Registracija į jau trečius metus vyksiančio festivalio „Mechanizmai” ekskursijas

Vilniaus miesto savivaldybė jau trečius metus kviečia į didelio susidomėjimo sulaukusį festivalį „Mechanizmai“. Rugsėjo 9–10 dienomis miestiečiai kartu su gidais aplankys energetikos įmones ir industrinius rajonus bei sužinos, kaip į vilniečių namus atkeliauja šiluma, vanduo, elektra, kaip keičiasi miesto transportas.

Ekskursija „Industriniai Savanoriai” 

XX a. 5–6 deš. Vilniuje palei dabartinį Savanorių prospektą nutįso nauja pramonės zona. Čia iškilo įmonės, vėliau turėjusios neabejotiną įtaką tolesnei miesto raidai: termofikacinė elektrinė, namų statybos kombinatas, radijo komponentų, plastmasinių dirbinių ir kitos gamyklos. Lankomos pramoninės teritorijos sudomins ne tik savo istorijomis, bet ir industrinės romantikos prisotintu kraštovaizdžiu. Pasivaikščiokime po šias ypač neturistines vietas. Ekskursija prasideda ties Vilkpėdės ligonine, prie kurios susipažįstama su svarbiausiais vietovės istoriniais faktais ir legendomis, o vėliau leidžiamasi į tikrą Vilniaus pramonės arteriją – Savanorių prospektą. Čia išgirsite, kokią įtaką sostinės plėtrai padarė energetikos galiūnė Termofikacinė elektrinė Nr. 2, kuo išskirtinės šio rajono gamyklos, kokia produkcija iš didžiulių angarų pasiekdavo dienos šviesą tada, o kokia – dabar.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė – 2 val.  

Rugsėjo 9 d. 10:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 13:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Pamatyk, kaip JUDA Vilnius” 

Būdami eismo dalyviais dažnai nesusimąstome, kaip mieste valdomas eismas, kas reguliuoja eismą ir kam to reikia. Tiesa? Tačiau sankryžoje ar pėsčiųjų perėjoje išsijungus šviesoforams, pavyzdžiui, dėl elektros tiekimo sutrikimų ar eismo įvykio, pastebime, kad pervažiuoti sankryžą ar pereiti per perėją saugiai ir be trikdžių tampa beveik neįmanoma. 

Esant tokioms situacijoms Eismo valdymo centras ir jo sistema – nepamainomas pagalbininkas, kad miestas nesustotų judėjęs, o jame judantys eismo dalyviai išliktų saugūs ir kelionės tikslą pasiektų kuo greičiau bei paprasčiau.

Ar kada nors domėjaisi:

  •       Kaip veikia šviesoforai ir kas juos reguliuoja?
  •       Kodėl prie perėjos verta paspausti laukimo mygtuką?
  •       Ką mato ir kam skirtos sankryžose įrengtos vaizdo stebėjimo kameros?
  •       Kur ir kada būna spūstys?

Į šiuos ir visus kitus su miesto judėjimu susijusius klausimus tau atsakys Eismo valdymo centro vadovas Aleksej Apanovič, nekantriai tavęs laukiantis JUDU (SĮ „Susisiekimo paslaugos“) Eismo valdymo centre.

Maršrutas skirtas vaikams nuo 8 metų. Vaikams būtina suaugusiojo palyda. 

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė – 1 val. 

Rugsėjo 9 d. 11:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Bėgiais elektros greičiu!“

Dabar elektriniai traukiniai važinėja kasdien. Kelionės jais – patogios ir greitos. Tačiau kelias iki elektrifikuoto geležinkelio buvo labai ilgas. Nuo pirmųjų garvežių, kurie XIX a. vid. pasiekė Lietuvos teritoriją, iki pirmojo maršrutu Vilnius–Kaunas išriedėjusio elektrinio traukinio 1975-aisiais įvyko daug reikšmingų pokyčių. Prieš beveik 50 metų pradėtas elektrifikacijos procesas labai domino visuomenę – žmonės bėgdavo žiūrėti pro jų gyvenvietes pravažiuojančių pirmųjų elektra varomų traukinių.

O šiandien, vykstant intensyviems elektrifikacijos darbams svarbiausiuose Lietuvos geležinkelio ruožuose, aktualu tai, kaip pažengta į priekį – kaip keitėsi riedmenys, jų veikimo principai, kaip geležinkelių transportas iš itin taršaus tapo vienu mažiausiai kenkiančių aplinkai. Ekskursijoje sužinosite apie istorinius riedmenis, jų raidą, svarbiausias technines charakteristikas, elektrifikacijos įtaką traukiniams ir iš arčiau susipažinsite su istoriniais garvežiais, šilumvežiais, elektrovežiais bei pagalbine geležinkelio technika.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė – 1 val. 

Rugsėjo 9 d. 13:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 
Rugsėjo 9 d. 15:00 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Ekskursija Liepkalnio vandens saugykloje

Po kalnu 1916 m. įrengta šimtametė Liepkalnio vandens saugykla išsiskiria unikalia konstrukcija ir akustika – aidas joje atsikartoja net 5–6 kartus. Saugykla naudota iki 1987 m.  Ilgą laiką šis strateginis miesto vandentiekio sistemos objektas buvo uždaras ir saugomas, o nuo 2023 m. liepos atvertas visuomenei. Ekskursijų su Energetikos ir technikos muziejaus gidu metu sužinosite, kaip veikia Liepkalnio vandenvietė ir Vilniaus vandentvarkos sistema? Kiek litrų vandens 1916 m. suvartodavo vilniečiai? Kas nutiko 1941 m., kai sostinėje kilo dizenterijos ir šiltinės epidemijos? Kodėl vandens saugykla aidi ir kaip joje susikalbėti?

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Adresas: Liepkalnio g. 20, Vilnius

Rugsėjo 9 d. 10:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Rugsėjo 9 d. 12:00 val. –Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Rugsėjo 9 d. 13:30 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Rugsėjo 9 d. 15:00 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

SVARBU: Liepkalnio vandens saugykloje visi norintys gali apsilankyti rugsėjo 9 dieną, nuo 10:00-16:00 val. (be registracijos)

Ekskursija Energetikos ir technikos muziejaus Virsmo salėje

Virsmo salė – interaktyvi Energetikos ir technikos muziejaus ekspozicija apie žmogaus santykį su energija. Jos centre, Faradėjaus narve, įrengtos dvi didžiausios Teslos ritės Baltijos regione, o salės pašonėje lankytojams atverti istoriniai pirmosios viešosios Vilniaus miesto elektrinės kamino pamatai, kurių vieta iki šiol nebuvo tiksliai žinoma.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Adresas: Rinktinės g. 2, Vilnius

Rugsėjo 9 d. 10:15 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 13:30 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 16:45 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 10:15 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 13:30 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 16:45 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Vilniaus Monstro istorijos ir šilumos kelias“

Iš tolo aukštais kaminais vilniečius pasitinkanti Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2 kviečia apsilankyti visus, norinčius suprasti ir sužinoti, kaip atsiranda šiluma, karštas vanduo ir elektra. Tai – vienas įdomiausių iki šiol veikiančių industrinių objektų Baltijos šalyse. Didžiulė, daugiau nei 20 ha apimanti teritorija – tarsi atskiras ir akylai saugomas miestelis, turintis savo gatves, istoriją ir paslaptis. Miestelio centre – kalinių rankomis statytas raudonų plytų pastatas, kurį darbuotojai praminė Monstru. Jis lyg širdis, iš kurios apie 758 km ilgio vamzdžiais it kraujagyslėmis į vilniečių namus keliauja šiluma. O kaip ji gaminama? Kokie įrenginiai ūžia Monstro viduje? Kodėl biokure randama kulkų? Kartu su gidu apkeliausite elektrinės gatves, pasivaikščiosite Monstro koridoriais, užsuksite į HBO serialo „Černobylis“ išgarsintą rūsį ir išgirsite daug metų saugotus pasakojimus. Darbuotojai sako, kad niekada negali žinoti, kuo nustebins Monstras, todėl būkite pasiruošę netikėtumams.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė 1 val.

Ekskursijoje dalyvauti gali asmenys nuo 14 metų. Ji nėra pritaikyta judumo ribojimų turintiems lankytojams. Lankytojai prieš ekskursiją bus supažindinami su saugumo reikalavimais ir turės įsipareigoti jų laikytis, visos ekskursijos metu būtina dėvėti organizatorių duotą šalmą ir liemenę.

Rugsėjo 9 d. 13:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 14:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 15:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 16:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 17:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 18:00 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 13:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 14:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 15:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 16:00 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 17:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Ekskursija šeimoms su vaikais „Gerasis Vilniaus Monstras“

Dauguma iš tolo esate matę aukštuosius kaminus, tačiau retas kuris vaikščiojo po didžiulę ir ypatingą teritoriją. Į svečius mažuosius vilniečius kviečia Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2. Darbuotojai ją vadina geruoju Monstru, nes jis šiluma ir karštu vandeniu aprūpina daugiau nei 200 tūkst. namų ūkių ir yra labai galingas. Čia ištisus metus nenuilstamai dūzgia įvairūs įrenginiai, gaminantys šilumą, elektrą ir karštą vandenį. Kaip visa tai atsiranda? Kaip šiluma pasiekia gyventojų namus? Kokį kurą naudoja? Valandos trukmės ekskursija, specialiai parengta mažiesiems, padės suprasti ir atrasti vieną svarbiausių Vilniaus industrinių objektų.

Maršrutas skirtas vaikams nuo 6 iki 13 metų. Ekskursija nėra pritaikyta judumo ribojimų turintiems lankytojams. Lankytojai prieš ekskursiją bus supažindinami su saugumo reikalavimais ir turės įsipareigoti jų laikytis, visos ekskursijos metu būtina dėvėti organizatorių duotą šalmą ir liemenę.

Vaikams būtina suaugusiojo palyda. Suaugusiųjų prašome užpildyti registracijos formą atskirai už save ir mažuosius.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė 1 val.

Rugsėjo 9 d. 10:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 11:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 9 d. 12:00 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 
Rugsėjo 10 d. 10:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 11:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 12:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Ekskursija Antavilių vandenvietėje

Antavilių vandenvietė – didžiausia Vilniuje esanti vandenvietė, kuri kokybišku, sveiku ir skaniu geriamuoju vandeniu aprūpina apie 41 proc. sostinės gyventojų. Iš šios vandenvietės geriamasis vanduo tiekiamas į Santariškes, Baltupius, Šeškinę, Fabijoniškes, Pašilaičius, Justiniškes, Viršuliškes, Šnipiškes, Jeruzalę, Valakampius, dalį Antakalnio ir Žvėryno. Antavilių vandentiekio stotis vandeniu aprūpina daugiau nei 250 tūkst. gyventojų. Per šią ekskursiją sužinosite visą vandens kelią: nuo vandens, esančio kelis šimtus metrų po žeme, išgavimo iki jo pristatymo į vilniečių namus.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Rugsėjo 9 d. 10:00 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 
Rugsėjo 9 d. 11:00 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija Vandentiekio muziejus Sereikiškių vandenvietėje

Vandentiekio muziejus – 1976 m. vandentvarkos darbuotojų įkurta erdvė Sereikiškių vandenvietėje, visai šalia Bernardinų sodo. Šiame muziejuje galėsite išvysti ilgus metus kruopščiai rinktus eksponatus – nuo pirmųjų Vilniuje tiestų vamzdžių iki seniausių vandentiekio tiesimo schemų. 

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Rugsėjo 10 d. 10:00 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 11:00 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Karoliniškių lietaus nuotekų valymo įrenginiai”

Ant Sudervėlės upelio esantys Karoliniškių lietaus nuotekų valymo įrenginiai aptarnauja didelį kritulių surinkimo baseiną, apimantį Karoliniškių, Pilaitės, Justiniškių ir Viršuliškių mikrorajonus bei dalį Vilniaus vakarinio aplinkkelio. Valymo įrenginiai pastatyta 1985 m., o 2018 m. rekonstruoti, padidinant jų našumą ir pajėgumus.

Ekskursijos metu bus galima pamatyti požemines smėlio ir naftos gaudykles, nusėsdinimo baseinus, atitekančio ir išleidžiamo vandens kokybės monitoringo sistemą, akumuliacinę kaupyklą. Jei orai leis, kaupyklą pasieksime jungiamuoju 2,2 m diametro vamzdžiu; jei orai bus nepalankūs, nerizikuosime – apžiūrėsime kaupyklą, esančią virš žemės.

Ekskursija nemokama. Būtina registracija.

Ekskursijos trukmė apie 40 min.

  • Papildoma informacija:
    • Apranga – patogi ir praktiška;
    • Avalynė – rekomenduojame pasiimti guminius botus (jei nelis, turėsime galimybę nusileisti į požeminį tunelį, jungiantį valyklą su lietaus nuotekų kaupykla).

Rugsėjo 9d. 10:00 val. Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Rugsėjo 9d. 11:00 val.Šioje ekskursijoje vietų nebėra. 

Orientacinis žaidimas „Išnarstyk miestą“

Žingsniuodami Vilniaus gatvėmis ne visada susimąstome, iš kur atsiranda elektra, kaip į mūsų namus patenka vanduo, kodėl Vilniuje nėra tramvajaus. Leiskitės į atradimų kupiną kelionę – orientacinį žaidimą – „Kaip veikia miestas?“  Burkitės į komandą ir pažinkite miestą, prisiminkite jo legendas ir istorinius faktus, kad galėtumėte atlikti užduotis, rasti reikiamus objektus, atsakyti į klausimus ar apsilankyti nurodytose Vilniaus vietose. Žaisdami puikiai pramankštinsite ir kūną, ir smegenis – sužinosite daug įdomių dalykų apie Lietuvos sostinę ir suksite galvą, spręsdami logines užduotis. Dalyvaukite, smagiai praleiskite laiką, o geriausios komandos bus apdovanotos. Atradimai ir gera nuotaika laukia jūsų Vilniuje!


Žaidimas vyks nuo 2023 m. rugsėjo 9 d. 09:00 iki 2023 m. rugsėjo 10 d. 23:59. Žaidimo pradžios laiką rinksitės patys.

SVARBI INFORMACIJA

*Komandoje privalo būti mažiausiai vienas pilnametis asmuo.

*Žaidimo prisijungimo kodą galėsite atsiimti Vilniaus turizmo informacijos centre (Pilies g. 2) rugsėjo 9 ir 10 dienomis, nuo 9 iki 18 val.

*Žaidimo užduotys bus pateikiamos specialioje interneto platformoje, todėl kiekvienai komandai privalomas bent vienas išmanusis telefonas su internetu ir pakrauta baterija.

*Apsirenkite patogiai ir šiltai, atsižvelgdami į oro sąlygas. Vietų, kuriose galėtumėte išsipurvinti, nebus, todėl puikiai tiks kasdieninė apranga.