikrofonus vokalui.

Džiazo garsai – ir Stoties rajone. A. Pavelko nuotr.

„Peronas“, Geležinkelio g. 6

Džemsešeno renginiai bare „Peronas“ tęsia 8 metų tradiciją. Šiuo metu džemus organizuojantis saksofonistas Laimonas Vokietis sako norėjęs sukurti sėdėjimo rate ir bendro muzikavimo atmosferą. Anksčiau tokius džemus buvo suradęs hostelyje „Jamaika“, o jam užsidarius kreipėsi į šalia Vilniaus geležinkelio stoties esantį barą. 

Džeminimas man reikalingas kaip muzikantui: formai palaikyti ir tobulėti. Kitose vietose džemai dažnai jausdavosi kaip koncertai, kai kur reikėdavo iš esančių žmonių susirinkti grupę. Tai irgi smagu, tačiau neatpalaiduoja taip, kaip sėdėjimas rate laikant instrumentą rankoje,“ – sako L. Vokietis.  

„Peronas“ muzikantams tiko ir tuo, kad net darbo dieną čia galima groti iki vidurnakčio netrukdant kaimynams. Po kelių apšilti skirtų susibūrimų, atsirado „Circle jam: Peronas“ renginiai, kuriuose laukiami visi, kurie nori susėdę ratu pasikalbėti savo instrumentais. 

„Priimame visus norinčius, tik reikia gerbti solavimo ratu tvarką. Jeigu norisi pagroti kažkokį savo pasirinktą kūrinį, reikia padaryti, kad ir kiti jame atrastų vietos. Tarkim,  jeigu dainoje nuolat skamba žodžiai, padaryk pertrauką dainuodamas. Tiesiog pagrok rifą gitara, leisk prisijungti kitiems instrumentams,“ – pataria džemo organizatorius.

Džemų organizatorius ragina nebijoti ateiti ir patirties neturinčius, viešai negrojusius muzikantus. Pataria nebijoti parodyti ką moka, nebijoti mokytis naujų dalykų, o jeigu kas nors neišeina – daryti paprasčiau. Taip muzikantai išmoks geriau groti ir patirs muziką bei bendruomeniškumą. 

“Manau, norint išmokti groti su kitais reikia ne kartoti kažką išmokto, o klausytis, kas vyksta aplinkui. Išmokite palaikyti kitus ir tuomet sulauksite aplinkinių palaikymo. Laikydamiesi tokių principų, turime gražią nedidelę bendruomenę, kurioje užsikuria linksmi muzikiniai vakarėliai,“ – sako L. Vokietis.

Kuo patrauklu klausytojams?

Vokietis: Klausytojai visada turi pasiruošti netikėtumui. Niekada negali žinoti ką išgirsi: gali būti vieno muzikanto solo koncertas, gali susirinkti didelė kompanija. Palaukti valandikę ramiai kol renkasi žmonės pas mus įprasta. Gražios muzikos bus, o dažniausiai išsivynioja vienas kitas meditacinis gabaliukas. 

  • Kiekvieną trečiadienį arba ketvirtadienį, išskyrus kartą per mėnesį, kai vyksta kitas renginys. Renginiai skelbiami baro „Facebook“ paskyroje. 
  • Nemokamai dalyviams ir klausytojams.
  • Skamba įvairaus stiliaus muzika. Nuo afro, meditacijų iki džiazo ir metalo. 
  • Bare yra keli mikrofonai ir pultas, instrumentus ir stiprintuvus žmonės muzikantai atsineša patys. Įprastai būna perkusija, bosas, gitaros, pučiamieji, keli vokalistai. Būgnų komplektas – retai.

Straipsnį parengė Aurimas Račiukaitis

Skaidrė 17

Du šauliai mieste

Plačiau