Leidiniai jauniesiems Vilniaus tyrinėtojams

2019 11 04 Naujienos

Vos pasirodžius žemėlapiui „Vilnius vaikams“, sostinės senamiesčio gatveles užplūdo šeimos. Tėčiai ir mamos rimtais veidais skaičiavo angelėlių veidelius, o mažieji rinko naująjį Lietuvos karalių. Tačiau ką veikti suradus visus objektus, ir gavus nusipelnytą prizą? Juk Vilniuje yra tiek nepažintų vietų ir negirdėtų istorijų… Deja, nukeliavus į artimiausią knygyną išskirtinai vaikams parengto vadovo po Vilnių nerasite. Bet pasiduoti tikrai neverta.

Jei žinote, kur ieškoti, jums pavyks rasti puikių leidinių, kurie padės susikurti asmeninį maršrutą po Vilnių. Šiame sąraše pateikti gausiai iliustruoti leidiniai su užduotimis skirtomis jaunesnio mokyklinio (7-11 metų) amžiaus vaikams.

Geriausia vieta pradėti ieškoti Vilniaus istorijai skirtų edukacinių knygų – muziejai. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad muziejaus parengti leidiniai jų knygynėliuose pardavinėjami be antkainio, todėl yra pigesni nei didžiuosiuose knygynuose.

Vilniaus arkikatedros mįslės

Pirmasis muziejus, į kurį galite drąsiai žingsniuoti – Vilniaus Arkikatedros varpinė. Vos įžengę pro duris teiraukitės knygos „Vilniaus arkikatedros mįslės“. Turbūt jau atspėjote, kam ji skirta? Gausiai iliustruotame leidinyje rasite iškarpų, įklijų, lipdukų ir atvartų (dar kitaip vadinamų pop-up technologijomis) kurios Arkikatedros pažinimą paverčia interaktyviu žaidimu. Knyga remiasi naujausiais istorikų, menotyrininkų tyrimais apie svarbiausią Lietuvos šventovę ir joje esančius objektus. Tačiau neverta išsigąsti – tekstas nėra sudėtingas, svarbios sąvokos paaiškintos.

Vilniaus arkikatedros mįslės: knyga vaikams. Sudarytojos: Violeta Indriūnienė, Rita Pauliukevičiūtė, Alina Pavasarytė, Birutė Valečkaitė. Vilnius: Bažnytinio paveldo muziejus, 2017, 24 p. iliustruota
Kur rasti? Nusipirkti galima Bažnytinio paveldo muziejuje, Katedros varpinės bokšte, nemokamai pavartyti – viešosiose bibliotekose.

„Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“

Jei pavyko įminti visas Arkikatedros mįsles, keliaukite į Valdovų Rūmų muziejų. Galbūt jau girdėjote, apie neseniai išleistą knygelę vaikams „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“? Grafinėje istorijoje žaisminga kalba pristatomos ne tik politinės ir dinastinės peripetijos, kunigaikščių charakteriai ar net jų augintiniai, bet ir Vilniaus pilių perstatymų istorija nuo Gedimino sapno iki šių laikų. Knygą puošia 80 Linos Itagaki iliustracijų ir valdovų geneologija, todėl istorija pasirodys įdomi ne tik mokyklinukams, darželinukams, bet ir jų tėveliams. Nors pačioje istorijoje nerasite užduočių, tačiau perskaičius knygą rekomenduojame sugrįžti į muziejų ir kasose pasiimti Varno užduočių knygelę. Tai – grafinės istorijos papildymas, kuris padės surasti eksponuojamus knygos herojų asmeninius daiktus  ir taps puikiu vadovu po Valdovų Rūmų ekspoziciją. Atlikę visas užduotis pažinosite rūmų šeimininkus kaip geriausiaus savo draugus.

Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai. Parengė: Nelė Kostinienė, Živilė Mikailienė, Lina Itagaki. Vilnius:  „Tikra knyga“ , 2019 m. 74 p., iliustruota
Kur rasti? Pirkti Valdovų Rūmuose, „Tikra Knyga“ (Arklių g. 22, Vilnius), internetiniuose knygynuose, pavartyti nemokamai – viešosiose bibliotekose.

Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas

Jeigu auginate jaunąjį menininką, būtinai apsilankykite Lietuvos dailės muziejaus padaliniuose ir įsigykite „Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas“. Ši spalvinimo knyga skirta pažinti Sostinę nauju būdu – spalvinant grafikos ir tapybos darbus, kuriuos kūrė Vilniaus pakerėti menininkai. Jei šiuo metu negalite nukeliauti į muziejų – ne bėda. Paveikslus galima spalvinti internete arba parsisiųsti PDF versiją ir atsispausdinti patiems. Svarbu atkreipti dėmesį, kad knygoje taip pat pateikiama nemažai istorinio konteksto, įdomių faktų apie Vilnius įkūrimą. Tačiau, tekstas pradinukams gali pasirodyti per sudėtingas, todėl rekomenduojame jį skaityti visai šeimai, kad tėveliai galėtų paaiškinti nesuprantamas sąvokas.

Jei jau nuspalvinote visus paveikslus, su visa šeima apsilankykite Vilniaus paveikslų galerijoje. Kasoje teiraukitės nemokamo leidinio Vilniaus paveikslų galerijos paslaptys. Išradingas ir šmaikštus personažas Jonas Karolis Chodkevičius papasakos įdomių istorijų apie galerijoje eksponuojamus paveikslus, jų autorius, istorines asmenybes bei užduos klausimų.

Spalvink Vilnių. Miesto įkūrimas. Parengė Lina Steponavičiūtė, Dalia Sirgedaitė, Laima Bačkienė, Rūta Mozūraitė. Vilnius: Lietuvos dailės muziejus, 2018 m., iliustruota
Kur rasti? Pirkti – Lietuvos dailės muziejaus padalinių (Vilniuje, Klaipėdoje ir Palangoje) knygynėliuose ir meno knygų knygyne internete www.artbooks.lt Galima spalvinti ir internete arba parsisiųsti PDF versiją ir atsispausdinti patiems.

Taip pat verta pasidomėti Vilniuje gyvenusiomis ir kūrusiomis asmenybėmis. Pastaraisiais metais vaikams vis dažniau pristatomi žymiausi Lietuvos istorijos veikėjai, pavyzdžiui, Jonas Basanavičius arba Barbora Radvilaitė. Neretai tai – iliustruotos istorijos, kuriose nerasite užduočių, o Vilnius paminimas tik kartais. Tačiau perskaitę knygeles, galite ieškoti Vilniaus mieste pasislėpusių skulptūrų, namų ar atminimo lentų susijusių su šiais herojais, taip susikurdami savo asmeninį atradimų maršrutą.

Žygimantas Augustas ir valdovo sostas

Kiek kitokiu būdu apie paskutinįjį Jogailaičių dinastijos Lietuvos didįjį kunigaikštį ir Lenkijos karalių pasakoja užduočių knygelė „Žygimantas Augustas ir valdovo sostas“. Ši knyga tarsi detektyvas – spręsdami įvairias užduotis, keliausite per Renesanso laikų dvarą ir padėsite būsimajam valdovui gauti kalaviją, apsiaustą ir kunigaikščio karūną. O perskaitę slaptaraštį sužinosite kaip vyko Žygimanto Augusto pakėlimo į didžiuosius kunigaikščius ceremonija.

Žygimantas Augustas ir valdovo sostas. Autoriai: Viltarė Jasinskytė, Andrej Ryčkov. Vilnius: Šviesa, 2018 m. 48 p., iliustruota
Kur rasti? Pirkti internetiniuose knygynuose, pavartyti nemokamai – viešosiose bibliotekose.

Stalo žaidimas „Pasižvalgymai po Vilnių

Jei Jūs ir Jūsų vaikai jau ištyrinėjote Vilnių ir jo paslaptis, pats metas patikrinti sukauptas žinias! Nesijaudinkite – testų knygos rekomendacijos neturime. Tačiau Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka yra parengusi kai ką geriau – stalo žaidimą „Pasižvalgymai po Vilnių“. Komandinis žaidimas skirtas visai šeimai, ypač tiems, kurie mėgsta žodžių šaradas. 188 žaidimo kortelėse išvardyta virš 1000 su Vilniaus objektais ar svarbiomis asmenybėmis susijusių žodžių, kuriuos reikės apibūdinti savo komandos nariui per 1 minutę. Nenustebkite, jei teks paaiškinti savo autobusų stotelės pavadinimą!

Stalo žaidimasPasižvalgymai po Vilnių” Autoriai: Giedrė Narbutaitė, Justina Juciūtė, iliustravo: Gediminas Akelaitis. Vilnius: Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka, 2017 ; Vilnius: „LOGIS“ („Savas takas ir ko“)
Kur rasti? Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje žaidimą galima įsigyt arba nemokamai žaisti vietoje.

VILNIUS. EIME!

Akvilės Magicdust nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybė taip pat prisideda prie edukacinių leidinių vaikams rengimo. Todėl, karts nuo karto užsukite į turizmo informacijos centrus susipažinti su naujienomis. Pavyzdžiui, ikimokyklinio ir jaunesnio mokyklinio amžiaus vaikus sudomintų grafinės istorijos „VILNIUS. EIME!“. Jau išleistos dvi dalys – „Stebuklingas žemėlapis“ ir „Baisioji Užupio paslaptis“. Sekdami pagrindinių herojų Aistės ir Simo pėdsakais galėsite aplankyti devyniolika žymiausių Vilniaus objektų, sužinoti negirdėtų istorijų. Svarbu paminėti, kad knygelės yra dvikalbės: tekstas pateikiamas lietuvių ir anglų kalbomis.

VILNIUS. EIME! Akvilės Magicdust grafinė istorija

Kur rasti? Nemokamai pasiimti galima turizmo informacijos centruose, taip pat parsisiųsti PDF versiją ir atsispausdinti patiems

Spalvinimo plakatas „Vilnius vaikams“ 

Dar vienas projektas ikimokyklinio amžiaus vaikams yra „Vilnius vaikams“ spalvinimo plakatas, kurį galite parsisiųsti iš „Neakivaizdinio Vilniaus“ tinklalapio PDF formatu.

Spalvindami žemėlapį galite suplanuoti ateities tyrinėjimų maršrutus, o atlikdami užduotis mažieji lavins savo pastabumą, fantaziją, taps aktyviais žemėlapio kūrėjais.

Vilnius vaikams

Kur rasti? „Neakivaizdinio Vilniaus“ tinklalapyje

Tekstą rengė Ieva Bartaševičiūtė

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama. 

Skaidrė 17

Markučių vietos dvasia

Plačiau