Duris atvėrė Medinės miesto architektūros muziejus

2022 05 19 NaujienosVietos

2022 m. gegužės 18 dieną – Tarptautinę muziejų dieną – duris stvėrė nauja kultūros, susitikimų ir medinės architektūros puoselėjimo erdvė Vilniaus mieste – Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos padalinys Medinės miesto architektūros muziejus. Muziejus įsikūrė viename gražiausių Vilniaus medinės architektūros paveldo objektų – pastate Polocko g. 52.

MMAM atidarymas

Atidarymo diena prasidėjo kaspino kirpimo ceremonija, po kurios sekė ekskursijos su muziejų kūrusiais žmonėmis. „Vilniaus plano“ projektuotojai ir pastato rekonstrukcijos projekto autoriai Vincas Brezgys ir Rūta Astasevičiūtė dalinosi patirtimi bei papasakojo apie pastato tvarkybos darbų planavimo ir įgyvendinimo procesą, unikalius sprendimus, priimtus siekiant išsaugoti kuo autentiškesnį pastato interjerą ir išorinį vaizdą. Preciziško tikslumo ir meilės paveldui reikalaujančius medžio meistrų komandos darbus pastatė pastato medinių architektūrinių elementų restauravimo ir atkūrimo darbus atlikę meistrai Saulius Sakalas ir Mindaugas Ratavičius. MB „Baukas“ architektai Edita Bružikaitė ir Mantas Čekaitis atskleidė kokius iššūkius, kilusius norint architektūros temą pristatyti nedidelėje muziejaus erdvėje, teko įveikti kuriant ekspozicijos koncepcijos ir dizaino projektą, o Medinės miesto architektūros muziejaus darbuotojai Indrė Užuotaitė ir Vilius Mateika lankytojams pristatė pastato tvarkybos rezultatus ir ekspozicijas bei pasidalino ekspozicijos turinio kūrimo metu surinktomis žiniomis ir atradimais. „Manau, prasminga, kad atidarymo metu lankytojai galėjo ne tik pamatyti pastatą, bet ir susipažinti su dalimi gausios projekto komandos, kuri prisidėjo prie šio sudėtingo ir kupino iššūkių projekto įgyvendinimo“ – džiaugiasi projekto „Medinės architektūros paveldo muziejaus Vilniuje, Polocko g. 52, sukūrimas“ vadovė Birutė Vagrienė.

MMAM atidarymas

„Dar prieš kelerius metus šis XIX a. statytas medinukas Užupyje puvo ir buvo begriūvantis. Šiandien mūsų ir Užupio bendruomenės idėja virto realybe – prikeltas naujam gyvenimui medinukas virto medine puošnia gulbe, ir už tai turime dėkoti didžiuliam būriui žmonių. Tačiau noriu atkreipti dėmesį ir į vieną paradoksą – muziejų čia įrengti galėjome tik todėl, kad pastatas yra senas, renovuotas. Naujame mediniame pastate šiuo metu jokio viešo objekto įrengti negalima – tai draudžia įstatymai, tai neatitinka dabar galiojančių priešgaisrinės saugos reikalavimų ir t.t. Jau ne kartą kėliau šią problemą viešai, kalbėjau apie tai su aplinkos ministru, ši problema turi būti išspręsta. Pasaulyje vis labiau populiarėja mediniai viešieji pastatai, tai turi ateiti ir į Lietuvą. Tegu naujasis muziejus įgyja kuo daugiau medinių „konkurentų“, – sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Sauliaus Žiūros nuotr.

699-ojo Vilniaus gimtadienio proga miestiečiai ir miesto svečiai jau galėjo žvilgtelėti į sutvarkyto pastato vidų, o dabar visuomenei pristatyta muziejaus ekspozicija, pasakojanti apie istorinių medinių pastatų statymo technologijas, medinį Vilniaus paveldą, muziejaus pastato istoriją bei šiuolaikinę medinę architektūrą. Medinės miesto architektūros muziejaus vadovė Donata Armakauskaitė pastebi „Pasakoti apie architektūrą mažose ekspozicinėse patalpose – tikras iššūkis. Muziejaus komanda ir ekspoziciją kūrę architektai pasirinko kalbėti apie medinės architektūros praeitį, dabartį ir ateitį per kelias pagrindines temas – medinį Vilniaus paveldą, istorinių ir šių laikų medinių namų statymo technologijas, pastato Polocko g. 52 istoriją ir rekonstrukcijos proceso pristatymą. Ateityje nemažą dėmesį skirsime medinės architektūros, kaip tvaraus ir aplinkai draugiško miesto dalies, pristatymui bei praktinių mokymų, skirtų medinių architektūrinių elementų tvarkymui, organizavimui“. Muziejuje gyventojai taip pat gali gauti konsultacijas pastatų priežiūros ir tvarkymo klausimais, atlikti nesudėtingus medinių architektūrinių elementų atnaujinimo darbus.

Vilniaus memorialinių muziejų direkcijos padalinys Medinės miesto architektūros muziejus įkurtas 2019 metais ir veikia viename gražiausių Vilniaus medinės architektūros paveldo objektų – pastate Polocko g. 52, Užupyje.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau