Ką žada nauja kino ir medijų erdvė „Planeta“?

2019 12 13 NaujienosVietos

Vakar duris atvėrė daugiafunkcė kino ir medijų erdvė „Planeta“. Naujajai kultūros buveinei suteiktas originalus, nuo 1963 m. veikusio kino teatro „Planeta“ pavadinimas.

Dėl sunkmečio 2000 m. kino centras „Skalvija“ neteko antrosios, kiek erdvesnės salės. Nuo tada šios patalpos buvo nuomojamos. Iš pradžių čia veikė kompiuterinių žaidimų kambarys, vėliau – režisieriaus Šarūno Barto studija. Tačiau 2018 m. buvo nuspręsta šią erdvę vėl sugrąžinti į kino centro rankas.

S. Žiūros nuotr.

Po metus trukusių darbų „Planeta“ prisistatinėjo visą dieną trukusiais renginiais: ryte vaikams buvo surengtas specialus susitikimas su knygų kūrėjais, vėliau buvo rodomos „Skalvijos“ edukacinių veiklų akimirkos ir moksleivių sukurti filmukai, popiet – videomeno instaliacijos pristatymas, o dieną vainikavo švedų režisierės filmas „Merginos“ (1968 m.).

Žvilgnis vidun

Pro didelius langus jau iš lauko matosi, kaip atrodo naujoji erdvė. Tik įėjus pirmame aukšte įrengta ilga sieninė lentyna, kurioje išdėlioti Mediatekos leidiniai bei DVD formato filmai. Čia pat įrengtos skaitymui skirtos sofos ir foteliai. Už sienos – didelė salė, perskirta stumdoma siena. Ji erdvę leidžia naudoti pagal poreikius ją išplėčiant arba sumažinant.

Antrajame aukšte įsikūrė medijų edukacijos, gamybos ir tyrimų centro „Meno avilys“ komandos biuras.

„Planetos“ sukūrimu rūpinosi trys jaunos architektės, darbai truko metus. Kino centro „Skalvija“ direktorė Vilma Levickaitė įrengimo procesą vadina sėkmingu. Atliktų darbų kaina kartu su baldais ir įranga kainavo 150 tūkst. eurų.

Trys organizacijos po vienu stogu

Nors patalpos sugrąžintos, tačiau kino teatru jos nevirs. Susitikime su žiniasklaida šios erdvės gyventojai – jau minėti kino centras „Skalvija“ bei „Meno avilys“ ir neformalaus ugdymo erdvė „Vaikų žemė“ – pabrėžė „Planetos“ kaip alternatyvaus kino erdvės vaidmenį ir edukacinę funkciją.

Organizacijų atstovai tikino susidūrę su erdvių stoka. Tai stabdė jų veiklų augimą ir ribojo jų mastą.

„Skalvija“ į šią erdvę perkels moksleiviams skirtus projektus – dešimtmetį gyvuojančią „Skalvijos kino akademiją“ bei peržiūras „Mokausi iš kino“, kuriose per metus apsilanko apie 17 tūkst. moksleivių.

Penkioliktus metus skaičiuojantis „Meno avilys“ su lankytojais dalijasi Jono Meko, Sauliaus Macaičio ir kitų padovanotomis kolekcijomis. Jų dovanoti lobynai bei „Meno avilio“ sukaupti filmai ir leidiniai nugulė į visiems atviros mediatekos lentynas. Jos nuolat pildysis.

S. Žiūros nuotr.

Literatūros programos „Vaikų žemė“ vadovas Justinas Vancevičius kalbėdamas apie būsimas veiklas jis paminėjo susitikimus su rašytojais, vaikų ir paauglių literatūros festivalio „Vaikų knygų sala“ veiklų perkėlimą. Taip pat ketinama erdvę naudoti darbui su vaikų literatūros kūrėjais – rengti jiems seminarai, rezidencijas, kvalifikacijos kėlimą.

 „Vaikams labai svarbi kokybiška programa ir jos prieinamumas. Šiame amžiuje jie galbūt linkę atitrūkti nuo knygų, tačiau mes nepriešiname medijų, o siekiame atrasti bendrų sąlyčio taškų. Vienas mūsų projektų – virtualios realybės projektas, literatūros kūrinius persikelsiantis į virtualią realybę“, – teigė „Vaikų žemės“ įkūrėjas ir vadovas.

Atvirumas bendradarbiavimui

Kyla klausimas – kodėl būtent šios trys organizacijos?

Anot „Skalvijos“ kino centro direktorės V. Levickaitės, tai susiklostė labai natūraliai, nes organizacijos bendradarbiauja jau kurį laiką, todėl yra susigyvenusios, o jų požiūris į edukaciją sutampa. Kertiniai „Planetos“ veiklą apibūdinantys žodžiai yra kinas, medijos, edukacija, vaikai, jaunimas, literatūra.

„Nusprendėme ne konkuruoti, o veikti kartu“, – kalbėjo „Meno avilio“ vadovas Žygimantas Jančoras. Jis tikisi, kad trijulės bendro darbo vaisiai turės įtaką visam kultūros laukui.

S. Žiūros nuotr.

Vis dėlto, V. Levickaitė neatmeta galimybės, kad ateityje „Planetos“ gyventojų skaičius gali augti. Nors aiškių kriterijų ir išsigrynintos struktūros kol kas nėra, tačiau atėjūnų veikla, akcentavo ji, privalėtų sietis su kinu ir medijomis. Šiuo metu svarbiausia sukurti bendradarbystės modelį esamoms organizacijoms.

Ką artimiausiu metu galima nuveikti „Planetoje“?

  1. Apsilankyti mediatekoje – vietoje pasižiūrėti filmą, pasiskolinti knygą ar paskaityti naujausią žurnalo „Kinas“ numerį. Ji dirba kasdien 14-19 val., išskyrus sekmadienį ir pirmadienį.
  2. Iki sausio 24 d.susipažinti su ankstyvosiomis Tomo Andrijausko videomeno kūrybos instaliacijomis. „Subraižyti paveiksliukai“ kuratorė – Gerda Paliušytė.
  3. Iki sausio 30 d. apsilankyti „Lėtosiose peržiūrose“. Šeši seansai paskirti iš įvairių šalių kilusių režisierių kūrybai pristatyti. Seansai kviečia sulėtinti tempą, juos lydi specialūs pristatymai.

Daugiau informacijos apie čia vykstančias veiklas rasite apsilankę „Meno avilio“, „Skalvijos“ ir „Vaikų žemės“„Facebook“ paskyrose.

Skaidrė 17

Atnaujintame Vilniaus tyrinėjimo gide – nuo naujų neofreskų iki kurortinių patirčių

Plačiau