Išrinktos gražiausios Vilniaus durys. Susipažink su TOP10!

2022 11 25 Vietos

Šių metų rugpjūčio-rugsėjo mėn. Medinės miesto architektūros muziejus organizavo konkursą „Vilniaus medinukų TOP 2022. Medinės durys“. Jo metu visuomenė turėjo galimybę internetinėje galerijoje balsuoti už labiausiai jiems patikusias medines sostinės duris. Konkurse savo nuomonę pareiškė daugiau nei 470 balsuotojų, išrinkusių 10 gražiausių medinių durų Vilniuje.

Konkurse „Vilniaus medinukų TOP 2022. Medinės durys“ dalyvavo lankytojų pasiūlytos ir muziejaus atrinktos 50 medinių durų, joms parengti trumpi aprašymai, akcentuojantys autentiškas konstrukcijų ir puošybos detales, architektūrinių stilių raišką. Konkurso rezultatai skelbiami Medinės miesto architektūros muziejaus internetiniame puslapyje esančioje galerijoje – www.mmam.lt. 10 nugalėjusių durų bus puošiamos simboliniais ženklais – karūnomis, o specialiai konkursui sukurtos durų ir jas supančių fasadų meninės fotografijos bus pristatomos parodoje, keliausiančioje po įvairias viešas miesto erdves. Kilnojamos fotografijų parodos pristatymas vyks Medinės miesto architektūros muziejuje 2022 lapkričio 26 d., 15 val. Polocko g. 52, Vilniuje.

Konkurso rezultatus komentuoja projekto koordinatorė muziejaus vyr. fondų saugotoja Indrė Užuotaitė: „Nors į konkursą stengėmės įtraukti medines duris iš viso Vilniaus istorinio centro ir jo priemiesčių, balsavimo rezultatai parodo, kad daugiausiai miestiečiai įvertino duris esančias Naujamiesčio teritorijoje bei Stoties rajone. Nenuostabu – čia dominuoja mūrinė XIX a. antros pusės – XX a. pradžios istorizmo stiliaus architektūra su gausiai lipdiniais puoštais fasadais, kurių ornamentiką ir motyvus atkartoja ir medinės durys. Muziejų itin džiugina, kad beveik trečdalį tarp laimėtojų sudaro durys iš Žvėryno bei Užupio medinių namų. Akivaizdu, kad medinė architektūra yra miestiečių pastebima ir vertinama.“

Gražiausių Vilniaus durų TOP10:

1. Jakšto g. 5

Dvivėrės durys su smailėjančios arkos formos viršlangiu, puoštos augalinių motyvų drožiniais bei kalto metalo grotelėmis.

2. D. Poškos 38

Vieno iš Žvėryno medinukų dvivėrės durys su viršlangiu, suskaidytu į tris dalis, puoštos ažūrinėmis metalo grotelėmis.

3.Filaretų g. 8    

Vieno gražiausių Užupyje  medinių namų dvivėrės durys: varčias skiria drožinėta kolona, plokštumos puoštos laužytų formų įsprūdomis su reljefiniais augalinių motyvų  drožiniais.

4. Basanavičiaus g. 31

Dvivėrės įsprūdinės durys, gausiai puoštos augalinių motyvų drožiniais, su į dvi dalis padalintu viršlangiu ir profiliuotu apvadu.

5. Kalvarijų g. 10

Gausiai drožiniais dekoruotos dvivėrės įsprūdinės  durys.

6. Mindaugo g. 12                       

Įsprūdinės dvivėrės įstiklintos durys su viršlangiu, dekoratyviomis metalo grotelėmis bei rankena. Pastatas priklausė Polesės geležinkelių valdybai, architektas – Tadeušas Rostvorovskis.

7. Pušų g. 35

Dvivėrės durys mediniame name Žvėryne. Varčias skiria tekinta kolona, išskirtinė puošmena – floristinių ornamentų drožiniais papuošti trikampiai sandrikai. Namas pastatytas pagal 1914 m. architekto Antono Filipovičiaus Duboviko projektą.

8. Sodų g. 11      

Įsprūdinės, istorizmo stiliaus dvivėrės durys su apvadais, puoštos gausiu, smulkiu drožinėtu dekoru, imituojančiu architektūrines detales – kolonas, kranšteinus, sandrikus.

9. Sierakausko g. 15

Dvivėrės įsprūdinės istorizmo stiliaus durys su arkos formos viršlangiu, puoštos smulkiu drožinių dekoru. Durų portalą puošia profiliuotas angokraščio apvadas ir dvi tinkuotos kolonos.

10. Žygimantų g. 9                        

Dvivėrės durys, gausiai dekoruotos architektūrinių formų drožybiniu dekoru, su gėlių žiedų ornamentais puoštomis kalto metalo grotelėmis ant įstiklintų varčių ir viršlangio. Neoborokinio pastato architektas – Apolinaras Mikulskis.

Konkursas „Vilniaus medinukų TOP 2022“ ir gražiausių Vilniaus medinių durų fotografijų paroda rengiama įgyvendinant Vilniaus miesto savivaldybės ir Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos finansuojamą projektą „Vilniaus istorinio centro ir jo priemiesčių architektūros medinių elementų TOP 10. Medinės durys“. Duris ir jų dekoro elementus fotografavo Martyna Bakaitė-Burokienė. Daugiau informacijos MMAM puslapyje www.mmam.lt   

Skaidrė 17

Vasarojantiems mieste vaikams ir paaugliams – kelionė-spėlionė Šnipiškėse ir vietos išsidūkti

Plačiau