Pievos Vilniuje • Neakivaizdinis Vilnius

Pievos Vilniuje

Ar žinojai, kad Vilnius yra pirmasis miestas Lietuvoje, kuris pradėjo sąmoningai ir tikslingai rūpintis miesto pievomis? Vietose, kur žmonės lankosi mažiau, pievos šienaujamos vieną ar kelis kartus per metus. Tai leidžia ten augantiems augalams, pavyzdžiui, bajorėms, buožainėms, baltijinėms gegūnėms, pavasarinėms raktažolėms, kiškio ašarėlėms, sužydėti, subrandinti sėklas ir pasisėti į tą pačią pievą. Negana to, augalų žiedai yra svarbus maisto šaltinis įvairiems vabzdžiams, tokiems kaip visoje Europoje saugomi didieji auksinukai, taip pat kamanėms, pavienėms bitėms, muselėms ir vabalams. O kuo pievoje daugiau įvairių vabzdžių, tuo daugiau paukščių ir kitų gyvūnų, kurie jais maitinasi. Vilniaus pievose galima džiaugtis baltosiomis kielėmis, žvirbliais, varnėnais, dagiliais ir kitais paukščiais. O ar žinojai, kad Vilniaus centre išlikusias mažas gamtos oazes namais laiko ir ežiai? Taip, taip, tie itin mieli adatų kamuoliukai! Jiems pievos svarbios ieškantis gardžios vakarienės: įvairių sliekų, vabalų, vikšrų ir šimtakojų. Skamba baisiai? O ežiui – tai didžiausi delikatesai! Negana to, ežiai yra tikri keliauninkai – mieste per naktį gali nužygiuoti iki 2 km. Deja, jiems kartais tenka kirsti ir gatves, todėl važiuodami neskubėkite, saugokite Vilniaus miesto ežius! Mažiau šienaujant pievas, palaipsniui ten didėja ir augalinė įvairovė, pradeda formuotis natūralios buveinės, kurios palankios ne tik gamtai, bet ir žmonėms! O toks šienavimo būdas taip pat padeda miestui prisitaikyti prie klimato kaitos, ypač kalbant apie „karščio salas“. Netiki? Patikrink tai savo kailiu! Karštą vasaros dieną susirask nešienautą pievą ir patikrink jos temperatūrą. Ją palygink su šalia esančios žemažolės vejos temperatūra.

Palaikyti natūralias pievas, o ne trumpą veją yra daugybė priežasčių. Žiūrint iš praktinės ir ekonominės pusės, pievos padeda suvaldyti perteklinį liūčių vandenį, nes tanki žolinės augalijos šaknų sistema neleidžia nutekėti dirvožemiui ir veikia kaip kempinė, o vėliau tą vandenį išgarina tolygiau, todėl tampa atsparesnės sausroms. Taigi, pievos padeda apsisaugoti nuo tokių atvejų, kai po liūties gatvėmis vilniečiai plaukioja baidarėmis. Kaip jau sužinojai, pievos taip pat palaiko ir skatina biologinę įvairovę, yra daugybės organizmų namai. Reikia nepamiršti, kad jos padeda ir mums! Kada paskutinį kartą vaikščiojai pievoje basomis? O kada paskutinį kartą stebėjai pievoje žydintį siauralapį gaurometį ir ten vykstančias dūzges? Pievos mums padeda atsipalaiduoti, sukuria ramybės oazes ir tiesiog džiugina akis savo spalvomis!

Tu taip pat gali prisidėti prie pievų apsaugos. Jei šalia namų ar sode auga veja, apsvarstykite galimybę dalį jos palikti nešienautą, kiek įmanoma vėlink jos šienavimą, pavyzdžiui, iki gegužės pabaigos, šienauk ją rečiau. Leisk augalams subrandinti sėklas ir stebėk, kaip tavo sukurtoje oazėje pradeda klestėti gyvybė!

Daugiau informacijos apie pievų šienavimą:

Pasirinkti „Šienavimo plotai mieste“ sluoksnį – https://maps.vilnius.lt/miesto-tvarkymas#layers