Kreivasis
1. Kaip ankstyvuosiuose šaltiniuose buvo vadinamas Trijų Kryžių kalnas?
Pilkasis
Aukštasis
Teisingai!
Teisingi atsakymai yra du – Trijų Kryžių kalnas buvo vadinamas Pilkuoju arba Kreivuoju.
Suklydote...
Teisingi atsakymai yra du – Trijų Kryžių kalnas buvo vadinamas Pilkuoju arba Kreivuoju.
1 / 11
Kitas
2. Ši ekstravagantiška asmenybė Vilniuje buvo palaidota Stepono Batoro įsakymu. Kadangi Vilniaus dvasininkai nė į vienas kapines jo priimti nenorėjo, artimieji laidojimui parinko kalną, šiandien ir vadinamą jo vardu. Kas šis žmogus?
Kasparas Bekešas
Eduardas Belmontas
Vladas Pučkorius
Teisingai!
Prieš mirtį Gardine jis pasakė: „Dangus man nerūpi, o pragaro nebijau“, tad dvasininkai į kapines neįsileido žmogaus, nebijančio pragaro ir nesirūpinančio dangumi. Nuo to laiko priešais Gedimino kalną atsirado Bekešo kalnas. Laidojimo vietoje stovėjęs K. Bekeško antkapinis paminklas, 20 m aukščio ir 4 m skersmens aštuoniakampis bokštas, nugarmėjo į Vilnią, vandeniui paplovus kalno šlaitą 1838 ir 1841 metais.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Kasparas Bekešas. Prieš mirtį Gardine jis pasakė: „Dangus man nerūpi, o pragaro nebijau“, tad dvasininkai į kapines neįsileido žmogaus, nebijančio pragaro ir nesirūpinančio dangumi. Nuo to laiko priešais Gedimino kalną atsirado Bekešo kalnas. Laidojimo vietoje stovėjęs K. Bekeško antkapinis paminklas, 20 m aukščio ir 4 m skersmens aštuoniakampis bokštas, nugarmėjo į Vilnią, vandeniui paplovus kalno šlaitą 1838 ir 1841 metais.
2 / 11
Kitas
3. Poilsiautojų pamėgti Žalieji ežerai slepia ypatingą vietą – vienas iš ežerų turi piliakalnį saloje. Kuris?
Gulbinas
Balsys
Akis
Teisingai!
Šis piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiui prieš Kristų – I mūsų eros tūkstantmečiui. Kasinėjant aptikta lipdytos keramikos šukių, įrodančių, kad čia buvo gyventa. Lietuvoje yra vos du vandens apsupti piliakalniai – kitas toks rastas Žemaitijoje.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Gulbinas. Šis piliakalnis datuojamas I tūkstantmečiui prieš Kristų – I mūsų eros tūkstantmečiui. Kasinėjant aptikta lipdytos keramikos šukių, įrodančių, kad čia buvo gyventa. Lietuvoje yra vos du vandens apsupti piliakalniai – kitas toks rastas Žemaitijoje.
3 / 11
Kitas
4. Velnio, Vaiduoklių – kuris žinomas Vilniaus kalnas seniau turėjo šiuos pavadinimus?
Tauro kalnas
Bokšto kalnas
Šeškinės kalnas
Teisingai!
Turbūt, nuo Vaiduoklių pavadinimo kilo ir kitas mums žinomas Tauro kalno vardas, atsiradęs ir įsitvirtinęs XVII a. – Pamėnkalnis (šis pavadinimas kilo nuo žodžio pamėnas – „pamėklė, šmėkla“)
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Tauro kalnas. Turbūt, nuo Vaiduoklių pavadinimo kilo ir kitas mums žinomas Tauro kalno vardas, atsiradęs ir įsitvirtinęs XVII a. – Pamėnkalnis (šis pavadinimas kilo nuo žodžio pamėnas – „pamėklė, šmėkla“)
4 / 11
Kitas
5. Ant Gedimino kalno stovinčiame pilies bokšte veikia muziejus, bet taip buvo ne visada. Kas iš šių įstaigų Gedimino pilies bokšte visgi nebuvo įrengta?
Observatorija
Telegrafo stotis
Kavinė
Teisingai!
Nors 1909 metais tokia idėja ir buvo kilusi, jos visgi atsisakyta – nutarta, kad tai per daug pakenktų šiam istoriniam paminklui. 1838 m. ant bokšto buvo pastatytas optinio telegrafo antstatas. Nuo XIX a. pab. dvyliką metų čia veikė madingais tapetais išklijuota kavinė.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Observatorija. Nors 1909 metais tokia idėja ir buvo kilusi, jos visgi atsisakyta – nutarta, kad tai per daug pakenktų šiam istoriniam paminklui. 1838 m. ant bokšto buvo pastatytas optinio telegrafo antstatas. Nuo XIX a. pab. dvyliką metų čia veikė madingais tapetais išklijuota kavinė.
5 / 11
Kitas
6. Kur Vilniuje gali užkopti į Laimio kalną?
Karoliniškėse
Pilaitėje
Rasose
Teisingai!
Ne daug kas žino, bet Laimio kalnas yra oficialus slidininkų pamėgto „Liepkalnio“ pavadinimas. Šį „viršukalnė“ dirbtinai pradėta kelti 1982 m. ir pavadinta pagal slidinėjimo klubo „Šlaitas“ įkūrėjo Laimio Janutėno vardą. O tikrojo Liepų kalno reikia ieškoti netoli Rasų gatvės. Tvarkingai susodinta liepų alėja pateisina kalno vardą. Nuo jo atsiveria puiki Vilniaus panorama.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Rasose. Ne daug kas žino, bet Laimio kalnas yra oficialus slidininkų pamėgto „Liepkalnio“ pavadinimas. Šį „viršukalnė“ dirbtinai pradėta kelti 1982 m. ir pavadinta pagal slidinėjimo klubo „Šlaitas“ įkūrėjo Laimio Janutėno vardą. O tikrojo Liepų kalno reikia ieškoti netoli Rasų gatvės. Tvarkingai susodinta liepų alėja pateisina kalno vardą. Nuo jo atsiveria puiki Vilniaus panorama.
6 / 11
Kitas
7. Vienas iš naujausiai atrastų Vilniaus piliakalnių – Kučkuriškių piliakalnis (Barsukynės kalnas), į paveldo objektų registrą įtrauktas 2009 m. Kurioje Vilniaus vietoje jį rasime?
Užupyje
Naujojoje Vilnioje
Naujininkuose
Teisingai!
Šis rajonas gali pasigirti ir dar vienu – Rokantiškių piliakalniu.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Naujojoje Vilnioje. Šis rajonas gali pasigirti ir dar vienu – Rokantiškių piliakalniu.
7 / 11
Kitas
8. Vilniaus pabaisos Bazilisko legenda siejama su vienu konkrečiu kalnu. Kuriuo?
Teodoro Narbuto kalnu
Bastėjos kalnu
Sapieginės kalvomis
Teisingai!
Tiesa, Teodorą Narbutą čia irgi verta paminėti. Nors apie Bazliską pradėta kalbėti dar Žygimanto Augusto valdymo laikais, būtent T. Narbutas šią mitinę būtybę susiejo su su konkrečia vieta – Bokšto, Subačiaus ir Bastėjos gatvių sankirta. Legenda pasakoja, kad Bastėjoje gyvenusi pabaisa žmones nužudydavo savo žvilgsniu, o ją nugalėjęs jaunuolis pasinaudojo veidrodžiu, taip privertęs Baziliską pažvelgti patį į save.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Bastėjos kalnu. Tiesa, Teodorą Narbutą čia irgi verta paminėti. Nors apie Bazliską pradėta kalbėti dar Žygimanto Augusto valdymo laikais, būtent T. Narbutas šią mitinę būtybę susiejo su su konkrečia vieta – Bokšto, Subačiaus ir Bastėjos gatvių sankirta. Legenda pasakoja, kad Bastėjoje gyvenusi pabaisa žmones nužudydavo savo žvilgsniu, o ją nugalėjęs jaunuolis pasinaudojo veidrodžiu, taip privertęs Baziliską pažvelgti patį į save.
8 / 11
Kitas
9. Į pietryčius nuo Bekešo esantis Altanos kalnas savo pavadinimą gavo ne šiaip sau. Jis kilo dėl to, kad vilnietė Melanija Dluska 1933 m. čia sugalvojo kai ką įrengti. Ką?
Pavėsinę
Malūną
Ledainę
Teisingai!
Kalno pavadinimas kilęs iš italų kalbos žodžio altano, reiškiančio terasą ant stogo ar pavėsinę. Vilniaus miesto gyventoja Melanija Dluska ant šios kalvos viršūnės pastatė aštuoniakampį pastatą, pavadintą altana. Pasak dokumentų, jame jos vyras augino pietų vaisius ir egzotinius augalus. Išlikusiuose 1934 – 1935 metų dokumentuose teigiama, kad Vilniaus miesto valdyba nedavė leidimo altanos statybai, nes ji gadintų parko vaizdą nuo Bernardinų sodo pusės. Tačiau iš tų pačių dokumentų žinoma, kad pastatas 1934 metais jau stovėjo. Melanijai Dluskai buvo siūloma nugriauti nelegaliai pastatytą statinį, tačiau ji kategoriškai nesutikusi. Antrojo pasaulinio karo metais sprogusi bomba apgadino altaną, tačiau ji tebestovi iki šiol.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – pavėsinę. Kalno pavadinimas kilęs iš italų kalbos žodžio altano, reiškiančio terasą ant stogo ar pavėsinę. Vilniaus miesto gyventoja Melanija Dluska ant šios kalvos viršūnės pastatė aštuoniakampį pastatą, pavadintą altana. Pasak dokumentų, jame jos vyras augino pietų vaisius ir egzotinius augalus. Išlikusiuose 1934 – 1935 metų dokumentuose teigiama, kad Vilniaus miesto valdyba nedavė leidimo altanos statybai, nes ji gadintų parko vaizdą nuo Bernardinų sodo pusės. Tačiau iš tų pačių dokumentų žinoma, kad pastatas 1934 metais jau stovėjo. Melanijai Dluskai buvo siūloma nugriauti nelegaliai pastatytą statinį, tačiau ji kategoriškai nesutikusi. Antrojo pasaulinio karo metais sprogusi bomba apgadino altaną, tačiau ji tebestovi iki šiol.
9 / 11
Kitas
10. Kurio kalno viršūnė laikoma aukščiausia visame Vilniaus mieste?
Rokantiškių kalvos
Pūčkorių atodangos
Plikakalnio atodangos
Teisingai!
Jos viršūnė yra aukščiausias Vilniaus mieste taškas – 230,7 m absoliutus aukštis.
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Rokantiškių kalvos. Jos viršūnė yra aukščiausias Vilniaus mieste taškas – 230,7 m absoliutus aukštis.
10 / 11
Kitas
11. Nuotraukoje – Vilniaus panorama 1870-1880 metais. Nuo kokio kalno matėsi šis vaizdas?
Tauro kalno
Gedimino kapo kalno
Išganytojo kalno
Teisingai!
Ant jo stovi Misionierių bažnyčios ir vienuolyno kompleksas.
(Nuotrauka: Vilniaus panorama nuo Išganytojo kalno, Juozas Čechavičius, Vilniaus universiteto biblioteka.)
(Nuotrauka: Vilniaus panorama nuo Išganytojo kalno, Juozas Čechavičius, Vilniaus universiteto biblioteka.)
Suklydote...
Teisingas atsakymas – Išganytojo kalno. Ant jo stovi Misionierių bažnyčios ir vienuolyno kompleksas.
(Nuotrauka: Vilniaus panorama nuo Išganytojo kalno, Juozas Čechavičius, Vilniaus universiteto biblioteka.)
(Nuotrauka: Vilniaus panorama nuo Išganytojo kalno, Juozas Čechavičius, Vilniaus universiteto biblioteka.)
11 / 11
Kitas