Matyti meną pirštų galiukais

2019 11 12 NaujienosRenginiai

 Ar atpažintum žinomus lietuvių meno kūrinius, jei galėtum juos tik paliesti? Jei matyti galinčiam žmogui tai skamba kaip išbandymas, akliesiems ir silpnaregiams tai bene vienintelis būdas iš arčiau susipažinti su vaizduojamuoju menu. Apsilankėme antrosios taktilinės parodos „Blind Date“ dalies atidaryme Nacionalinėje dailės galerijoje, kurioje ji veiks iki pat  2020-ųjų sausio 12 dienos. Aklųjų ir silpnaregių bendruomenei skirta paroda kviečia plačiau susipažinti su praeito ir šio amžiaus Lietuvos menininkų kūriniais, o matantiesiems – tai puiki proga kitu pojūčiu, lytėjimu, atrasti vizualaus meno kūrinius.

Parodoje taklilinės reprodukcijos papildytos kūrinį nupasakojančiu audio įrašu

Ši taktilinių reprodukcijų – pagal vizualiojo meno kūrinius sukurtų reljefų – paroda pirmą kartą pristatyta 2018, o šiemet papildyta naujais tapybos ir fotografijos darbais. Šiuo metu galima prisiliesti prie 11 meno kūrinių reljefų, jie papildyti garso įrašais – užsidėję prie reljefų kabančias ausines išgirsite išsamų paveikslo ar nuotraukos siužeto ir nuotaikų nupasakojimą, kuris les dar geriau suprasti liečiamą kūrinį.

Parodoje pristatytos Antano Sutkaus, Violetos Bubelytės, Irenos Giedraitienės, Remigijaus Pačėsos fotografijų, taip pat Jurgio Mačiūno, Rimtauto Gibavičiaus ir Stepo Žuko grafikos kūrinių taktilinės reprodukcijos. Lankytojai gali susipažinti ir su anksčiau sukurtais bei Nacionalinės dailės galerijos nuolatinėje ekspozicijoje jau įsikūrusiais tapytojų Vinco Kisarausko, Arvydo Šaltenio ir Mykolo Šalkausko kūrinių reljefais.

Nacionalinėje dailės galerijoje rankomis pamatyti galima vienuolika tapybos, fotografijos ir grafikos kūrinių. Nuotraukoje – Mykolo Šalkausko „Sindromas”

Svarbiausia – bendruomenės įtraukimas

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos kultūros ir meno projektų vadovė Lina Puodžiūnienė mano, kad „Blind Date“ – vienas geriausių vizualaus meno prieinamumo neregiams pavyzdžių Lietuvoje, ir įvardija to priežastis. „Paroda gimsta, įsiklausant į neregių patirtis ir suvokimą, o ne iš intencijos „mes geriau žinome, ko jiems reikia“. Ji eksponuojama Nacionalinės dailės galerijos erdvėse, o ne specializuotose patalpose. Veda neregius į vizualaus meno pasaulį, o regintiesiems suteikia galimybę praplėsti lytėjimo patirtis“, – aiškina L.Puodžiūnienė.

Tarp reprodukcijų – ir žymioji A. Sutkaus fotografija „Sudie, partijos draugai!”, kurioje užfiksuotas Lenino paminklo nukėlimas

Parodos kuratoriai Agnė Matulevičiūtė, Matas Drukteinis ir Eglė Nedzinskaitė pasakoja, kad, rengiant antrąją parodą, buvo laikomasi tų pačių principų, kaip ir pirmąjį kartą, bei išmoktų vertingų pamokų. Anot jų, kadangi paroda skirta pirmiausia neregiams bei silpnaregiams, ji turi maksimaliai atitikti bendruomenės poreikius, juos įtraukiant į visą procesą nuo pradžios iki pat pabaigos. „Paroda ir šį kartą buvo rengiama aktyviai dalyvaujant Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungai, jos nariams. Šiemet turėjome dar daugiau konsultantų, su kuriais kartu atrinkome nuotraukas bei grafikos kūrinius, tikrinome kuriamų reljefų aiškumą. Kaip ir praeitais metais, pasirinkome kūrinius, kurie atsiskleidžia pasaulio pažinimui vertingas temas – žmogaus portretą, kūno judesį, kanoninį gamtos peizažą, archetipinį vaizdą, pavyzdžiui, karą. Tiesa, šį kartą itin svarbiu tampa ir kontekstas, meno kūriniais fiksuoti istoriniai, socialiniai procesai“, – teigia parodos kuratoriai.

Parodą „Blind Date“ lydės pažintinių ekskursijų, edukacijų ir kitų renginių ciklas. Renginių dalyviai galės plačiau susipažinti su fotografijos bei grafikos istorija, kūrybos principais, meninėmis raiškos priemonėmis, autoriais. Daugiau informacijos rasite parodos Facebook renginyje. Paroda rengiama bendradarbiaujant trims organizaciniams partneriams – viešosioms įstaigoms „Krantas“ ir „Meno genas“ bei Nacionalinei dailės galerijai. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Skaidrė 17

Riedlente per Vilnių

Plačiau