Kol dar žalia: aplankyk gražiausius Vilniaus pažintinius takus

2021 08 20 MaršrutaiVietos

Vis dažniau užklysta lietus, temsta anksčiau, o vakare norisi šilčiau apsirengti – vasara eina į pabaigą. Todėl „Neakivaizdinis Vilnius“ kviečia pasimėgauti paskutinėmis jos dienomis ir Vilnių vis dar supančia žaluma bei atrasti gražiausius sostinės pažintinius takus. Kalvotos vietovės, čiurlenantys upeliai ir panoramos privers suabejoti, ar vis dar esate mieste!

Senųjų kaimų takas

Senųjų kaimų takas. Igno Nefo nuotr.

Žygiuodami 10 km ilgio Senųjų kaimų taku keliauninkai gali susipažinti su kadaise dešiniojo Neries kranto kaimais buvusių Naujųjų Verkių, Verkių Riešės, Staviškių, Turniškių ir Kremplių istorijomis. Pastaroji gyvenvietė yra pradinis taškas, tačiau maršrutą galima pradėti ir nuo bet kurio kito kaimo. Take įrengti informaciniai stendai.

Įspūdingi reljefo skirtumai vietomis leidžia pasijusti it žingsniuotum kalnų takeliu. Šis įspūdis itin stiprus tako ruože nuo Verkių Riešės iki Staviškių. Riešės upelio slėnį supa statūs, eglynais apaugę šlaitai, o čia pat čiurlena skaidrus upokšnis. Šalia upelio stūkso gyvenamieji namai, į vieną iš jų per upelį veda miniatiūrinis tiltelis.

Takas aplink Vilnių

Takas aplink Vilnių

100 kilometrų trasa įrengta tariantis su Lietuvos orientavimosi sporto federacijos nariais, Vyriausiojo miesto architekto skyriaus specialistais. Didžioji jos dalis driekiasi ne asfaltu, o bekele. Tai yra žymiai sveikiau tiems, kurie turi sąnarių problemų, nes minkštas gruntas leidžia bėgant ar vaikštant jaustis komfortiškai.

Apie 17 km trasos driekiasi pro Verkius, dar 8 km – per Sapieginę, Olandų g. (Stalo kalną), Užupį, dar apie 20 km trasa vingiuoja Belmonto mišku, pro A. Puškino muziejų, tęsiasi iki Burbiškių, apie 20 km atkarpa driekias pro Burbiškes iki Lazdynų tilto, dar 12 km – nuo Lazdynų iki Ozo gatvės, nuo Ozo apie 10 km – iki Verkių. Trasą rasite šiame interaktyviame žemėlapyje, laisvalaikio temoje. Daugiau informacijos apie trasą rasite čia.

Vilniaus pilių Kardio©Takas

Vilniaus pilių Kardio©Takas

Pėsčiomis, šiaurietiškomis lazdomis ar bėgimu įveikite 2,86 km ilgio taką, skirtą stiprinti jūsų širdį, sveikatą ir savijautą. Vidury Vilniaus, kur galima sutikti ir stirnų, takas vinguriuoja stačiomis Kreivosios pilies ir Kreivojo miesto teritorijos įkalnėmis bei nuokalnėmis. Ši trasa jums pasiekiama ranka, praktiškai metras iki gamtos – pačioje miesto širdyje, sąlyginai neilga, tačiau labai įvairi, vedanti per šlaitus, atragius, einanti griovomis. Visas šis gėris – tai Vilniaus kalvyno – unikalus gamtos kūrinio dalis, traukusi gyventojus nuo seno čia įsikurti.

Pūčkorių pažintinis takas

Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos nuotr.

Visai šalia vilniečių pamėgto Belmonto (Belmonto g. 17), už tilto per Vilnią, prasideda apie 6 km ilgio Pūčkorių pažintinis takas. Eidami juo pamatysite kelis istorinius Pūčkorių palivarko pastatus, tarp jų ir vardą vietovei davusią patrankų liejyklą, taip pat atrasite kerintį Vilnios slėnio grožį. Pats įspūdingiausias gamtinis objektas – tai 65 m aukščio Pūčkorių atodanga, jaudinančiai atrodanti tiek iš viršaus, tiek iš apačios. Didelė dalis tako driekiasi palei Vilnelę, tad šiltą dieną nesuklysite paėmę maudymosi reikmenis. Beje, nors Lietuva nėra kalnų kraštas, sakoma, jog Vilnia savo žemupyje taip įsisiaučia, kad primena tikrą kalnų upę.

Ribiškių kalvynas

Ribiškių kalvynas

Ką „pridirbo“ besitraukiantis ledynas, geriausia pamatyti vaikštant įspūdingų formų raguvomis Ribiškėse. Nors šioje vietovėje driekiasi vienos žaviausių pasivaikščiojimo trasų, net ir vilniečiams jos dar menkai žinomos. Atsižvelgus į savo fizinį pajėgumą galima rinktis iš dviejų skirtingo ilgio – 3 arba 6 km – trasų. Abu maršrutai prasideda nuo „Ibis“ viešbučio ( Minsko pl. 14) ir veda per labai įvairų kraštovaizdį – tai ir pavėsį teikiantys tamsūs eglynai, ir atviros apžvalgos vietos su plačiomis panoramomis. Maloniai nustebins viena kita išlikusi kaimišku gyvenimo būdu alsuojanti trobelė.

Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas 

Rokantiškės

Pavilnių regioninio parko pakraštyje įkurtas Rokantiškių piliakalnio pažintinis takas nėra ilgas Jis tęsiasi tik 1 km, tačiau nustebins savo turiniu. Žygiuodami juo, susipažinsite ne tik su Rokantiškių piliakalniu ar jo istorija, sužinosite ir kas apskritai yra piliakalnis. Aplankysite Murlės upelio pakrantes, seną eglyną, turėsite galimybę pasivaikščioti išskirtiniu Pavilnių regioninio parko reljefu – raguvomis.

Daugiau žalių Vilniaus kampelių – skiltyje Žaliasis Vilnius.

Skaidrė 17

Vasarojantiems mieste vaikams ir paaugliams – kelionė-spėlionė Šnipiškėse ir vietos išsidūkti

Plačiau