Iš rankų į rankas: skaitytų knygų knygynai Vilniuje

2021 04 26 Vietos

Bukinistika – sena, net XVI a. siekianti tradicija, prasidėjusi Paryžiuje prie Senos upės, kai palei ją įsikūrė knygų pardavėjai, dar kitaip vadinami, bukinistais. Pastarieji supirkinėdavo ir vėliau perpardavinėdavo senas knygas. Be knygų, Senos pakrantėje lūkuriuojančio bukinisto dėžėje, virtusia prekystaliu, taip pat galėdavai rasti ir plakatų ar kitų suvenyrų.

Bukinistų misija – gelbėti knygas, jog šios nebūtų išmestos, o ši paryžietiška tradicija netruko išplisti ir kitur. Štai, Vilniuje galima rasti ne vieną ir ne du bukinistinius knygynėlius, tad pristatome keletą jų.

Mint Vinetu (Šv. Ignoto g. 16)

„Mint Vinetu“

Švento Ignoto gatvėje įsikūręs „Mint Vinetu“ turbūt geriausiai žinomas bukinistinis knygynas mieste. Čia galima ne tik nusipirkti skaitytų knygų, jas pačiam parduoti, bet ir atsigerti kakavos, besėdint knygų lentynų apsuptyje. „Mint Vinetu“  įkūrėjas Jonas Valonis norėjo sukurti tokią erdvę, kurioje  žmonės galėtų ne tik priduoti jau perskaitytas, pabodusias ar tiesiog vietos namuose ir širdyse neradusias knygas, bet ir siekė, kad tai būtų vieta, kurioje galėtų susiburti, bendrauti ir patirtimi dalytis knygų mylėtojai. Knygyne susijungia kava ir knyga, o iki karantino čia galėdavai užsukti į knygų pristatymus ar netgi koncertus.

„Mint Vinetu“ siūlo aklą pasimatymą su knyga – ką nusipirkai, pamatysi tik išpakavęs namuose.

Norintiems turėti tikrą bukinistinę patirtį, „Mint Vinetu“ siūlo aklą pasimatymą su knyga. Knygyno bukinistai, atsižvelgdami į jūsų žanro ar nuotaikos pageidavimus (jei tokių yra), jums kartą per mėnesį atsiųs knygą, o jūs nežinosite ką gausite iki pačios paskutinės akimirkos – kol neišpakuosite. Tad jei išsirinkti knygą savarankiškai sunku, pasiduokite avantiūrai ir leiskite tai padaryti bukinistui. Sako, retai pataiko pro šalį!

Juodas šuo (Pylimo g. 20 – 24)

Knygynas „Juodas šuo“

Po aklų pasimatymų – į slaptus knygynus. „Pirma laiptinė nuo Reformatų stotelės (iš gatvės pusės), durų kodas – 24“ – štai tokią informaciją reikėtų žinoti, jei ne karantino metu norėtumėte surasti 7 kambarių bute įsikūrusį skaitytų knygų knygyną „Juodas šuo“. Įkurti slaptą knygyną Vilniuje, Tomą Lučiūną įkvėpė, taip pat slapto, knygyno Brukline pavyzdys: į jį būdavo galima patekti tik senoje telefonų knygoje radus telefono numerį ir tik paskambinęs žmogus sužinodavo, kur tas knygynas yra. Pradžioje tik skambučio principu veikė ir „Juodas šuo“, bet žmonėms pradėjus skambinti pačiu netinkamiausiu metu, idėjos atsisakyta.

Knygynas „Juodas šuo“

Užėję vidun galimai išplėsite akis, kai pamatysite nuo grindų iki lubų, sienas ramstančias knygų lentynas. Iki knygynui atveriant duris, knygas, atvirutes, plakatus ir kitą grožį,  knygyno įkūrėjas rinko keliaudamas po įvairias Lietuvos vietas. „Juodas šuo“ tarp bukinistinių knygų rasite ir poezijos tomelių, ir meilės romanų, na, o norintiems pačių vertingiausių skaitinių, galvą aukštyn – šių knygų reikėtų žvalgytis pačiose aukščiausiose lentynose!

Knygyne taip pat veikia ir galerija „Studium P“ – vieta, skirta jauniems kūrėjams pristatyti savo kūrybą, tad kartais galite čia ateiti knygų, kartais apžiūrėti parodą, o kas nors tuo metu gali išeiti iš dušo. Juk butas!

Keistoteka (Gėlių g. 4, Paupio g. 2)

„Keistoteka”

„Keistoteka“ – didžiausias bukinistinis knygynas Vilniuje, įsikūręs Užupio bei Stoties rajonuose. Knygyne prieglaudą randa ne tik visokiausios knygos įvairiausiomis kalbomis, bet ir kitokie dalykėliai: muzika (patefonas su vinilinėmis plokštelėmis, audio-kasetės, CD), menai, rankdarbiai (paveikslai, atvirukai, plakatai, suvenyrai, papuošalai, skulptūrėlės) bei visokios keistenybės, kurios, kaip pats knygynas teigia, gali imti ir nustebinti. Nustebinti gali ir viename iš „Keistotekos“ padalinių, lankytojus pasitinkantis katinas Kukutis, tad jei „Juodo šuns“ knygyne kartais galite išvysti lakstantį šunį, žinokite, kad „Keistotekoje“ karaliauja itin mielas katinas.

7 metus gyvuojančiame bukinistiniame knygyne, nusigąsti dėl knygų gausos nevertėtų, kadangi knygyno darbuotojai visuomet padės surasti tinkamą knygą, o pašnekesiai su jais nuves įdomių temų link. Be siekio įsigyti knygą ar paglostyti katiną, į „Keistoteką“ ne karantino metu galima užklysti, jei norite sudalyvauti poezijos skaitymuose, knygų pristatymuose ar edukaciniuose užsiėmimuose, o ateityje knygynas norėtų įrengti knygrišystės kampelį, organizuoti akustinius koncertus bei parodas.

„Keistotekos“ knygyną „prižiūri“ katinas Kukutis

Knygavisiems.lt (Pylimo g. 59)

Jei iki šiol išvardinti bukinistiniai knygynai jums, kaip puikiai Vilnių pažįstančiam asmeniui, nebuvo naujiena, galbūt jus nustebins ši, savitą stoties rajono egzotiką turinti vieta. Netoli Halės turgaus, Pylimo g. 59 palipę stačiais laiptais, atrasite palėpę, kurioje įsikūręs knygynas knygavisiems.lt. Iš pirmo žvilgsnio, kiek chaotiškas knygų išdėstymas, visgi taip pat gali nustebinti savo slepiamais lobiais, na, o kaip žinia, lobiai nebūna padėti prieš pat nosį – reikia tik gerai ieškoti.

Tad štai keletas vietų Vilniuje, kuriose tai, kas sena, gali virsti nauja. Verta paminėti, kad bukinistinių knygynų veikla labai prisideda prie gamtos išsaugojimo bei resursų tausojimo, o taip pat be visų šių, straipsnyje išvardintų knygynų ir jų darbuotojų, prie bukinistikos eko-sistemos galima prisidėti kiekvienam mūsų – senas knygas paprasčiausiai perleiskite kitoms rankoms!

Teksto autorė Gabija Stašinskaitė.

„Neakivaizdinio Vilniaus“ informaciją panaudoti kitose visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose, be sutikimo draudžiama.

 

Skaidrė 17

Vasarojantiems mieste vaikams ir paaugliams – kelionė-spėlionė Šnipiškėse ir vietos išsidūkti

Plačiau