22 km minint Laisvės gynėjų dieną – unikali radijo ekskursija „Kalbanti Sausio 13-osios istorija”

2021 01 06 MaršrutaiNaujienos

Laisvėje gimusios kartos sausio įvykius pažįsta tik iš istorijos vadovėlių, artimųjų pasakojimų.  Minėdama Sausio 13-osios trisdešimtmetį, LRT įgyvendino idėją sukurti unikalią radijo ekskursiją „Kalbanti Sausio 13-osios istorija”, kurią galima apeiti virtualiai specialiame LRT.lt polapyje arba aplankyti objektus gyvai ir prie jų klausytis įrašytų istorijų.

Vilniaus Raudonojo kryžiaus ligoninė, Žygimantų g. 3. Justino Stacevičiaus/LRT nuotr.

Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgos, Spaudos rūmai, Televizijos bokštas, daugiaaukštis Lazdynuose, barikados, Parlamentas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, buvęs Vilniaus radijo taškas, buvusi Šv. Jokūbo ligoninė, buvusi Raudonojo kryžiaus ligoninė, buvęs morgas, Vilniaus arkikatedra, Lietuvos radijas ir televizija – iš viso 13 stotelių. Jei į ekskursiją virtualiai arba gyvai leisitės laikydamiesi eiliškumo, išgirsite chronologiškai sudėtą istoriją, tarsi sujungiančią dvi kartas: prisimenančią kruvinuosius Sausio 13-osios įvykius ir tik girdėjusią pasakojimus apie tai.

Vilniaus radijo taškas, Gedimino pr. 34. Justino Stacevičiaus/LRT nuotr.

Ekskursijos maršrutas nuo Viršuliškių iki Lietuvos radijo ir televizijos pastato driekiasi apie 22 km. Šios vietos pasakoja apie žmones, kurių nebuvo įmanoma sustabdyti. Jos liudija apie drąsą ir neviltį, baimę ir susitelkimą, apie naktį, kai mūsų Lietuvos Laisvė prabilo. Įrašytuose pasakojimuose galima išgirsti laisvės gynėjų skanduotes medikų jaudulį, baimę žurnalistų balse, kai jų transliaciją tiesioginiame eteryje nutraukia okupantai.

TV bokštas, Sausio 13-osios g. 10. Justino Stacevičiaus/LRT nuotr.

Ekskursijos metu lydės patikimi ir pažįstami LRT RADIJO balsai. Vienas jų – žurnalistės Janinos Mateikienės, kuri prieš 30 metų per radiją pranešinėjo apie Sausio įvykius. Jos balsas lydi pasakojimuose apie LRT pastatą ir Spaudos rūmus – čia galėsite išgirsti ir Janiną prieš 30 metų”, sako D. Javinskaitė, ekskursijos iniciatorė.

Archyvus kruopščiai atrinko ir pasakojimus garsiškai sudėjo dokumentikos kūrėja Vaida Pilibaitytė. Ekskursija tikrai nesibaigs po Sausio 13-osios minėjimo, visuomenei ji bus prieinama ir toliau.

Ekskursijos žemėlapį, stotelių aprašymus, audiogidą galima rasti specialiame LRT.lt polapyje.

Skaidrė 17

Dangoraižių šešėlyje, arba kaip pajusti Niujorką Vilniuje

Plačiau