• Neakivaizdinis Vilnius

Festivalio „Vilniaus mechanizmai“ 2024 programa

Pasivaikščioti stogais, įlipti į retro troleibusą, pamatyti nuotekų valyklas bei dėvėtų rūbų sandėlius, išbandyti atliekų krepšinį ar patekti į „Vilniaus monstrą“ naktį. Tai – jau ketvirtą kartą vykstančio festivalio „Vilniaus mechanizmai“ patirtys. Apie tai, kad į sostinę grįžo šis renginys, bylos specialiai žalia šviesa apšviesti festivalio simboliu jau tapusios Vilniaus termofikacinės elektrinės Nr. 2 kaminai!

DĖMESIO! Registracija prasidės spalio 9 d. 10 val. Ekskursijos yra nemokamos, tačiau būtina registracija. 

Kaip į namus atkeliauja elektra ir šiluma?

Nuotr. AB „Vilniaus šilumos tinklai“

  • „Vilniaus šilumos tinklai“ – Vilniaus monstras

*Pasivaikščiojimas po Vilniaus Monstrą: šilumos kelias ir transformacija

Iš tolo baltais kaminais vilniečius pasitinkanti Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2 kviečia sužinoti, kaip atsiranda šiluma, karštas vanduo ir elektra, patirti vykstančią energetikos transformaciją. Tai – vienas įdomiausių veikiančių industrinių objektų Baltijos šalyse, kuris nuolat keičiasi. Daugiau nei 20 ha teritorijos centre – raudonų plytų pastatas, kurį darbuotojai praminė Monstru. 760 km ilgio vamzdynais kaip kraujagyslėmis į vilniečių namus keliauja aplinkai draugiška šiluma. O kaip ji gaminama? Kokie įrenginiai ūžia Monstro viduje? Kartu su gidu apkeliausite elektrinės gatves, pasivaikščiosite Monstro koridoriais, užsuksite į HBO serialo „Černobylis“ išgarsintą rūsį. Darbuotojai sako, kad niekada negali žinoti, kuo nustebins Monstras, todėl būkite pasiruošę netikėtumams.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*Gerasis Vilniaus Monstras: kaip atsiranda šiluma, karštas vanduo ir elektra?

Į svečius mažuosius vilniečius kviečia Vilniaus termofikacinė elektrinė Nr. 2. Darbuotojai ją vadina geruoju Monstru, nes kartu su nepriklausomais šilumos tiekėjais šiluma ir karštu vandeniu aprūpina daugiau nei 200 tūkst. namų ūkių ir yra labai galingas. Čia dūzgia įvairūs įrenginiai, gaminantys šilumą, elektrą ir karštą vandenį. Kaip visa tai atsiranda? Kaip šiluma pasiekia mūsų namus? Koks kuras naudojamas? Valandos trukmės ekskursija, specialiai parengta mažiesiems, padės pažinti ir atrasti energetikos pasaulį bei vieną svarbiausių veikiančių Vilniaus industrinių objektų. 

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d., 10 val.

*Naktis elektrinėje: industrija ir energetikos transformacija

Kai visas miestas miega, Monstras nesnaudžia – Vilniaus termofikacinėje elektrinėje Nr. 2 šilumos, karšto vandens ir elektros procesai nesustoja. Įrenginiai čia dūzgia visą parą. Kviečiame atrasti šį objektą jau sutemus, susipažinti su jo istorija, centralizuotos šilumos ir karšto vandens gamybos principais, pasiklausyti istorijų, kurias ne vieną dešimtmetį kaupė Monstro darbuotojai. Apsilankę šioje ekskursijoje vieni pirmųjų pamatysite, kaip ši teritorija transformuojasi ir kur bus statoma pirmoji žaliojo vandenilio gamykla Lietuvoje.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

  • „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“

Nuotr. Vilniaus kogeneracinės jėgainės archyvas

*Ekskursija po Vilniaus kogeneracinę jėgainę

Vilniaus kogeneracinė jėgainė yra viena moderniausių šios rūšies jėgainių Europoje, perdirbimui netinkamas atliekas ir biokurą paverčianti į tai, kas mums gyvybiškai svarbu – elektros ir šilumos energiją. Ši jėgainė per metus gali užtikrinti net apie 40 % Vilniaus miesto centralizuotos šilumos tiekimo poreikio bei aprūpinti elektra apie 320 tūkst. namų ūkių! 

Ekskursijos metu apžiūrėsite jėgainės gamybines patalpas, pamatysite, kaip atrodo atliekų priėmimo bunkeris, apsilankysite valdymo pulte. Sužinosite, kaip veikia dūmų valymo sistema, iki kiek laipsnių įkaista katilo pakura ir kur keliauja po degimo proceso susidarę šalutiniai produktai.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

  • Buvusi miesto elektrinė – Energetikos ir technikos muziejus

Nuotr. ETM

*„Arduino dirbtuvės“ 

Energetikos ir technikos muziejus kviečia tapti išradėju! Norite išmokti programuoti ar susipažinti su elektronikos ir mechanikos pagrindais? Ateikite į Arduino dirbtuves! Jų metu kiekvienas galės sukurti savo išradimą.

Ką galima sukurti, turint tik arduiną? Atsakymas – praktiškai bet ką. Arduino mikrovaldiklis, skirtingai nei kiti mikrovaldikliai, neturi vieno modelio, o siūlo atvirą schemų bazę, todėl jis pritaikytas naujų programinių schemų kūrimui.

Dirbtuvių metu dirbtuvių dalyviai su turimomis priemonėmis, tokiomis kaip arduino mikrovaldiklis, LED lemputės, sukurs naują prietaisą. Kiekvieną kartą pakeitus programinį kodą, dalyviai patys įsitikins, kaip pasikeičia jų sukurto prietaiso veikimas.

Dirbtuvės nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*Ekskursija Elektrinės terasoje

Nuo Energetikos ir technikos muziejaus stogo terasos atsiveria nepakartojama Vilniaus miesto panorama ir senieji Vilniaus stogai. Terasoje rasite Senamiesčio, Žirmūnų, Šnipiškių iškilimo, svarbiausių techninių sostinės išradimų (telegrafo, elektros, televizijos bokšto) istorijas ir interaktyvią „Lituanicos“ kopiją. 

Ekskursijoje pristatoma technologinė miesto raida. Ekskursijos metu jos dalyvių akys nukrypsta į Vilniaus katedros bokštą, kuriame 1672 m. buvo įkeltas Vokietijoje pagamintas didžiulis dantračių mechanizmas, net 187 metais senesnis už tikriausiai labiausiai fotografuojamą bokšto laikrodį pasaulyje – Big Beną.

Vilniaus katedros aikštėje esantis viešasis laikrodis – seniausias Lietuvoje. Tai vienas įdomiausių ekskursijos metu aptariamų eksponatų.  

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

Vandens ir nuotekų stotelės

  • „Vilniaus vandenys”

Nuotr. UAB „Vilniaus vandenys”

*Ekskursija po Antavilių vandenvietę

Antavilių vandenvietė yra giluminio tyro vandens „Mekos“ – Vilniaus – didžiausia vandenvietė, iš kurios vanduo tiekiamas daugiau nei trečdaliui miesto gyventojų. Ekskursijos metu pamatysite, kaip išgaunamas, paruošiamas, saugomas ir patiekiamas miestui ir jo žmonėms tyras vanduo, kaip prižiūrima ir užtikrinama jo kokybė. 

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*Vilniaus nuotekų valykla

Moderniausia Baltijos šalyse – Vilniaus nuotekų valykla po rekonstrukcijos pirmą kartą atveriama visuomenei. Beveik trečdalio Lietuvos nuotekas sutvarkanti valykla yra žiedinės ekonomikos pavyzdys. Joje per parą sutvarkoma 64 olimpiniai baseinai nuotekų, išvalytas vanduo sugrąžinamas į gamtą, o iš antrinių žaliavų gaminamos biodujos ir elektra.

Valykla veikia pagal aukščiausius aplinkosaugos standartus, joje išvalomos 5 kartus mažesnės už plauko skersmenį dalelės, todėl ji iš esmės keičia aplinkosaugos standartus ir prisideda prie Neries ir Nemuno upių bei Baltijos jūros apsaugos. Šiuo metu valykloje diegiamas dirbtinis intelektas, kuris prisidės prie dar efektyvesnio jos darbo ir valykla keisis realaus laiko duomenimis su kitomis Europos valyklomis.

Ekskursijos metu bus pristatoma rekonstruota valykla, visos trys jos valymo grandys – mechaninė, biologinė ir tretinė, demonstruojama, kaip veikia jos įrenginiai, ir pasakojama, kaip kiekvienas žmogus gali prisidėti prie aplinkos tausojimo ir švaresnių upių bei Baltijos jūros.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

Kaip judėti mieste?

Nuotr. Vilniaus miesto savivaldybės

  • Viešasis transportas Vilniuje – istorijos ant ratų

*Retro troleibusas

Įmonė „Vilniaus viešasis transportas“ kviečia pažinti troleibusą iš arti – klausantis edukacijos ne kabinete ar salėje, bet legendiniame retro troleibuse – Škoda 9Tr! Sužinosite daug įdomių faktų ir suprasite, kaip veikia troleibusas  – ilgaamžis Vilniaus miesto simbolis.

Ekskursija nemokama, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*Ekskursija po Vilniaus autobusų stotį

Ar žinote, kiek istorijų slepiasi už Vilniaus autobusų stoties sienų? Kviečiame jus į ekskursiją, kurios metu galėsite iš arčiau susipažinti su šios vietos istorija, infrastruktūra ir kasdieniu gyvenimu. Stoties istorija – nuo pirmųjų autobusų maršrutų iki šiuolaikinių kelionių.

Ekskursijos metu sužinosite, kaip stotis pasikeitė per dešimtmečius ir kokie projektai laukia ateityje, kaip organizuojamas stoties darbas ir kaip valdomi kasdieniai keleivių srautai, kur keliuja rasti bagažai ir kokie yra dažniausiai užmiršti daiktai.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

  • Traukiniautojams – Geležinkelių stotis ir muziejus

Nuotr. Geležinkelio muziejus

*Ekskursija Vilniaus lokomotyvų remonto depe

Vilniaus lokomotyvų remonto depe vyksta sudėtingi lokomotyvų, kelio mašinų gamybos ir riedmenų remonto bei modernizavimo darbai. Apsilankę depe pamatysite, kaip atrodo ir kokio dydžio yra traukinių varikliai, susipažinsite su įspūdinga technika, dirbtuvėmis bei depo istorija.

Ekskursija nemokama, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*Ekskursija „Bėgiais riedančios istorijos“ Geležinkelių muziejaus Bėgių parke

Važiavimas traukiniu šiandien atrodo kasdieniškas. Kelionės jais tampa vis greitesnės ir patogesnės. Tačiau kelias iki tokių kelionių, kokiomis galime mėgautis dabar, buvo labai ilgas. 1860 m. rugsėjo 4 d. 12:45 val. iš Daugpilio pusės  į Lietuvos teritoriją atvyko pirmasis garvežys  – nuo šios akimirkos skaičiuojame geležinkelių istorijos Lietuvos teritorijoje pradžią. 

Kviečiame atsigręžti į geležinkelių istoriją ir sudalyvauti ekskursijose Bėgių parke. Pamatysite išskirtinę riedmenų kolekciją – kultūros pavelde esančius garvežius, istorinius šilumvežius, pirmuosius elektrinius traukinius bei pagalbinę geležinkelio techniką.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d., 10 val.

*Geležinkelių muziejus: atvirų durų dienos

2022 m. duris atvėrusioje naujoje muziejaus ekspozicijoje lankytojų laukia 15 skirtingų erdvių, suskirstytų į stotis ir peronus. Naudodamiesi veikiančiu mašinisto darbo vietos treniruokliu susidursite su šios profesijos atstovų kasdienybės iššūkiais, bagažo saugykloje rasite paliktus nešulius, o gal tik močiučių spintose regėtus krepšius ir bilietus, kurie pasakoja tikrąsias kelionių traukiniais istorijas. Pirmųjų Lietuvos stočių archyvai padės geriau suprasti įvairių istorinių laikotarpių dvasią. Užsukite į Traukinių, Signalų, Darbo ir kitas stotis, kuriose pažinsite geležinkelių istorijos slėpinius. Mažiesiems muziejaus svečiams skirtoje Vaikystės stotyje iš arti pamatysite veikiantį geležinkelio maketą ir užklysite į Iššūkių, Mažylių, Pažinimo ar Žaidimų peronus.

Registracija nereikalinga. 

Spalio 12 d. 10:00 – 18:00 val. | Geležinkelio g. 16 (Vilniaus Geležinkelio stoties II a.)

*Eismo valdymo centras: pamatyk, kaip JUDA Vilnius

Būdami eismo dalyviais dažnai nesusimąstome, kaip mieste valdomas eismas, kas reguliuoja eismą ir kam to reikia. Tiesa? Tačiau sankryžoje ar pėsčiųjų perėjoje išsijungus šviesoforams, pavyzdžiui, dėl elektros tiekimo sutrikimų ar eismo įvykio, pastebime, kad pervažiuoti sankryžą ar pereiti per perėją saugiai ir be trikdžių tampa beveik neįmanoma. 

Esant tokioms situacijoms Eismo valdymo centras ir jo sistema – nepamainomas pagalbininkas, kad miestas nesustotų judėjęs, o jame judantys eismo dalyviai išliktų saugūs ir kelionės tikslą pasiektų kuo greičiau bei paprasčiau.

Ar kada nors domėjaisi, kaip veikia šviesoforai ir kas juos reguliuoja, kodėl prie perėjos verta paspausti laukimo mygtuką, ką mato ir kam skirtos sankryžose įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, kur ir kada būna spūstys? Į šiuos ir visus kitus su miesto judėjimu susijusius klausimus atsakymus rasite JUDU (SĮ „Susisiekimo paslaugos“) Eismo valdymo centre.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

*VILNIUS TECH

Nuotr. VILNIUS TECH

Praktiškai kiekvienas daiktas aplinkui mus buityje ar darbe kažkada gimė inžinierių galvose, daugelis jų ištobulinti universitetų mokslo laboratorijose. Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) mokslininkai ir studentai ateitį kuria šiandien – nuo tradicinių transporto priemonių elementų, vairavimo simuliatorių iki autonominių transporto priemonių. Atrodytų, viskas jau išrasta, tačiau poreikis domėtis, gilintis ir tobulėti mokslo ir inovacijų srityje niekada nemažėja.

Ekskursijoje po Transporto inžinerijos fakultetą išvysite itin šiuolaikiškas mokymosi erdves, mokslo laboratorijas, kuriose gimsta inžineriniai sprendimai ateičiai, turėsite galimybę pavairuoti mūsų e-lenktynių simuliatorių virtualiame mieste ir palenktyniauti virtualioje trasoje, išvysite įvairias transporto priemones ir kitus mechanizmus.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

Atliekų rūšiavimo ir tvarumo stotelės

  • Tekstilės rūšiavimo centras „Ecoservice”

Tekstilė – viena taršiausių pramonės šakų, o tekstilės gaminiai dėl savo specifikos ir skirtingų medžiagų naudojimo yra vieni sunkiausiai perdirbamų, tad nuolat ieškoma sprendimų, kaip kuo ilgiau pratęsti tekstilės naudojimo ciklą.  Vienas iš būdų – dar tinkamą naudoti tekstilę palikti specialiai tam skirtuose konteineriuose. Taip pratęsiamas jos naudojimo laikas, tausojama aplinka, mažinamas susidarančių atliekų kiekis, taupomi ištekliai, kurie reikalingi tekstilės atliekoms tvarkyti ar perdirbti.  

Smalsu pamatyti, kur nukeliauja į konteinerį įdėtas tekstilės gaminys? Užsukite į jau trečius metus Vilniuje veikiantį „Ecoservice“ tekstilės rūšiavimo centrą – čia pamatysite, kaip jie rūšiuojami į beveik 100 kategorijų ir pratęsia savo kelionę.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

  • „Žaliasis taškas“, „VASA“, „EMP Recycling“

Pakuočių atliekų tvarkymo organizacija „Žaliasis taškas“ kviečia Vilniaus miesto gyventojus bei svečius į rūšiavimo edukaciją, kurios tikslas – supažindinti gyventojus su teisingu pakuočių atliekų rūšiavimu, atsakyti į kylančius klausimus ir sugriauti vis dar egzistuojančius mitus apie pakuočių atliekų tvarkymo sistemą.

Edukacijos metu aiškinsimės dalyvių rūšiavimo įpročius bei daromas klaidas, o tam, kad žmonės geriau įsisavintų teisingo pakuočių atliekų rūšiavimo žinias ir suprastų poreikį tai daryti savo aplinkoje, specialiuose konteineriuose eksponuosime teisingai ir neteisingai išrūšiuotų atliekų pavyzdžius! 

Be to, visus dalyvius kviesime išbandyti savo jėgas protmūšyje bei laimėti „Žaliojo taško“ prizų! 

Šalia Žalio taško Europos aikštėje stovės ir VASA atliekų krepšinis. Vilniaus atliekų sistemos administratorius edukacija „Atliekų krepšinis“ skirta ugdyti sąmoningumą, atsakomybės jausmą aplinkai. Rūšiavimas vaikams gali atrodyti sudėtingas, todėl šiai edukacijai pasirinkta aktyvi ir nesudėtinga žaidimo forma. Ji padės vaikams ne tik išmokti, geriau įsiminti informaciją, bet ir pakels nuotaiką, sportiškumą, ugdys pozityvų santykį su atsakingu atliekų tvarkymu, rūšiavimu.                                                          

Trečio edukacijos dalyvio – EMP Recycling – tikslas yra edukuoti žmones apie elektronikos, buitinės technikos bei metalo atliekų išvežimą visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose bei rajonuose aplink. Įmonė Europos aikštėje eksponuos dvi kolonas su įvairiomis elektronikos atliekomis, kurios atkeliauja į gamyklą perdirbimui.  Taip pat galėsite žvilgtelėti į TV ir šaldytuvą, kurių viduje matysis atgautos medžiagos iš šių prietaisų po perdirbimo. 

Registracija nereikalinga.

„Žaliasis taškas”, „VASA“ – spalio 12 d., šeštadienį, nuo 12 iki 16 val., Europos aikštėje, Vilniuje. 

„EMP Recycling“ – spalio 13 d., sekmadienį, nuo 11 iki 15 val., Europos aikštėje, Vilniuje.  

  • „Humana“ – visa tiesa apie dėvėtų drabužių rūšiavimą

Nuotr. HUMANA

Ekskursijos „Ar įmanoma suderinti mados stilių ir tvarumą? Visa tiesa apie surinktų dėvėtų drabužių rūšiavimą“ metu apsilankysite „Humana“ Rūšiavimo centre, gamybinėse patalpose ir aptarimu posėdžių salėje.

Ekskursijos dalyviai galės stebėti dėvėtų drabužių rūšiavimo procesą nuo  iškrovimo iki išrūšiuotų ir paruoštų eksportui paketų išvežimo vėliau kartu su įmonės darbuotoju diskutuoti aktualiais tvaraus vartojimo klausimais. Dalyviai sužinos, kad darbas su dėvėtais drabužiais tampa paklausia profesija, kuri reikalauja specialių žinių ir įgūdžių.

Pamatysite, kokius etapus pereina drabužiai, batai, tekstilės gaminiai juos atskiriant į pakartotinio panaudojimo, dėvėjimo ir perdirbimo kategorijas, kaip išvalomi ir sutvarkomi nešvarūs, bet kokybiški drabužiai ir batai, kaip išrūšiuoti daiktai paruošiami išvežti į parduotuves pakartotiniam naudojimui („reuse“, „rewear“), ar perdirbimo („recycling“) įmones, o atliekos – į specializuotas įmones.

Ekskursija nemokama, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

Miesto „mechanizmo” valdymo centras – Vilniaus miesto savivaldybė

Kasdien, nuo 8 val. ryto  ir kartais iki 8 val. vakaro čia darbuojasi žmonės, kuriantys miestą. Priimantys sprendimus ir formuojantys miesto veidą, svarstantys, kaip jis atrodys po 10, 30 ar 50 metų. Taip pat besistengiantys, kad miestas veiktų lyg gerai suderintas mechanizmas – gatvių priežiūra, mokyklos, darželiai, ligoninės, kultūros įstaigos, socialiniai reikalai, viešosios erdvės ir parkai, miesto plėtra – tiek daug skirtingų klausimų sprendžiama savivaldybėje.

Kviečiame ateiti į ekskursiją Vilniaus miesto savivaldybėje ir sužinoti, kaip priimami sprendimai, kaip atrodo miesto kūrėjų kasdienybė. Taip pat bus galima apžvelgti miestą iš 20 aukšto.

Ekskursijos nemokamos, tačiau būtina registruotis. Registruokis nuo spalio 9 d. 10 val.

Renginio partneriai: UAB „Vilniaus vandenys“, AB „Vilniaus šilumos tinklai“, UAB „Vilniaus kogeneracinė jėgainė“, SĮ „Susisiekimo paslaugos“ (JUDU), UAB „Vilniaus viešasis transportas“ , UAB „Vilniaus autobusų stotis“ , Energetikos ir technikos muziejus, Geležinkelių muziejus, Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH), Vilniaus atliekų sistemos administratorius VASA, UAB „Ecoservice“, VšĮ „Žaliasis taškas“, UAB „Humana LT“, UAB „EMP Recycling“, UAB „Vilniaus apšvietimas“.