Registracija į energetikos savaitgalio ekskursijas „Mechanizmai”

Energetikos savaitgalis „Mechanizmai“ šiemet grįžo didesnis ir dar labiau jaudinantis. Tarp festivalio naujienų – įvairios veiklos mažiesiems, moksliniai eksperimentai, naktinės ekskursijos po elektrinę, troleibusų parko užkulisiai ir valstybinės svarbos objektai – nauja vandentvarkos infrastruktūra, dujų skirstymo pastotė ir net patį statybų įkarštį išgyvenanti Vilniaus kogeneracinė jėgainė. Išsirinkite, kas svarbiausia jums! 

Registracija į ekskursijas bus aktyvuota rugsėjo 5 d. 

Ekskursija „Vilniaus Monstro istorijos ir šilumos kelias” 

Iš tolo dryžuotais kaminais vilniečius pasitinkanti Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2 kviečia apsilankyti visus, norinčius suprasti ir sužinoti, kaip atsiranda šiluma, karštas vanduo ir elektra. Tai – vienas įdomiausių iki šiol veikiančių industrinių objektų Baltijos šalyse. Didžiulė, daugiau nei 20 ha apimanti teritorija – tarsi atskiras ir akylai saugomas miestelis, turintis savo gatves, istoriją ir paslaptis. Miestelio centre – kalinių rankomis statytas raudonų plytų pastatas, kurį darbuotojai praminė Monstru. Jis lyg širdis, iš kurios apie 750 km ilgio vamzdžiais kaip kraujagyslėmis į vilniečių namus keliauja šiluma. O kaip ji gaminama? Kokie įrenginiai ūžia „Monstro“ viduje? Kodėl biokure randama kulkų? Kartu su gidu apkeliausite elektrinės gatves, pasivaikščiosite Monstro koridoriais, užsuksite į HBO serialo „Černobylis“ išgarsintą rūsį ir išgirsite daug metų saugotus pasakojimus. Darbuotojai sako, kad niekada negali žinoti, kuo nustebins Monstras, todėl būkite pasiruošę netikėtumams.  

Ekskursijoje dalyvauti gali asmenys nuo 14 metų. 

Ekskursija nemokama. Ekskursijos trukmė – 1 val.  

Adresas: Elektrinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 10 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 12 val. -Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 14 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 15 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Rugsėjo 10 d. 16 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Rugsėjo 10 d. 17 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Rugsėjo 10 d. 18 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 10 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 12 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 14 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 15 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 16 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 17 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija šeimoms su vaikais „Gerasis Vilniaus Monstras” 

Dauguma iš tolo esate matę dryžuotus kaminus, tačiau retas kuris vaikščiojo po didžiulę ir ypatingą teritoriją. Į svečius mažuosius vilniečius kviečia Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2. Darbuotojai ją vadina geruoju Monstru, nes jis šiluma ir karštu vandeniu aprūpina daugiau nei 200 tūkst. namų ūkių ir yra labai galingas. Čia ištisus metus nenuilstamai dūzgia įvairūs įrenginiai, gaminantys šilumą, elektrą ir karštą vandenį. Kaip visa tai atsiranda? Kaip šiluma pasiekia gyventojų namus? Kokį kurą naudoja? Valandos trukmės ekskursija, specialiai parengta mažiesiems, padės suprasti ir atrasti vieną svarbiausių Vilniaus industrinių objektų.  

Maršrutas skirtas vaikams nuo 6 iki 13 metų. Vaikams būtina suaugusiojo palyda. Suaugusiųjų prašome užpildyti registracijos formą atskirai už save ir mažuosius. 

Ekskursija nemokama. Ekskursijos trukmė – 1 val. 

Adresas: Elektrinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 13 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 13 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija suaugusiems „Naktinis Vilniaus Monstras“ 

Kai visas miestas miega, Monstras nesnaudžia – Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 šilumos ir karšto vandens procesai nesustoja. Įrenginiai čia dūzgia ištisus metus, visa parą. Kviečiame atrasti šį objektą jau sutemus, susipažinti su jo istorija, centralizuotos šilumos ir karšto vandens gamybos procesais, pasiklausyti istorijų, kurias Monstras saugojo ne vieną dešimtmetį.  

Ekskursijoje dalyvauti gali tik suaugusieji nuo 18 metų. 

Ekskursija nemokama. Ekskursijos trukmė – 1 val. 

Adresas: Elektrinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 21 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 21.30 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 22 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Troleibusų namai“ 

Kur gyvena miesto troleibusai? Kaip atrodo miesto legenda tapęs 1985 metų troleibusas, kuriame vyksta ne tik ekskursijos, bet ir kitos įdomios veiklos? Troleibusų parkas, pasislėpęs Antakalnyje, Žolyno gatvėje tarp medžių ant kalvos, supažindins ekskursijos dalyvius su vairuotojų darbo diena, transporto priemonių paruošimu, pamatysite įspūdingo dydžio plovyklą ir kaip darbščios rankos siuva troleibusams patogias sėdynes. Išgirsite apie artėjantį troleibusų parko atnaujinimą ir galbūt paskutinį kartą pamatysite senųjų „Škoda” troleibusų remonto ypatumus. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Antakalnio transporto departamentas, Žolyno g. 15 

Rugsėjo 10 d. 12 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 14 val.  – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Vandens kelionė – nuo gręžinio iki čiaupo!” 

Vilniaus Antavilių vandentiekio kompleksas jungia 4 vandenvietes (Pečiukų, Virių, Karveliškių, Nemenčinės) su jose veikiančiais 78 gręžiniais, vandens gerinimo ir dezinfekavimo įrenginiais, trimis 10 tūkst. m3 talpos švaraus vandens rezervuarais, antro kėlimo siurbline ir technologiniais vamzdynais. 

2001 m. pradėjus eksploatuoti vandens gerinimo įrenginius, kuriuose įrengta bereagentinė požeminio vandens aeravimo technologija, kitais metais ji buvo pristatyta konkursui „Lietuvos metų gaminys 2002“, kuriame laimėjo metų gaminio medalį. Šie įrenginiai užtikrina labai geros kokybės vandens tiekimą 47 proc. vilniečių, o vandens gerinimo proceso metu kaip šalutinis produktas išgaunama geležis tampa antrine žaliava, atiduodant ją „Palemono keramikai“.  

Šioje ekskursijoje savo akimis pamatysite, iš kur ir kaip vanduo atiteka iki jūsų namų čiaupo, o ir pati vandenvietės teritorija, apsupta didingos gamtos, tikime, suteiks ne tik įkvėpimo, bet ir naujos kūrybinės energijos. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Antavilių g. 29 

Rugsėjo 10 d. 10 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 11 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 12 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Senasis Vilniaus vandentiekis” 

Sereikiškių vandenvietėje yra įsikūrusi ne tik „Vilniaus vandenų“ geriamojo vandens laboratorija, bet čia veikia ir pačių darbuotojų įkurtas Vandentiekio istorijos muziejus, duris atvėręs 1976 metų liepos 28 dieną. Turtinga muziejaus ekspozicija byloja ne tik apie vandentiekio ir nuotakyno statybos eigą, bet ir apie dalį Vilniaus miesto istorijos. Kviečiame savo akimis pamatyti įdomiausius ir netikėčiausius šio muziejaus eksponatus: nuo pirmųjų po sostine išraizgytų vamzdžių iki įspūdingų vandens tiekimo įrenginių. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Maironio g. 12 

Rugsėjo 10 d. 17 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 18 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 11 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 12 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Nuotekų kelias” 

Ar žinote, kur patenka jūsų namuose panaudotas vanduo? Kaip yra tvarkomos nuotekos ir kaip tai daryti atsižvelgiant į visus aplinkosauginius reikalavimus? „Vilniaus vandenys“ ne tik tiekia šaltą geriamąjį vandenį bet ir surenka nuotekas. Jų surinkimui ir transportavimui iki nuotekų valyklos naudojamas 1335 km ilgio vamzdynas. Dėl kalnuoto miesto reljefo nuotekos transportuojamos 185 skirtingo pajėgumo nuotekų siurblinių pagalba, kurios perpumpuoja visas miesto nuotekas į Vilniaus miesto nuotekų valyklą. Tai didžiausia nuotekų valykla Lietuvoje, kuriai 2003 m. buvo suteiktas „Metų gaminio medalis“. 

2012 m. šioje valykloje pastatyti nauji, modernūs dumblo apdorojimo įrenginiai, kurių pagalba dumblo apdorojimo proceso metu per parą pūdytuvuose susidaro apie 190 tūkst. m3 biodujų, kurios naudojamos kogeneracinėse jėgainėse elektros bei šiluminės energijos gamybai.  

2021 metų vasarą Vilniaus nuotekų valykloje pradėti rekonstrukcijos darbai, kurių pabaiga numatoma 2023 metais.  

Kviečiame pamatyti moderniausią ir didžiausią nuotekų valymo vietą visoje Lietuvoje, sužinoti, kokie netikėčiausi daiktai, kartu su nuotekomis, šioje vietoje yra aptinkami ir tapkite didžiausių pokyčių istorijoje, nuotekų valyklos rekonstrukcijos proceso, liudininkais. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Titnago g. 74 

Rugsėjo 11 d. 10 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 14 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Maršrutas po pramoninę Vilkpėdę su Albertu Kazlausku 

Pasivaikščiokite po ypač neturistines vietas – Vilkpėdę ir Savanorių prospekto pramonės zoną. Ekskursija prasideda ties Vilkpėdės ligonine, prie kurios susipažįstama su svarbiausiais vietovės istoriniais faktais ir legendomis, o vėliau – leidžiamasi į tikrą Vilniaus pramonės arteriją – Savanorių prospektą. Čia išgirsite, kokią įtaką sostinės plėtrai padarė energetikos galiūnė Termofikacinė elektrinė Nr. 2, kuo išskirtinės šio rajono gamyklos, kokia produkcija iš didžiulių angarų pasiekdavo dienos šviesą tada, o kokia – dabar. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Vilkpėdės ligoninės vartai, Vilkpėdės g. 3 

Rugsėjo 10 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija Gudelių dujų skirstymo pastotėje 

Aplankykite Vilniuje, Gudelių gatvėje įsikūrusį Lietuvos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ padalinį.  

Susirinkusiems svečiams papasakosime, kaip užtikriname gamtinių dujų infrastruktūros saugumą ir patikimumą, kokius žingsnius padarėme ir dar ketiname padaryti įtvirtinant energetinę nepriklausomybę. Kaip reguliuojami dujų srautai ir kaip atrodo mūsų kolegų darbų diena. Taip pat pristatysime Gudelių gatvėje esančią infrastruktūrą, saulės parką bei papasakosime daug įdomių faktų apie gamtines dujas bei ateitimi vadinamą vandenilį.  

„Amber Grid“ atsakinga už gamtinių dujų perdavimą sistemos naudotojams, gamtinių dujų infrastruktūros eksploatavimą, priežiūrą ir plėtojimą. Ateikite susipažinti! 

Kadangi lankysitės valstybinės reikšmės objekte, registracijoje būtina nurodyti vardą ir pavardę, o ekskursijos metu – turėti asmens dokumentą. Prieš ekskursiją asmens dokumentai bus tikrinami. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Gudelių g. 49 

Rugsėjo 10 d. 10 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Apsišviesk! Taip veikia elektrinė“ 

Susitikime Energetikos ir technikos muziejuje, įsikūrusiame pirmojoje viešoje miesto elektrinėje! Ekskursijos metu susipažinsite su autentiška išlikusia pirmosios Vilniaus centrinės elektrinės įranga, pažinsite jos istoriją ir svarbą Vilniaus miesto modernėjimui. Elektrinės veikimo principą suprasite unikalaus, veikiančio elektrinės modelio pagalba.  

Vaikams iki 14 metų būtina suaugusiojo palyda. Suaugusiųjų prašome užpildyti registracijos formą atskirai už save ir mažuosius.

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Rinktinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 11 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Ekskursija „Tradicinė ir alternatyvi energetika“ 

Jei jums įdomu, kaip gimsta energija, ši Energetikos ir technikos muziejaus programa – būtent jums. Ekskursijos metu susipažinsite su šiluminių, vandens, atominių elektrinių veikimo principais, šių elektrinių privalumais ir trūkumais. Taip pat sužinosite apie alternatyvią saulės ir vėjo energetiką bei jos perspektyvas. Ekskursijos pasakojimas iliustruojamas veikiančiais įvairių tipų elektrinių modeliais. 

Vaikams iki 14 metų būtina suaugusiojo palyda. Suaugusiųjų prašome užpildyti registracijos formą atskirai už save ir mažuosius. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Rinktinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 12 val. 
Rugsėjo 11 d. 12 val. 

Technikos inovacijų istorijos maršrutas 

Miestas – vieta, kur technikos naujovės pirmiausia prasiskina kelią ir įsitvirtina. Vilnius – ne išimtis: sostinę neretai pirmiausia Lietuvoje pasiekdavo ne tik naujausios meno, architektūros stilių mados, šviežios mokslo idėjos, bet ir naujausios technologijos. Miestui kuriantis, plečiantis ir modernėjant, vietoj medinių tiltų kilo geležinės konstrukcijos, „balanos gadynę“ nušvietė elektra, pašto pasiuntinį pakeitė telefonas, kuklius medinukus nustelbė didingi daugiaaukščiai. Svarbu atminti, kad technikos raidą lydi ir kasdienybės, miesto panoramos, žmonių gyvenimo būdo ir įpročių pokyčiai. Kviečiame pasivaikščioti maršrutu, supažindinančiu su svarbiausiais, įdomiausiais Vilniaus technikos raidą žyminčiais objektais – nuolatinės visuomenės kaitos ir modernizacijos liudytojais. Maršrutas driekiasi 6 km per Naujamiestį ir Senamiestį bei apima 11 objektų, pasakojančių technikos inovacijų istorijas. Kelionė baigiasi Energetikos ir technikos muziejuje, kur dalyviai kviečiami apsilankyti nemokamai.   

Vaikams iki 14 metų būtina suaugusiojo palyda. Suaugusiųjų prašome užpildyti registracijos formą atskirai už save ir mažuosius. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Polesės geležinkelio valdybos rūmai, Mindaugo g. 12/Basanavičiaus g. 14 

Rugsėjo 10 d. 13 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 11 d. 13 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.

Energetikos ir technikos muziejaus mokslo mugė 

Ar esate bandę sukonstruoti leputę, bateriją, o galbūt – generatorių? Jei ne, Energetikos ir technikos muziejus suteiks galimybę pasijusti Tomu Edisonu, Aleksandru Volta ar Maiklu Faradėjumi! Mokslo mugėje susipažinsite su svarbiausiais pasaulio išradimais, pasigaminsite jų prototipus, išsiaiškinsite, kaip veikia Ritmo mašina ar Tesla ritė, taip pat išbandysite įdomiausius muziejaus eksponatus. Jus lydėsiantys ETM gidai-edukatoriai atsakys į visus mokslinius klausimus.  

Vaikams iki 14 metų būtina suaugusiojo palyda.  

Registracija nereikalinga, tačiau prie įėjimo reikės įsigyti muziejaus lankytojo bilietą. 

Adresas: Rinktinės g. 2 

Rugsėjo 10 d. 16-18 val. 

Energetikos ir technikos muziejaus eksperimentų erdvė 

Energetikos ir technikos muziejaus moksliniuose eksperimentuose išsiaiškinsite, kokios yra energijos rūšys ir Niutono dėsniai. Ugnis ar žaibas, kurie įprastai žmogui pavojingi, šio eksperimento metu bus išbandomi saugiai – per kūną perleisime elektros srovę arba ant delno uždegsime butano dujas. Gamtoje susidūrus dviem oro srautams susiformuoja tornadas. Jo susidarymo sąlygas atkursime ir mokslinio bandymo metu. Kinetinę ir potencinę energiją dirbtuvėse iliustruos lubose pakabinta švytuoklė – kūjo švytavimo metu kalbėsime apie trinties jėgą ir oro pasipriešinimą – energijos nuostolius. 

Vaikams iki 14 metų būtina suaugusiojo palyda.  

Registracija nereikalinga, užsiėmimas – nemokamas. 

Adresas: Rinktinės g. 2 

Rugsėjo 11 d. 17.00-17.40 val. 

Ekskursija Vilniaus kogeneracinėje jėgainėje 

Vilniaus kogeneracinė jėgainė bus viena moderniausių kogeneracinių jėgainių visoje Europoje. Čia perdirbti netinkamos, bet energetinę vertę turinčios atliekos panaudojamos kaip kuras, pagaminti šilumos bei elektros energiją, o nuo kitų metų, planuojama, pradės veikti ir biokuro blokas. Jėgainė per metus elektros energija aprūpins 230 000 Vilniaus namų ūkių ir pagamins 50 proc. Vilniui reikalingos centralizuotai tiekiamos šilumos. Pamatykite, kaip veikia jėgainės mechanizmai iš arti! 

Ekskursijoje dalyvauti gali asmenys nuo 14 metų. 

Ekskursija nemokama. 

Adresas: Jočionių g. 13, įėjimas į teritoriją – 54.667957, 25.149573 

Rugsėjo 10 d. 10 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 11.30 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 13 val.– Šioje ekskursijoje vietų nebėra.
Rugsėjo 10 d. 14.30 val. – Šioje ekskursijoje vietų nebėra.