Menininkas Linas Kaziulionis: „Pasauliui nereikia karo, pasaulis prašo taikos“ • Neakivaizdinis Vilnius

Menininkas Linas Kaziulionis: „Pasauliui nereikia karo, pasaulis prašo taikos“

2022 04 27

Prisidėti galime kiekvienas, ir kiekvienas galime tai daryti savaip. Štai menininkas Linas Kaziulionis, reaguodamas į įvykius Ukrainoje, ant Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos sienos neatlygintinai nutapė freską „Stand with Ukraine“ („Laikykimės išvien su Ukraina“). „Pasauliui nereikia karo, pasaulis prašo taikos“, – žinute per meną dalijasi diplomuotas tapytojas.

Freska ant Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos sienos, autoriaus nuotr.

Sumanymą įvykdė per 4 dienas

Pabudęs karo rytmetį, L. Kaziulionis pateko į emocijų verpetą, bet netruko suvokti, jog Ukrainai reikalinga ne tik karinė, humanitarinė, bet ir meninė, informacinė pagalba. Pradėjęs žvalgytis po įvairius šaltinius ir fotografijas, įamžinančias įvykių vietą, jis aptiko įkvėpimą sužadinusią nuotrauką. Joje ukrainiečių šeima (karys su žmona), apsikabinę stovi traukinių stotyje pasitikdami likimą. Liūdna, bet tuo pat metu stiprybę skleidžianti akimirka, kurią L. Kaziulionis nusprendė perkelti ant pastato sienos.

„Kurdamas eskizą, nuotrauką perteikiau savo akimis. Nenorėjau vaizduoti tik Ukrainos simbolikos, norėjau atspindėti situacijos jautrumą“, – sako jis. Gavęs leidimą iš fotografo Andriyenko Andrey ir sukūręs eskizą, Linas kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. Galiausiai į projektą įsitraukė Krašto apsaugos ministerija, leidusi piešti ant savo pastato sienos.

Kūrybos procesas, autoriaus nuotr.

Gatvės meną mato visi

Lino teigimu, gatvės menas turi kur kas didesnę auditoriją nei menas, rodomas galerijose. Į jas dažnas keliauja iš anksto pasiruošęs ir paskaitęs apie tai, ką pamatys. O štai gatvės menas sutinkamas atsitiktinai: jį pamato kone visi, iškėlę koją iš namų. Toji auditorija, kuri renkasi neiti į galeriją, ir yra labiausiai paveikiama, sako Linas.

Beje, piešti freską ant karo akademijos Linui buvo reikšminga ir asmeniškai. Jis prie krašto apsaugos savanorių pajėgų buvo prisijungęs trejus metus.

Freska „Atverti keliai”, nuotr. iš asmeninio archyvo

Meno pasaulyje nuo pat vaikystės

Linas augo tapytojų šeimoje ir į meno pasaulį įsisuko labai intuityviai: savo noru pradėjo lankyti dailės mokyklą, vėliau mokėsi Kauno dailės gimnazijoje, tapybos bakalaurą įgijo Vilniaus dailės akademijoje, o dabar studijuoja tapybos magistrą. Minčių apie kitokią veiklą, kiek prisimena, net neturėjo.

Kai mokėsi dailės mokykloje, jį ėmė labiau dominti ne akademinė tapyba, bet gatvės menas. Linas ėmė ieškoti įdomesnių ir ekstremalesnių vietų, kur galėtų piešti. O gavęs pirmąjį uždarbį už piešinį (nutapytus langus kavinei) suprato, jog gatvės menas gali tapti pagrindine jo veikla ir pragyvenimo šaltiniu.

Aktyviai Linas kuria jau daugiau nei 12 ar 13 metų. Ir pats stebisi, kaip skiriasi jo gatvės menas nuo tapybinės kūrybos. „Gatvės mene mėgstu naudoti apropriacijas (klasikinių kūrinių „sušiuolaikinimą“), jame vyrauja didelis formatas, didelės sienos, ryškios spalvos.  Netgi darbo aplinka visai kitokia – triukšminga, kintanti, piešdamas nemažai bendrauju su praeiviais. Tuo tarpu mano tapyboje yra atvirkščiai – dominuoja mažesnis formatas, ji subtili, piešdamas nagrinėju visai kitas temas, o darbo aplinką renkuosi ramią ir intymią.“

Freska „Informacinis burbulas”, nuotr. iš asmeninio archyvo

Ateities planuose – užsienis

Ateities planų Linas turi nemažai: ketina visiškai įsitraukti į gatvės meno kūrybą užsienyje, plėstis ir kurti kuo platesnei auditorijai. Minčių netrūksta, liko tik jas įgyvendinti. Šiuo metu menininkas gatvės meno moko 12-16 m. vaikus, o gruodžio mėn. dalyvaus bienalėje Romoje.

Pamatyti freską „Stand with Ukraine“ galima Šilo g. 5A, Vilniuje. Artimiausia L. Kaziulionio personalinė paroda sostinėje numatoma birželio mėn. Dūmų fabrike.

Kiti L. Kaziulionio darbai sostinėje:

  • „Vln Pop“ (Dailininkų sąjungos skulptūros ir vitražo centras, Dariaus ir Girėno g. 25);
  • „Informacinis burbulas“, „Festivalio motina“, „Menininkas“, „Portretai“, („Loftas“, „Open Gallery“ Švitrigailos g. 29);
  • „Atverti keliai“ (ant Gedimino kunigaikščio progimnazijos sienos, Lukiškių skg. 5);
  • „Neieškok kampo“ (Geležinio vilko g. prie Vilniaus vartų);
  • „Piano man“ (Islandijos g. 1);
  • „Palmės“ (Ukmergės g. 232A).

Daugiau autoriaus darbų: https://kaziulionis.com.

Freska „Festivalio motina“, nuotr. iš asmeninio archyvo

Freska „Menininkas“, nuotr. iš asmeninio archyvo

 

Freska „Neieškok kampo“, nuotr. iš asmeninio archyvo