Miesto tyrinėtojams – muzikinių Vilniaus paslapčių maršrutas

2023 12 12 MaršrutaiNaujienos

„Last Christmas“ ar „Jingle Bells“ nėra vieninteliai kūriniai, skambantys kalėdinėje sostinėje. „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia pasivaikščioti po miestą įsiklausant ir į kitokius garsus bei bandant įsivaizduoti, kaip skambėtų miesto istorija, užrašyta natomis? Atsakymą padės surasti naujas teminis maršrutas „Miestas iš natų. Vilniaus muzikinio gyvenimo punktyrais“.

„Paskutiniam metų maršrutui visada ieškome ypatingos temos. Juk ir miestinėjimas prieš šventes tampa kitoks – daugelis Vilniaus tyrinėtojų bando pabėgti nuo siaučiančios šventinės karštligės, ieško atokesnių miesto vietų, o jose – neatrastų istorijų. Štai kodėl raktu į šventines miesto studijas pasirinkome muziką“, –  naują maršrutą pristato  projekto „Neakivaizdinis Vilnius“ iniciatorė ir koordinatorė, Vilniaus savivaldybės Užsienio ryšių ir turizmo skyriaus vyresnioji patarėja Sonata Griškienė.

Teminiame maršrute „Miestas iš natų“ – 14 stotelių, kuriose galima susipažinti su muzikine Vilniaus istorija. Jas atrinko muzikologiją studijavusi Gabrielė Medingytė.

Jėzuitų mokyklinio teatro salė. Nuotr. V. Ribokaitės

„Vilniaus kultūrinė istorija mane žavėjo nuo seno. Vis galvodavau, kokios istorijos, kokie prisiminimai supa įvairias miesto vietas. Visgi labiausiai domino jausmas, kuris slypėjo tuose pastatuose, taigi pradėjau ieškoti detalių bei pasakojimų apie Vilniaus kultūrinį gyvenimą. Baigdama muzikologijos studijas susiaurinau ieškojimus iki muzikinio gyvenimo atspindžių Vilniuje, taip ir gimė šis maršrutas“, – įkvėpimą sudaryti maršrutą prisimena G. Medingytė.

Maršruto objektai pasakoja muzikinę miesto istoriją nuo pirminių profesionalios muzikos apraiškų Vilniuje iki šių dienų muzikinio gyvenimo. Tarp stotelių – svarbiausios istorinės muzikinio Vilniaus kūrimosi lokacijos: ir objektai, kuriuose iki šiol kuriamas miesto kultūrinis paveikslas, ir vietos, kurių istorijos daugeliui jau primirštos. Kiekvienos stotelės pasakojimas yra papildytas nuorodomis į čia vykusius koncertus, renginius ar pan. 

Vilniaus kongresų rūmų – Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro namų – rekonstrukcija artėja į pabaigą. Nuotr. G. Jauniškio

„Ieškodama nuorodų, kurios atskleistų objektų savitumą, peržvelgiau daug įvairių įrašų, ieškojau tų, kurie perteiktų, padėtų pajusti tų vietų autentiškumą. Man Vilnius taip ir skamba – labai įvairiai. Tai labiausiai ir žavi, kad Vilnius suskamba, ten, kur nesitiki, kad jis gali skambėti, kad kaskart jis atsiskleidžia vis kitaip. Tikiuosi, kad kiekvienam tyrinėjančiam Vilnius suskambės taip, kaip tik jis gali išgirsti“, – prisiliesti prie įvairiaspalvės sostinės istorijos linki maršruto sudarytoja. 

Teatras mirties akivaizdoje – tikriausiai tinkamiausias žydų geto teatro pavadinimas. Dabar čia įsikūręs „Lėlės” teatras. Nuotr. V. Ribokaitės

Kviečiame registruotis į maršruto „Miestas iš natų. Vilniaus muzikinio gyvenimo punktyrais“ pristatymus su gidu: 

Maršrutą „Miestas iš natų. Vilniaus muzikinio gyvenimo punktyrais“ savarankiškiems pasivaikščiojimams galite rasti ČIA.

 

„Neakivaizdinis Vilnius“ – Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus Vilniaus pažinimo projektas, skatinantis tyrinėti miestą pėsčiomis, dviračiais ir viešuoju transportu nemokamais teminiais maršrutais bei rajonų studijomis svetainėje www.neakivaizdinisvilnius.lt, mobilioje programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius“ (Google Play arba Apple Store), žurnale „Neakivaizdinis Vilnius“, socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram.

Skaidrė 17

Markučių vietos dvasia

Plačiau