Neries senvagės slėnis

Neries senvagės parkas yra moderniai sutvarkyta, buvusi apleista Šnipiškių teritorijos dalis, smarkiai urbanizuotoje vietovėje išlaikiusi savo seną geologinę kilmę. Istorija mus nuneša dešimt tūkstančių metų atgal, kai dabartinių ežerėlių vietoje tekėjo senoji Neries vaga. Žinant pro kur šiandien teka upė, naujos vagos kismas atrodo neįtikėtinas. Toks pat neįtikimas, kaip apleisto sovietinio miesto relikto virsmas malonia rekreacine zona, kaip bjauriojo ančiuko virsmas į nuostabią gulbę.

Įdomią ežerėlių kilmę liudija grandinė vandens telkinių, prasidedančių Ozo parke, išsidėsčiusių ties Linkmenų gatve ir pasibaigianti Žvėryne prie Boriso Nemcovo skvero. Parko erdvę formuoja griežtai raižytos reljefo formos. Senvagės slėnio ežerėlių krantai šiandien pritaikyti poilsiui. Įrengti laiptai, medinės terasos ant vandens. Būnant taip arti ežerėlių gera gėrėtis maloniais panoraminiais vaizdais.

Parkas ir jo rekreacinė infrastruktūra yra skirta greta besikuriančio gyvenamojo kvartalo gyventojams. Tai jauki vieta laisvalaikiui vos išėjus iš namų. Čia įrengtos vaikų žaidimo aikštelė, universali sporto zona su lauko treniruokliais, petankės aikštelė, šunų dresavimo aikštelė bei žalios ramios poilsio erdvės. Medžio, mūro ir akmens naudojimas kuriant laiptus, suolelius, krantinių sutvirtinimus ir kitą mažąją architektūrą pasiteisino, nes medžiagos darniai įsiliejo į aplinką ir sukūrė natūralumo įspūdį. Vientisą parko erdvę natūraliai išskaido vandens telkiniai ir pakrančių šlaitai, todėl ištęstoje teritorijoje gausu jaukių, privačių erdvių poilsiui. Parkas galėtų būti vienu iš pavyzdžių, kaip tankiame mieste turėtų būti kuriamos žaliosios erdvės.

Teritorijoje išliko brandūs ir bręstantys medžiai – tuopos, gluosniai, beržai, klevai, alksniai. Gausiai pasodinta dekoratyvinių medžių ir krūmų. Pakrantėse ir vandenyje auga natūrali meldų, vandens lelijų bei kitų vandens augalų bendrija.

Slėnį galima pasiekti dviračių takais iš Linkmenų ir Ozo gatvių. Parke dviračių ir pėsčiųjų takai atskirti želdinių juosta siekiant paskirstyti judėjimo srautus ir užtikrinti saugumą. Šis dviračių takas įsijungia į bendrą dviračių takų sistemą. Dėl nedidelio nuolydžio, daugelis jų patogūs judėti vežimėliais. Parke veikia apšvietimas ir vaizdo kameros.

Skaidrė 10

Dviračiu per pasaulį Šnipiškėse

Plačiau