Maršrutai „Karinis Vilnius” – dovana Vilniui ir sveikinimas Kovo 11-osios proga

2023 03 06 Maršrutai

Vilniaus miesto gimtadienio ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Krašto apsaugos ministerija kartu su ,,Neakivaizdiniu Vilniumi” Vilniaus gyventojams ir miesto svečiams pristato 2 pėsčiųjų maršrutus „Karinis Vilnius“.

Maršrutai aprėpia daugiau kaip 700 metų Lietuvos ir Vilniaus istorijos. Eidami šiais karinio Vilniaus keliais, prisiminsite Lietuvos etmonus, sukilėlius, gvardiečius, savanorius, žvalgus ir partizanus, laisvę gynusius vyrus ir moteris. Objektai maršrutuose išdėstyti ne chronologine tvarka, tad maršrutą pradėti galite bet kuriame taške.

 

„Karinis, karo, karų ar pokarių Vilnius – tai dar vienas miesto istorijos klodas, kuris dengia 700 metų amžiaus sostinę. Kartais tie klodai taip susipynę ir suaugę su miestu, kad mes jų nebepastebime. Štai pavyzdžiui Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje saugomi 1673 m. po pergalingo Chotyno mūšio laimėti trofėjai – turkiški būgnai timpanai. Būtent šių mušamų turkiškų timpanų dundesiu būdavo skelbiamas Šv. Velykų ryto Prisikėlimas Vilniuje. Štai kaip susipynusios tikėjimo ir karybos istorijos gijos“, – sako Vilniaus universiteto istorikas dr. Norbertas Černiauskas.

 

Maršrutai skirtingo ilgio, apima skirtingus Lietuvos istorijos etapus. Trumpasis „Karinio Vilniaus“ maršrutas vingiuoja per Senamiestį, jo atstumas apie 5,5 km. Jame – 14 su karyba susijusių objektų – nuo XVI a. gynybinių mūrų iki XX a. pabaigos barikadų. Ilgasis maršrutas driekiasi virš 14 km ir pasakoja apie 15 objektų. Jo pradžia – Šiaurės miestelyje, pabaiga – Rasų kapinėse.

Bastionas Bastėja (Bokšto g. 20 ). Nuotr. Karolio Kavolėlio

 

Maršrutų sukūrimo tikslas – paskatinti vilniečius ir miesto svečius savarankiškai bei aktyviai pažinti miesto istoriją: „Per pandemiją išpopuliarėjusios savarankiškos ekskursijos – labai sveika ir įdomi pramoga. Vilnius toks senas ir toks gražus, o kiek dar daug mes apie jį nežinome! Mūsų Vilnius ne kartą pultas, gintas, užgrobtas, atimtas ir vėl sugrįžęs Lietuvon. Krašto apsaugos ministerija siūlo Nepriklausomybės atkūrimo dieną švęsti aktyviai ir prasmingai – pasivaikščioti po mūsų mylimą miestą, atnaujinti istorines žinias ir pažinti Vilnių kitaip, iš militaristinės perspektyvos“, – sako karinių maršrutų projekto koordinatorė mjr. Eglė Stankevičiūtė.

 

Kovo 10 d. 16 val. Krašto apsaugos ministerija vilniečius pakvies į trumpojo „Karinio Vilniaus“ maršruto premjerą – kartu su dr. Norbertu Černiausku ir VU istorikais praeiti karinę atmintį liudijančių objektų takais, pasiklausyti gyvo pasakojimo bei taip netradiciškai paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

 

„Karinis Vilnius” maršrutus galima rasti Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus miesto pažinimo platformoje ir programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius”. Čia patalpinti detalūs maršruto žemėlapiai padės susiorientuoti mieste, o garso pasakojimas atskleis dar nežinomų ir negirdėtų karybos bei istorijos faktų. Maršrutų aprašymai parengti bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto istorijos fakulteto komanda.

 

Maršrutas „Karinis Vilnius. XIX-XX a. Vilniaus ir Lietuvos karo istorijos puslapiai” ČIA.

Maršrutas „Karinis Vilnius.  Nuo XVI a. Vilniaus gynybinių mūrų iki Nepriklausomybės barikadų“  ČIA.

 

Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybės alternatyvaus miesto pažinimo platforma „Neakivaizdinis Vilnius“.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau