Įdomiausios veiklos muziejuose. Ką nuveikti su visa šeima?

2020 07 30 NaujienosVietos

Vilniuje esantys muziejai vis dažniau kviečia šeimas į netikėtas erdves, siūlo studijuoti ne tik Vilniaus ir Lietuvos istorijos aspektus, meno judėjimus, mokslo reiškinius, bet ir geriau pažinti patį save. Čia tikrai neteks žiovauti, nes užsiėmimai pasitelks įvairiausius pojūčius, o sprendžiant interaktyvias užduotis, galvas pasukti teks ne tik patiems mažiausiems. Muziejams žvelgiant į edukaciją plačiau, atsiveria platūs pažinimo klodai lankytojams su įvairaus amžiaus vaikais.

Pažinimo menas ir meno pažinimas

MO muziejaus edukacinėje veikloje akcentuojamos XXI a. kompetencijos – kūrybiškumas, kritinis mąstymas bei emocinis intelektas. MO kviečia žaidybine ir potyrio forma susipažinti su didžiąją paroda „Kodėl taip sunku mylėti?“. Šeimų ar draugų grupės ekspozicinėje erdvėje dalyvauja detektyviniame vyksme, atlikdami įvairiausias užduotis. Muziejaus edukacijų vadovė Jurgita Zigmantė teigia, jog aktyvus užsiėmimas garantuotai įtrauks kiekvieną atvykusį, lavins pastabumą ir pabudins kūrybiškumą. MO muziejuje organizuojami kassavaitiniai Šeimų sekmadieniai, kai kuriems jau tapę šeimos tradicija. Mažesnieji gali dalyvauti teatro „Pradžia“ užsiėmimuose, o 8-12 m. vaikai kviečiami į ekskursiją su aktore. Ekskursijoje remiamasi vizualinio mąstymo mainais mene. Tai ugdo dialogą, skatina kalbėti apie aktualią kitas/kitoks problematiką pasitelkiant meno kūrinius. Norintys ekspoziciją tyrinėti savarankiškai į pagalbą gali pasitekti pagalbinį leidinį „MOmukai“, kurį už simbolinę 1 euro kainą gali įsigyti kasoje. Knygutė padės mažiesiems geriau pažinti parodą ir ją patirti.

Daugiau informacijos: MO edukacija

MO muziejus . Ryčio Šeškaičio nuotr.

Prieš  dvejus metus duris atvėręs, pirmasis pasaulyje Samuelio Bako vardo muziejus, skirtas Vilniuje gimusiam garsiam dailininkui, siūlo dalyvauti įvairaus pobūdžio užsiėmimuose, pasitelkiant meno kūrinius, kaip atspirties tašką. Čia galima daugiau sužinoti apie menininko biografiją ir sąsajas su Vilniumi, kūrybos simbolių prasmes ar sukurti nuoširdžią savo vaikystės prisiminimų knygą.

Daugiau informacijos: Samuelo Bako muziejaus edukacija

Už Tauro g. 10 namo 3 buto durų slypi unikalus pokario interjeras ir meniška atmosfera. Čia įsikūręs Vinco Mykolaičio-Putino memorialinis butas – muziejus, kviečiantis lankytojus nuo 7 į įvairias edukacijas. Autentiškais rašytojų Vinco Mykolaičio-Putino ir Balio Sruogos daiktais bei baldais puoštame bute lankytojai spręsdami užduotis gali atrakinti muziejų, atrasti lietuviškas patarles iš naujo ar išbandyti poeto darbą.

Daugiau informacijos: Vinco Mykolaičio-Putino memorialinio buto – muziejaus edukacija 

Patirti istoriją dabartyje

Valdovų rūmų edukacijos koordinatorė Vida Kaunienė teigia, jog sau įdomią veiklą išsirinks kiekviena šeima. Muziejuje galima sužinoti ką skanaudavo rūmų gyventojai, kokia buvo vaikų kasdienybė rūmuose, kaip buvo priderama elgtis pas valdovą. Tai proga apsilankyti svečiuose pas Žygimantą Augustą ir Barborą Radvilaitę, sudaryti savo šeimos genealoginį medį, pasigaminti renesansinę koklio plokštelę ar pasidomėti mūsų valstybės ženklais ir susikurti savo herbą. Pažintį su valdovų gyvenimu pilyje galima pratęsti skaitant gražiausią 2019 m. knygą vaikams „Vilniaus rūmai ir jų šeimininkai“, linksmos knygos iliustracijos primins muziejuje matytus herojų artefaktus, genealogiją bei papildys žinias apie įvairiausius nutikimus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje.

Valdovų rūmai.

Daugiau informacijos: Valdovų rūmų edukacija

Buvusioje Šv. Mykolo bažnyčioje ir bernardinų vienuolyne įsikūręs Bažnytinio paveldo muziejus supažindina lankytojus su Vilniaus katedros lobynu. Edukacinių užsiėmimų metu plačiau sužinosite apie gyvenimą vienuolyne, simbolių galią, Vilniaus šventąjį Kazimierą ar vyskupų insignijas. Įgytas teorines žinias edukacijų metu papildo tokios kūrybinės dirbtuvės, kaip atspaudo ar papuošalų gamyba. Didžiausio susidomėjimo muziejuje sulaukia orientacinis žaidimas, kurio metu reikia ieškoti paslėpto lobio.

Daugiau informacijos: Bažnytinio paveldo muziejaus edukacija

Tolerancijos centro muziejininkė-edukatorė Jurga Jackevičiūtė šeimoms muziejuje siūlo ne tik apžiūrėti eksponatus, bet skirtingais rakursais susipažinti su žydų kultūra, patiems išsirinkti apie kuriuos ypatingus ir dar nematytus reliktus norėtumėt sužinoti daugiau. Tarp galimų pasirinkimų – pažintis su Šabato šventimu ir šeimos narių pareigomis šventadienio metu ar savo vardo užrašymas hebrajų rašmenimis.

Daugiau informacijos: Tolerancijos centro edukacija

Žaisti kitaip

Žaislų muziejaus įkūrėjos, Indrės Jovaišaitės – Blaževičienės teigimu, Lietuvoje trūko kultūrinės erdvės, kurioje visi šeimos nariai galėtų laisvai tyrinėti aplinką. Tam tikslui buvo pasitekti žaislai, remiantis archeologiniais radiniais pasakojantis istoriją nuo pačių seniausių žaislų iki tokių, kuriuos prisiminsite iš savo vaikystės. Edukacinė ekskursija „Seniausi Lietuvos žaislai“ supažindina su viduramžių žaidimais ir Lietuvoje atrastais žaislais. Šis žaidybinis patyrimas įtrauks visus šeimos narius.

Daugiau informacijos: Žaislų muziejaus edukacija

Žaislų muziejus.

Pinigų muziejus kviečia šeimas su 8 – 12 metų vaikais, į žaidimą-ekskursija, kurios metu sprendžiamos užduotys siekiant atrakinti pačią tikriausią lobių skrynią. Įnirtingas atsakymų paieškas papildo gido pasakojimas apie tai, kas slypi muziejaus ekspozicijoje. Rimčiau nusiteikę suaugusieji ar šeimos su paaugliais gali išbandyti orientacinį žaidimą „Aplink pinigų muziejų per 80 min.“. Jo metu dvi komandos keliauja po visą muziejų su tikslu išspręsti visas suktas užduotis. Muziejaus prizus laimi surinkę daugiausia taškų, bet nuskriaustas nelieka nei vienas.

Daugiau informacijos: Pinigų muziejaus edukacija 

Pinigų muziejus.

Energetikos ir technikos muziejus visus kam virš 14 metų, kviečia į pirmą Lietuvoje edukacinį pabėgimo kambarį muziejuje. „Senosios Vilniaus elektrinės paslaptys“ įtrauks vienai valandai ir pateiks istorijos mįsles, kurias sprendžiant teks ištrūkti iš elektrinės. Užduočių narpliojimas taps ir pažintimi su pirmąja Vilniaus elektrine – sužinosite, kodėl prireikė statyti elektrinę, kas nutiko per 1931 m. potvynį ir, kokios seniau buvo elektros kainos.

Daugiau informacijos: Pabėgimo kambarys

Tekstą parengė Gina Justina Raibužytė

Skaidrė 17

Muzikinis džemas Vilniuje: kur kokio skonio tikėtis

Plačiau